ورود کاربر

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

چرخه قاعدگی ماهانه چیست؟

درک و فهم چرخه قاعدگی خود می تواند به شما کمک کند که شانس حامله شدن و لقاح خود را افزایش دهید، اگر که مایل به حامله شدن هستید. سیکل قاعدگی از اولین روز پس از خونریزی قاعدگی شروع می شود (اولین روز پس از پریود شدن). بدن هورمون هایی آزاد می کند که بلوغ تخمک های داخل فولیکول تخمدان ها را تقویت می کند. از روز دوم تا چهاردهم سیکل قاعدگی، همین هورمون ها آزاد می شوند و موجب می شوند که لایه پوشش داخلی رحم ضخیم شده و آماده لانه گزینی تخمک لقاح یافته و بارور شده گردد. این واقعه را مرحله فولکیولار چرخه قاعدگی می نامند.


در طی تخمک گذاری چه اتفاقی می افتد؟

تخمک گذاری یا آزاد شدن یک تخم از تخمدان زن بین روز های 11 تا 21 سیکل قاعدگی رخ می دهد. تخمک گذاری در اثر بالا رفتن ناگهانی سطح هورمون محرک جسم زرد (LH) صورت می گیرد. قوام مخاط پوششی سرویکس (گردن رحم) تغییر کرده و لیز و لغزنده تر می شود و همانند سفیده تخم مرغ می شود تا پیشروی اسپرم به سمت تخمک را تسهیل کند. بطور میانگین طول دوره قاعدگی 28 تا 32 روز است.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

زمانبندی تخمک گذاری زن چگونه است؟

زن ها در زمان تولد دارای 1 تا 2 میلیون تخم هستند. در طول عمر یک زن، 300 تا 400 تا از این تخمک ها بالغ شده و از طریق تخمک گذاری آزاد می شود. معمولا در هر چرخه قاعدگی (هر پریود) یک تخمک آزاد می شود. پس از آزاد شدن تخمک به سمت لوله های تخمدانی (فالوپ) حرکت می کند و سپس به سمت رحم پیشروی می کند. تخمک می تواند به مدت 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن زنده بماند و اسپرم می تواند 3 تا 5 روز زنده بماند. دانستن اینکه چه موقع تخمک آزاد می شود، بنابراین می تواند به شما کمک کند که برنامه مقاربت را چیده و بدین ترتیب زمان زنده ماندن تخمک و حضور اسپرم سرحال و تازه را با هم منطبق کنید.


زن ها چه موقع بیشترین باروری را دارند؟

بیشترین شانس حامله شدن زمانی است که مقاربت یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری انجام شده باشد. شما بایستی سعی کنید که زمان تخمک گذاری را توسط شمارش برعکس 14 روز مانده به پریود بعدی را پیش بینی کنید، اگر که دارای سیکل قاعدگی منظم 28 روزه هستید. بایستی یک روز در میان (مثلا روز 12 و روز 14) حدود زمان پیش بینی تخمک گذاری مقاربت داشته باشید. مقاربت هر روز موجب کاهش شمارش اسپرم مرد می شود. اگر سیکل شما کوتاه تر یا بلندتر است، می توانید از محاسبه زمان تخمک گذاری برای پیش بینی روز تخمک گذاری استفاده کنید.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

آیا می توان تخمک گذاری را براساس دمای بدن زن پیش بینی کرد؟

پس از تخمک گذاری، فولیکول خالی (که جسم زرد نامیده می شود) هورمون پروژسترون تولید می کند تا به آماده شدن لایه داخلی رحم برای لانه گزینی و حاملگی کمک شود. آزاد شدن پروژسترون موجب افزایش دمای بدن زن می شود. چک کردن دمای پایه بدن هر روز صبح و قبل از خارج شدن از رختخواب یکی از راه هایی است که برای تعیین زمان وقوع تخمک گذاری استفاده می شود. این تست فقط به یک دماسنج نیاز دارد که قیمت آن در داروخانه هزار تومان است، بنابراین ارزش تست را دارد. هرچند که این تست دقیقی برای تعیین زمان تخمک گذاری نیست، اما همراه سایر تست ها می تواند کمک کننده باشد.


آیا می توان تخمک گذاری را با توجه به سطح هورمون ها تعیین کرد؟

کیت های خانگی برای اندازه گیری سطح LH ادرار با قیمت مناسب در دسترس است. افزایش ناگهانی LH موجب تخمک گذاری می شود، بنابراین اندازه گیری سطح آن می تواند به تعیین روز تخمک گذاری کمک کند. بعضی از کیت ها امکان اندازه گیری روزانه را داشته و دارای صحت 99% هستند.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

فاز آخر چرخه قاعدگی چیست؟

در طی نیمه دوم سیکل قاعدگی هورمون پروژسترون ترشح می شود که لایه داخلی رحم را برای حاملگی آماده کند. اگر این اتفاق نیفتد، تخمک از هم پاشیده و سطح پروژسترون افت می کند. حدود 12 تا 16 روز بعد، بافت های لایه پوششی رحم جدا شده و به صورت خونریزی قاعدگی دفع می شود. این عمل معمولا 3 تا 7 روز طول می کشد و سپس سیکل بعدی شروع می شود.


چگونه می توان تخمک گذاری را تقویت کرد؟

تحقیقات فزاینده این حیطه حاکی از آن است که عوامل محیطی ممکن است موجب کاهش شانس باروری شوند. داشتن سبک زندگی سالم با افزایش شانس حاملگی همراه است. این شامل خوردن غذاهای سرشار از اسید فولیک، اجتناب از الکل و کافئین، حفظ وزن نرمال، مصرف میوه ها و سبزیجات ارگانیک، اجتناب از مواد پلاستیکی خاص (بخصوص پوشش های پلاستیکی برای مواد غذایی) است.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

آیا وزن بدن روی شانس باروری زن تاثیر دارد؟

باروری زنانی که دارای شاخص توده بدن (BMI) بالاتر از نرمال هستند، دو برابر بیشتر طول می کشد تا بارور شوند. کاهش وزن برای افراد چاق متمایل به حاملگی توصیه می شود زیرا تحقیقات نشان داده است که موجب بهبود تخمک گذاری و باروری و برآیند حاملگی می شود. حتی 5% تا 10% کاهش وزن موجب بهبود نرخ تخمک گذاری و حاملگی می شود. چاقی مردان نیز می تواند تاثیر داشته باشد زیرا موجب کاهش سطح تستوسترون می شود، که از علل نازایی کاهش تستوسترون است.


آیا سن زن روی موفقیت لقاح تاثیر دارد؟

سن زن روی شانس موفقیت حاملگی تاثیر دارد. برای مثال، یک زن سالم 30 ساله دارای شانس 20% برای حامله شدن در هر ماه است. اما زن سالم 40 ساله 5% شانس حامله شدن در هر ماه دارد. مطابق نظر متخصصان، زنان زیر 35 ساله که سعی در حاملگی دارند و چندین سال است تلاش می کنند و حامله نشده اند، حتما بایستی تحت بررسی پزشکی تخصصی قرار گیرند. زنی که بالای 35 سال سن دارد و شش ماه است تلاش می کند و بارور نمی شود بایستی کمک طبی بگیرد.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

آیا سن مرد نیز روی حامله شدن تاثیر دارد؟

برعکس زنان، محدودیت سنی برای حاملگی در مردان وجود ندارد. هرچند شمارش اسپرم و تحرک اسپرم مردان با افزایش سن کاهش می یابد. مردان بالای 45 سال مدت طولانی تری باید برای حامله شدن تلاش کنند. برای افزایش شانس حامله شدن بهتر است که مردان مسن به بررسی سیستم تناسلی و اسپرم خود بپردازند و از نظر فیزیکی خودشان را تقویت کنند.


مردان چطور می توانند شانس باروری را افزایش دهند؟

اصلاح شیوه زندگی در مردان می تواند موجب تقویت احتمال باروری شود از قبیل حفظ وزن سالم، مدیریت استرس، اجتناب از تنباکو و الکل. خوردن رژیم غذایی سرشار از روی (گوشت، حبوبات و غلات کامل و سبوس دار، تخم مرغ، غذای دریایی)، ویتامین E و سلنیوم (گوشت، غذاهای دریایی، قارچ، مغزها و حبوبات) ممکن است کمک کننده باشد. خنک نگه داشتن بیضه ها نیز می تواند باروری مردان را بهبود بخشد. حمام داغ، وان داغ و سونا موجب کاهش شمارش اسپرم می شوند.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

درمان نازایی

ارزیابی و معاینه دقیق گام اول در درمان نازایی است، از آنجایی که علل بالقوه زیادی برای عدم باروری وجود دارد. درمان شامل داروهای تقویت باروری جهت تحریک تخمک گذاری و همچنین تکنولوژی های کمکی مثل باروری داخل لوله آزمایش (IVF) است. IVF شامل خارج کردن تخمک از تخمدان ها، بارور کردن آن با اسپرم همسر، سپس جایگذاری آن در رحم زن است.


روش انجام آزمایش حاملگی در منزل

تست های ادراری حاملگی اغلب می توانند حاملگی را حدود 5 روز قبل از انتظار پریود شدن تشخیص بدهند. این تست ها بر اساس تشخیص هورمون حاملگی یا هورمون جفت انسانی (hCG) کار می کنند، هورمونی که بلافاصله پس از لانه گزینی تخمک بارور شده ترشح می شود. اگر خیلی زود تست کنید، ممکن است نتیجه منفی کاذب بگیرید، بنابراین بایستی تست را تکرار کنید اگر به حاملگی شک داشتید. آزمایش خون نیز ممکن است انجام شود که نتیجه دقیقتری می دهد.

حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما


حقایق تخمک گذاری و باروری: برای کمک به حامله شدن شما

پنج نشانه زودرس حاملگی

پنج نشانه زودرس حاملگی که در اوایل حاملگی دیده می شوند، عبارتند از:

  • نداشتن قاعدگی
  • سریع خسته شدن
  • احساس تهوع صبحگاهی یا اوقات دیگر
  • نیاز به دفع مکرر ادرار
  • سفتی و بزرگی پستان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com