ورود کاربر

رنگ غذا و کودکان

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

مقدمه

بسیاری از فراورده های غذایی که کودکان را هدف قرار می دهند و دارای ظاهر جذاب هستند، حاوی رنگ های مصنوعی غذایی هستند.

رنگ کردن غذا و رنگ های غذایی از دیرباز استفاده می شده اند، گرچه تا عصر حاضر بیشتر آنها رنگ های طبیعی بودند و رنگ غذای مصنوعی که حالا بوفور استفاده می شود، وجود نداشت. برای مثال، زعفران یک رنگ غذای طبیعی است که برای زرد کردن غذاها از زمان امپراطوری روم و حتی قبل از آن در مصر استفاده می شده است.

رنگ کردن غذا

رنگ غذا برای یک دست کردن رنگ غذا، شبیه سازی رنگ میوه و سبزیجات که در واقع در غذا وجود ندارند، هدف قرار دادن گروه خاص جمعیتی مثل کودکان استفاده می شود. رنگ های مصنوعی غذا که بطور رایج استفاده می شوند عبارتند از:

  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Blue 1: رنگ غذای آبی درخشان که معمولا در نوشیدنی ها، پودرهای محصولات لبنی، ژله ها، شیرینی ها، ادویه ها، یخمک ها و نوشمک ها و همچنین عصاره ها استفاده می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Blue 2: رنگ آبی سلطنتی که عموما به غذاهای پخته شده، حبوبات، غذاهای اسنک، بستنی، شیرینی و آلوچه ها اضافه می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Green 3: رنگ غذای سبز دریایی که عموما برای نوشیدنی ها، پودینگ ها، بستنی، شربت، شیرینی، محصولات پخته، محصولات لبنی استفاده می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Red 40: رنگ غذای نارنجی – قرمز که عموما در ژلاتین، پودینگ، محصولات لبنی، شیرینی جات، نوشیدنی ها و ادویه ها استفاده می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Red 3: رنگ غذای قرمز آلبالویی که عموما در نوشیدنی هایی مثل کوکتیل، میوه های کنسرو شده برای سالاد، شیرینجات، غذاهای پخته، محصولات لبنی و غذاهای اسنک استفاده می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Yellow 5: رنگ غذای زرد لیمویی که عموما در شیرینی و فرنی، نوشیدنی ها، بستنی، نگهدارنده ها و سیریل ها استفاده می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان Yellow 6: رنگ غذای نارنجی رنگ که عموما در سیریل ها، غذاهای پخته، غذاهای اسنک، بستنی، نوشیدنی ها، پودرهای دسر و شیرینی جات استفاده میشود.

رنگ های غذایی طبیعی نیز در بسیاری از غذاها استفاده می شود از قبیل زعفران، آب چغندر، عصاره درخت آناتو، رنگ کارامل.

معضلات رنگ غذا

آیا خوردن مواد غذایی حاوی رنگ مصنوعی برای کودکان ایمن است؟

مدیریت غذا و داروی آمریکا وظیفه نظارت بر رنگ کردن غذا و رنگ های غذایی مصنوعی و طبیعی را بعهده دارد. گرچه این ارگان می گوید اضافه کردن رنگ غذا به محصولات غذایی ایمن است، گروهی دیگر و از جمله مرکز علوم و منفعت عمومی آمریکا اصرار دارند که این مواد ایمن نیستند و خواهان ممنوعیت استفاده از رنگ های غذایی هستند.

در دهه 1970 ایده استفاده از رنگ غذا در غذاهای کودکان مورد حمله قرار گرفت و از رژیم غذایی کودکان حذف شد از جمله رنگ های مصنوعی، طعم دهنده های مصنوعی، آسپارتام (نوعی شیرین کننده) و نگهدارنده های مصنوعی. گرچه مطالعات بعدی رابطه ای بین رنگ های غذایی و مشکلات رفتاری و یا کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) پیدا نکردند، چند مطالعه جدید در انگلستان نشان داد که ممکن است این مواد مضر باشند. در یکی از مطالعات به مدت چهار هفته به دو گروه رنگ غذایی و نگهدارنده و گروه دیگر دارونما داده شد و والدین بدتر شدن رفتار بچه های خود را گزارش کردند، حتی در گروهی که دارونما گرفته بودند.

بچه هایی که نوشیدنی های حاوی رنگ غذایی می نوشند کمی رفتار بدتر دارند و مهمتر اینکه تست کننده ها در کلینک تحقیقاتی انجام دادند و تفاوتی بین رفتار بچه نیافتند، صرفنظر از اینکه رنگ غذایی نوشیده بودند یا نوشیدنی ساده بدون رنگ.

در تحقیق دیگری که در انگلستان انجام شد و در مجله لانست به چاپ رسید، افزایش اندکی در بیش فعالی گروه کودکان 3 ساله و گروه 8-9 ساله مشاهده شد، اما این افزایش هم زمانی که معجون حاوی رنگ غذای مصنوعی را نوشیدند، یا نوشیدنی دارای نگهدارنده نوشیده بودند، مشاهده شد.

مدیریت غذا و دارو شواهد مربوط به مطالعه تاثیر رنگ های غذایی بر بیش فعالی و اختلال رفتار کودکان را مجددا بررسی کرد و نتیجه گرفت که شواهد عینی مبنی بر ارتباط بین رنگ های اضافه شده و اثرات رفتاری وجود ندارد.

فواید رنگ غذا

آیا رنگ غذا نیاز است؟

بدون رنگ های غذایی، بسیاری از غذاهای فرآوری شده دارای ظاهر نامناسب یا رنگ نامناسب خواهند بود، که همیشه اشتها آور نیست. این بدین معنی نیست که ما از رنگ های مصنوعی استفاده کنیم، زیرا رنگ های غذای طبیعی وجود دارد که همین کار را انجام می دهند.

در گزارشی آمده است محصولات غذایی متنوعی که در انگلستان با رنگ غذای طبیعی عرضه می شوند، با همان شکل و قیافه ولی با رنگ غذای مصنوعی در آمریکا توزیع می شوند. مثلا در آمریکا برای سس مک دونالد از رنگ قرمز 40 استفاده می شود در حالیکه در انگلستان از توت فرنگی واقعی استفاده می شود.

به هر حال دلیلی وجود ندارد که در تمامی غذاهایی که کودک می خورد از رنگ غذای مصنوعی استفاده شود. چه اتفاقی می افتد اگر شیر شکولات دارای رنگ قرمز 40 نباشد؟ آیا مهم است که بعد از خوردن یک آب نبات، رد تاتوی آن روی زبان بچه بماند؟ آیا هر چه که بچه می خورد بایستی رنگی روی لب و زبان وی بجای بگذارد؟

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 1 آگوست 2016

منبع:

U. S. Food and Drug Administration. Food Ingredients and Colors. Updated April 2010.

Complementary and alternative medical therapies for attention-deficit/hyperactivity disorder and autism. Weber W - Pediatr Clin North Am - 01-DEC-2007; 54(6): 983-1006.

Bateman B, Warner JO, Hutchinson E, et al. The effects of a double blind, placebo controlled, artificial food colourings and benzoate preservative challenge on hyperactivity in a general population sample of preschool children. Arch Dis Child. 2004;89:506–511.

McCann D, Barrett A, Cooper A, et al. Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: a randomised, double-blinded, placebo-controlled trial. Lancet. 2007:370(9598):1560–1567

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com