ورود کاربر

تشخیص زودرس حاملگی: علائم اولیه حاملگی چیست؟

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

مقدمه ای بر علائم حاملگی

اغلب نداشتن یک دوره قاعدگی را اولین نشانه قابل تشخیص احتمال حاملگی می دانند، اما علائم و نشانه های دیگری برای تشخیص زودرس حاملگی نیز وجود دارد. همه زنان همه علائم زیر را ندارند یا ممکن است بعضی از آنها را به شیوه ای متفاوت تجربه کنند. رایجترین علائم حاملگی در سه ماهه اول در این مقاله بحث می شوند.


نداشتن قاعدگی

اولین نشانه ای که زن ممکن است به حاملگی خود پی ببرد نداشتن قاعدگی است (آمنوره). بعضی از زنان ممکن است قاعدگی سبک تری نسبت به پریودهای نرمال خود تجربه کند و ممکن است دچار لکه بینی شود که می تواند یک یا دو هفته پس از لقاح رخ دهد. ممکن است علت نداشتن قاعدگی سایر مشکلات غیر از حاملگی باشد، بنابراین نداشتن قاعدگی یک تشخیص قطعی برای حامله بودن و آبستن بودن زن نیست.

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان


علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

تورم، سفتی و درد پستان

بزرگی، سفی یا درد پستان شبیه به علائم اول قاعدگی ممکن است در اوایل حاملگی رخ دهد. پستان ممکن است سنگین حس شود و هاله اطراف نوک پستان ممکن است پهن تر و تیره تر شود. یک خط تیره که لاینا نگرا (linea nigra) نامیده می شود از خط وسط شکم به سمت ناحیه شرمگاهی ممکن است ظاهر شود.


تهوع و استفراغ

بیماری صبحگاهی یا تهوع و استفراغی که در اوایل حاملگی رخ می دهد اغلب بین هفته دوم تا هشتم حاملگی ایجاد می شود. این یک نشانه قطعی نیست زیرا تهوع و استفراغ ممکن است به هر دلیلی رخ دهد. به نظر می رسد که تغییر سطح هورمون استروژن در ایجاد تهوع و استفراغ صبحگاهی زنان حامله نقش داشته باشد.
یکی دیگر از علائم زودرس حاملگی ویار یا تنفر از غذاهای خاص است. زنان حامله ممکن است تمایل یا تنفر غیر معمولی و قوی به غذای خاصی پیدا کنند، حتی زمانی که قبلا از آن متنفر بوده یا علاقمند بوده اند. زن حامله ممکن است به طور کامل از غذای مورد علاقه قبلی خود بیزار شود. این علامت رایج بوده و با گذر سه ماهه اول این ویار از بین می رود.

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان


علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

احساس خستگی و کوفتگی

وجود پروژسترون زیاد در بدن زن ممکن است موجب احساس خستگی و کوفتگی و خواب آلودگی زن حامله شود. با گذر به سه ماهه دوم، معمولا سطح انرژی قبلی بر می گردد.


بزرگ شدن شکم

بالا رفتن سطح پروژسترون در طی حاملگی می تواند موجب احساس پری، نفخ و اتساع شکم و تجمع گاز شود. افزایش وزن در سه ماهه اول معمولا کم است، اما گرفتگی و نفخ شکم ممکن است احساس شود زیرا بیشتر از حد معمول در ماه وزن اضافه می شود.

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان


علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

دفع مکرر ادرار

میل شدید به دفع ادرار و تکرر ادرار معمولا از هفته ششم حاملگی شروع می شود که حاصل بالا رفتن هورمون گونادوتروپین جفتی (hCG) است، هورمونی که موجب افزایش جریان خون ناحیه لگن شده و می تواند میل به ادرار کردن را افزایش دهد. در ادامه حاملگی دفع ادرار و تکرار ادرار ممکن است حاصل افزایش وزن ناشی از رشد بچه و بزرگی رحم باشد که روی مثانه فشار وارد می کند.


بالا رفتن دمای بدن

بسیاری از زنان در حین حاملگی دچار بالا رفتن دمای پایه بدن می شوند (دمای پایه حداقل دمای بدن در یک دوره 24 ساعته است، معمولا بیشترین دمای بدن در صبح و زمان بیدار شدن است). دمای پایه بدن معمولا در زمان تخمک گذاری بالا رفته و تا قاعدگی بعدی بالا می ماند. اگر دمای بدن همانطور بالا مانده و دوره طولانی بالا باشد، ممکن است نشانگر حاملگی باشد.

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان


علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

ملاسما (لکه های تیره روی پوست)

در طی سه ماهه اول حاملگی، پوست پیشانی، پل بینی و بالا لب ها یا گونه ممکن است تیره تر شود. این اغلب ماسک حاملگی نامیده می شود و اصطلاح پزشکی آن ملاسما (melasma) یا کلواسما (chloasma) است. این وضعیت در زنان دارای پوست تیره و سابقه خانوادگی بیشتر دیده می شود.


نوسان خلق و استرس

تغییر سریع سطح هورمون ها در طی حاملگی مسئول نوسان خلق و احساس استرس زن است. زن بسیار عاطفی، مضطرب یا افسرده است و مرتب حملات گریه دارد. نوسان خلق در سه ماه اول شدیدتر بوده و در سه ماهه دوم تخفیف یافته و سه ماهه سوم به وضعیت قبل از حاملگی می رسد.

علائم و نشانه های اولیه حاملگی در انسان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com