ورود کاربر

آیا همه بچه ها به خوردن ویتامین ها نیاز دارند؟

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

دانستنی های مفید در مورد مکمل ها و ویتامین های کودکان

همه بچه ها برای رشد و تکامل کافی و سالم ماندن به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. ویتامین D، آهن، کلسیم، فلوراید و دامنه از ویتامین ها و مواد معدنی بایستی بطور منظم جز رژیم غذایی بچه باشد، یا به مرور دچار کمبود می شوند. به شرط آنکه بچه رژیم غذایی متعادل و سالمی بخورد که حاوی انواع غذاهای تازه، واقعی و سالم باشد، معمولا لازم نیست که بچه ویتامین یا مکمل بخورد.

چه موقع بچه به ویتامین نیاز دارد؟

آکادمی متخصصان کودک آمریکا می گوید: «بچه های سالم که رژیم غذایی سالم و متعادل دریافت می کنند، به مکمل ویتامین نیاز ندارند». آنها ویتامین و مواد معدنی روزانه خود را از طریق رژیم غذایی دریافت می کنند.

اما در مورد بچه های بدخوراک چطور؟ صد البته بچه هایی که رژیم غذایی سالم و متعادل دریافت نمی کنند، بد خوراک هستند، به مکمل ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند، البته ابتدا با متخصص کودکان یا پرستار کودکان مشورت کنید.

بچه های زیر به مکمل ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که خیلی بد خوراک است (مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که یک یا دو گروه غذایی را دریافت نمی کند مثل کودکی که سبزیجات یا گوشت نمی خورد (مولتی ویتامین)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که شیر کافی نمی نوشد یا لبنیات مصرف نمی کند (ویتامین D و کلسیم)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که شیر زیاد می خورد اما مواد غذایی دیگر را به اندازه کافی نمی خورد (آهن)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که رژیم غذایی گیاهخواری دارد (ممکن است به مکمل ویتامین B12، ویتامین D، آهن، کلسیم، روی نیاز داشته باشد)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که غذای بنجل زیاد می خورد (مولتی ویتامین و مکمل مواد معدنی)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکی که آب فلوراید دار نمی خورد (فلوراید)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودکان مبتلا به مشکلات طبی مثل سندرم روده کوتاه، سوء جذب، کیستیک فیبروز که نمی توانند ویتامین و مواد معدنی را از غذا جذب کنند (مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان داروهای خاص ضد تشنج مصرف می کند (ویتامین D)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بخاطر آلرژی یا مشکلات درمانی محدودیت رژیم غذایی دارد.

اگر بچه به ویتامین نیاز داشته باشد، بهتر است از مکمل مولتی ویتامین کودکان استفاده شود که حاوی مقدار مورد نیاز روزانه ویتامین ها و مواد معدنی است، از جمله: ویتامین های A، C، D، K و ویتامین های گروه B؛ آهن و کلسیم.

بخاطر داشته باشید که مقدار و نوع ویتامین ها و مواد معدنی موجود در مکمل های بازاری یکسان نیست و لازم است برچسب آنها را مطالعه کرده و از وجود ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز کودک خود اطمینان حاصل کنید. عموما این فرآورده ها حاوی 23 ویتامین مختلف و مواد معدنی مختلف باید باشند.

بخاطر داشته باشید که مکملی را تهیه کنید که حاوی ویتامین یا ماده معدنی مورد نیاز بچه شما است. همچنین مکمل های خاص برای هر یک از ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد مثلا مکمل ویتامین D یا مکمل آهن. اگر کودک شما فقط یکی از ویتامین ها و مواد معدنی را کم مصرف می کند، مکمل خاص آن را تهیه کنید.

به فراتر از مولتی ویتامین فکر کنید

مولتی ویتامین تنها یک تکه از پازل تغذیه مناسب کودک است. دامنه ای از محصولات حاوی ویتامین و مکمل ها و همچنین انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد، که کودک برای رشد سالم به آنها نیاز دارد:

 • روغن ماهی: در هرم غذایی توصیه شده بود که کودک بایستی ماهی سرشار از اسیدهای چرب اومگا 3 مصرف کند از قبیل سالمون، قزل آلا، هرینگ؛ زیرا روغن ماهی ممکن است به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک کند. از آنجایی که کودکان زیادی ماهی نمی خورند، و این حقیقت که روغن ماهی به تکامل و تقویت قوای مغزی کمک می کند و از بیماری ها پیشگیری می کند، والدین زیادی مکمل روغن ماهی سرشار از امگا 3 را تهیه می کنند. گرچه روغن ماهی تصور نمی شود برای کودکان مضر باشد، کمی بحث در این مورد وجود دارد، همانطور که همه مطالعات سودمندی آن را نشان نداده اند.
 • ویتامین D: ویتامین D یک ویتامین ضروری است که به بچه کمک می کند استخوان های قوی داشته باشد و در دوران بلوغ و بزرگسالی دچار پوکی استخوان نشود. بنابراین ویتامین D یکی از ویتامین های مهم در تغذیه بچه بوده و مکمل دارای 400 واحد بین المللی می تواند برای بچه هایی که این ویتامین را به اندازه کافی از غذا دریافت نمی کنند، مفید باشد. آکادمی متخصصان کودک آمریکا توصیه کرده است که برای تعیین نیاز کودک به ویتامین D، سطح این ویتامین در خون بچه اندازه گیری شود.
 • آدامس ویتامینه: این روزها تب آدامس های ویتامینه خیلی داغ است، زیرا کودکان به راحتی این آدامس ها را که همانند آب نبات است، می خورند. در حقیقت این آدامس ها طعم دار هستند. این نوع ویتامین ها را بایستی در دسترس کودکان نگذاشت، زیرا ممکن است زیاد مصرف کرده و موجب مسمومیت ویتامین شود. بخاطر داشته باشید که آدامس های ویتامینه حاوی آهن و مواد معدنی مهم دیگر نیستند که کودک نیاز دارد و اکثر آنها کلسیم ندارد.
 • ویتامین C: تقریبا تمامی مکمل های ویتامین کودکان چه جویدنی و چه آدامس حاوی ویتامین C هستند. حتی بدخوراک ترین کودکان به اندازه کافی از این ویتامین از طریق رژیم غذایی دریافت می کند. یک لیوان آب پرتقال یا میوه های دیگر 100 درصد ویتامین C مورد نیاز روزانه بدنه را تامین می کند. گرچه بعضی از والدین برای پیشگیری از سرما خوردگی به کودکان خود مکمل ویتامین C می دهند، اما این مسئله هنوز بحث انگیز است و مورد توافق همگانی صاحبنظران و دانشمندان نیست.
 • آنتی اکسیدان ها (ویتامین های A، C، E): همانند ویتامین C، بعضی از والدین سایر آنتی اکسیدان ها (ویتامین A و ویتامین E) نیز به بچه خود می دهند که سیستم ایمنی وی را تقویت کنند. اینها نیز از نظر علمی هنوز ثابت نشده اند. بخاطر داشته باشید که غذاهای تقویت شده با ویتامین این روزها در بازار وجود دارد.

سایر مکمل های کودکان

مکمل های دیگری برای کودکان در دسترس است که ویتامین یا مواد معدنی نیستند و ممکن است والدین به کودکان خود بدهند، از جمله:

 • فیبر: بسیاری از کودکان بخصوص آندسته که میوه و سبزیجات زیاد نمی خورند، احتمالا فیبر کافی از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنند. آخرین توصیه ها حاکی از آن است که به ازای هر 1000 کالری که بچه می خورد، 14 گرم فیبر باید بخورد. کسانی که رژیم غذایی کم فیبر می خورند دچار مشکلاتی مثل یبوست و درد شکم می شوند. اگر بچه شما غذاهای سرشار از فیبر نمی خورد، ممکن است مکمل فیبر برایش مفید باشد. حتی آدامس فیبر برای کودکان کوچکتر وجود دارد.
 • پروبیوتیک ها: یکی دیگر از مکمل های رایج کودکان محصولات پروبیوتیک است. پروبیوتیک ها که در اغلب ماست ها وجود دارد، باکتری های مفید زنده ای هستند که تصور می شود برای سلامتی مفید بوده و به سلامت و عملکرد مجاری گوارشی کمک می کنند. همچنین از رشد و تکثیر باکتری های مضر جلوگیری می کنند. بخاطر داشته باشید که غیر از کودکان مبتلا به اسهال حاد که نوعی ویروس معده موجب آن می شود، هنوز مفید بودن پروبیوتیک ها در تحقیقات علمی ثابت نشده است.

توجه: قبل از دادن هر گونه مکمل ویتامین، مکمل مواد معدنی، فیبر یا پروبیوتیک به کودک خود با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 21 ژوئن 2016

منبع:

American Academy of Pediatrics. Clinical Report. Prevention of Rickets and Vitamin D Deficiency in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics 2008 122: 1142-1152.

American Academy of Pediatrics. Where We Stand: Vitamins. Updated June 2010. Accessed July 2010.

Jenkins DJ. Are dietary recommendations for the use of fish oils sustainable?. CMAJ - 17-MAR-2009; 180(6): 633-7

Kliegman: Nelson Textbook of Pediatrics, 18th ed.

Mahalanabis, D. Antioxidant vitamins E and C as adjunct therapy of severe acute lower-respiratory infection in infants and young children: a randomized controlled trial. Eur J Clin Nutr - 01-MAY-2006; 60(5): 673-80.

Sethuraman, Usha MD. Vitamins. Pediatrics in Review. 2006;27:44-55.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com