ورود کاربر

حقایقی در مورد تغذیه با پنیر

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

اساس تغذیه کودک – نقش پنیر در رژیم غذایی سالم

شما هم مثل بسیاری از والدین ممکن است این سئوال را بپرسید: آیا پنیر منبع تغذیه ای خوبی برای بچه ها است؟ آیا پینر برای بچه ها مناسب است؟ آیا بچه من زیاد پنیر نمی خورد؟ و سئوالاتی از این دست.

بچه ها و پنیر

بچه ها پنیر و بخصوص پنیر پیتزا را دوست دارند. از ماکارونی تا پنیر و چیزبرگر، خوردن پنیر به عنوان میان وعده، بیشتر بچه ها مقدار زیادی پنیر می خورند. در حقیقت وقتی از یک والد طبقه متوسط سئوال می شود آیا بچه شما زیاد شیر می خورد،

اغلب جواب می دهند: نه شیر زیاد نمی خورد اما پنیر زیاد می خورد.

مشکل خوردن پنیر اینجاست: پنیر ضرورتا جایگزین خوبی برای شیر در تغذیه کودکان نیست.

حقایقی در مورد ارزش تغذیه ای پنیر

پنیر نیز مانند سایر فرآورده های لبنی منبع خوبی از چندین ماده مغذی است از جمله:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کلسیم: رژیم غذایی سرشار از کلسیم برای سلامت استخوان ها و دندان ها، کاهش ریسک شکستگی استخوان لازم است. تصور می شود که اکثریت بچه ها در ایالات متحده آمریکا کمبود کلسیم دارند.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پتاسیم: پتاسیم یک ماده معدنی مهم در رژیم غذایی بچه ها است و کمبود آن می تواند موجب کاهش توده استخوان، ضعف عضلات و مشکلات ریتم قلب شود.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پروتئین: علیرغم نگرانی رایجی که بین والدین شایع است، بیشتر بچه ها مقدار کافی پروتئین از رژیم غذایی خود دریافت می کنند، اگر نگوییم که اضافی هم می گیرند.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ویتامین دی (D): ویتامین دی برای قوی شدن استخوان های بچه ها لازم است و به نظر می رسد که اکثریت مردم به اندازه کافی ویتامین D از طریق غذا دریافت نمی کنند. علاوه بر شیر یا پنیر، مواد غذایی دیگری وجود دارد که سرشار از ویتامین D هستند و بچه ها می توانند مصرف کنند؛ مثل تخم مرغ، بادام، قزل آلا و ... (11 ماده غذایی سرشار از ویتامین D را بخوانید).

اما پنیر نیز مانند شیر دارای چربی، چربی اشباع شده و کلسترول است. به همین دلیل مهم اس که مواظب بود و پنیرهای تهیه شده از شیر کم چربی یا شیر چربی گیری شده برای بچه تهیه کرد.

هنگام تغذیه بچه با پنیر بایستی چه نکاتی را رعایت کرد؟

هنگام انتخاب پنیر برای بچه برچسب آن را خوانده و نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان منبع عالی از کلسیم است – حداقل 20-25 درصد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان منبع خوبی از ویتامین D است – حداقل 10%
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کم سدیم باشد (کم نمک)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان چربی اشباع شده کم داشته باشد.

مزایای پنیر برای سلامتی بچه

علاوه بر تامین کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی از طریق پنیر، این ماده غذایی به دلایل دیگری برای بچه خوب است. آکادمی دندانپزشکان کودک آمریکا گزارش کرده است که پنیر یکی از سالمترین میان وعده ها برای دندان بچه ها است. بسیاری از انواع پنیر مثل چدار (Cheddar)، موزارلا (mozzarella)، مونتری جک (Monterey jack)، سویسی می توانند غدد بزاقی را تحریک کرده و به محافظت دندان از اسید و سایر بازمانده هایی که موجب پوسیدگی و حفره دندان می شوند، کمک می کند.

خطرات بهداشتی خوردن پنیر در بچه ها

از آنجایی که رژیم غذایی کم شیر با افزایش ریسک شکستگی استخوان در بچه ها همراه است، شما تصور می کنید که خوردن پنیر این ریسک را کاهش می دهد. مطالعه ای در سال 2015 در آمریکا دریافت که یکی از عوامل خطرساز (ریسک فاکتور) شکستگی استخوان در بچه ها خوردن زیاد پنیر در رژیم غذایی است.

پنیر در مقابل شیر

از آنجایی که پنیر از شیر ساخته می شود، شما ممکن است تصور کنید که پنیر جایگزین خوبی برای شیر در کودکانی است که شیر نمی نوشند. این ضرورتا واقعیت ندارد.

یک لیوان 8 اونسی (250 میلی لیتری) شیر حاوی 100 واحد بین المللی (IU) ویتامین D است، در حالیکه یک برش متوسط پنیر تنها حدود 40 واحد ویتامین دی دارد. بنابراین بجای نوشیدن چهار لیوان شیر در روز برای تامین 400 واحد بین المللی ویتامین D که روزانه برای بچه ها توصیه شده است، شما بایستی 10 برش متوسط پنیر به بچه بدهید. بچه ها روزانه بایستی 400 واحد بین المللی ویتامین D دریافت کنند.

از آنجایی که پنیر در مقایسه با شیر کالری بیشتری دارد، خوردن پنیر بجای شیر یعنی مصرف کالری اضافی در بچه ها.

مشکل بزرگتر این است که بسیاری از بچه ها روزانه پنیر زیادی مصرف نمی کنند، بنابراین اگر فکر می کنید بچه با خوردن چند برش پنیر در روز، کلسیم و ویتامین D کافی دریافت می کند، چنین نیست.

کالری موجود در پنیر

همانند شیر، کالری پنیر با توجه به ساخته شدن از شیر کاملف شیر کم چربی یا شیر بدون چربی فرق می کند. برای مثال یک برش از پنیر آمریکایی دارای مقادیر زیر است:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان 70 کالری
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان 45 کالری (اگر با شیر 2% چربی درست شده باشد)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان 25 کالری (اگر با شیر بدون چربی ساخته شده باشد)

هرچند این مقدار کالری خیلی چشمگیر نیست، اما مصرف کالری اثر تجمعی دارد، بخصوص اگر بچه با همه غذاهای خود پنیر بخورد. راه دیگر محاسبه کالری پنیر این است ک هر برش پنیر دارای 70 کالری اضافی است، صرفنظر از اینکه بچه چطور آن را می خورد.

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان همبرگر دارای 280 کالری انرژی است، وقتی چیزبرگر شود، 360 کالری دارد.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان یک برش بروکلی 26 کالری دارد، وقتی با پنیر مصرف شود 75 کالری می شود.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان یک سیب زمینی پخته 145 کالری دارد و سیب زمین با پنیر 265 کالری دارد.

برای کاهش کالری مصرفی ناشی از پنیر، پنیرهایی برای بچه خود انتخاب کنید که از شیر کم چربی یا بدون چربی تهیه شده است. همچنین بخاطر داشته باشید که بچه کلسیم و ویتامین D کافی را از طریق شیر می تواند دریافت کند، نه از طریق پنیر.

جمع بندی – نقش پنیر در رژیم غذایی بچه ها

با آگاهی از اینکه شیر بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای بچه ها است، حقایق مربوطه را جمع بندی و پنیر با شیر مقایسه می کنیم:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پنیر کالری بیشتری نسبت به شیر دارد – این هم می تواند خوب و هم بد باشد و به بچه شما بستگی دارد. اگر بچه شما کم وزن است، پنیر ممکن است گزینه بهتری نسبت به شیر باشد. اگر بچه شما اضافه وزن دارد، مصرف شیر بجای پنیر می تواند به وی کمک کند که از چاقی دور شود.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پنیر ویتامین D کمتری نسبت به شیر به بدن می رساند – از آنجایی که کمبود ویتامین دی مشکل مهمی در ایالات متحده است، مصرف شیر توصیه شده است. شما می توانید با متخصص کودکان بچه خود صحبت کنید تا از رسیدن ویتامین D کافی به بچه خود اطمینان حاصل کنید.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان در حالیکه پنیر به اندازه کافی کلسیم به بدن می رساند و نیاز روزانه بدن بچه به کلسیم را تامین می کند، مطالعات اخیر نشان داده اند که ریسک شکستگی استخوان در بچه هایی که زیاد پنیر می خورند (و همچنین بچه هایی که شیر کم می نوشند) بالاتر است.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مصرف پنیر با کاهش پوسیدگی دندان همراه است و پوسیدگی دندان چیزی است که هیچ بچه ای دوست ندارد با آن و دندان درد مواجه شود.
نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 2 مارس 2016

منبع:

American Academy of Pediatrics Clinical Report. Optimizing Bone Health and Calcium Intakes of Infants, Children, and Adolescents. PEDIATRICS Vol. 117 No. 2 February 2006, pp. 578-585.

American Academy of Pediatrics Clinical Report. Prevention of Rickets and Vitamin D Deficiency in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics 2008 122: 1142-1152.

American Academy of Pediatric Dentistry. Fast Facts. Accessed 03/22/16. http://www.aapd.org/assets/1/7/fastfacts.pdf

Handel, M., Heitmann, B., and B. Abrahamsen. Nutrient and food intakes in early life and risk of childhood fractures: a systematic review and meta-analysis. American Journal of Clinical Nutrition. 2015. 102(5_:1182-95.

Kling, S., Roe, L., Keller, K., and B. Rolls. Double trouble: Portion size and energy density combine to increase preschool children's lunch intake. Physiology and Behavior. 2016 Feb 12. (Epub ahead of print).

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com