ورود کاربر

غذاهای سرشار از پتاسیم

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

چرا پتاسیم برای بدن بچه ضروری است؟ میزان پتاسیم مورد نیاز بچه چقدر است؟ کدام غذاها پتاسیم زیاد دارند؟ چه اتفاقی می افتد اگر سطح پتاسیم بچه خیلی بالا یا خیلی کم باشد؟

اهمیت پتاسیم در رژیم غذایی کودکان

پتاسیم یکی از مواد معدنی مهمی است که باید در رژیم غذایی بچه وجود داشته باشد، بخصوص اگر کودک درد رشد داشت. گرچه پتاسیم زیادی به درد رشد کمکی نمی کند، که معمولا تصور می شود دردی طبیعی است و اکثراً والدین به بچه می گویند داری قد می کشی، یا داری بزرگ می شی؛ اما رژیم غذایی سرشار از پتاسیم ممکن است کمک کننده باشد:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان فشار خون را پایین نگه می دارد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ریسک تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان از دست رفتن توده استخوان با بالا رفتن سن را کاهش می دهد

خوشبختانه اکثر کودکان با خوردن رژیم غذایی سالم و متعادل پتاسیم کافی دریافت می کنند، بخصوص با خوردن میوه و سبزیجات فراوان یا غذاهای تقویت شده با پتاسیم اضافه.

هیپوکالمی – کاهش سطح پتاسیم کودکان

اگر بچه پتاسیم کافی از رژیم غذایی دریافت نکند، یا پتاسیم زیادی از دست بدهد (مثل استفراغ یا اسهال که منجر به دهیدراسیون (کم آبی) می شود یا تعریق فراوان)؛ سطح پتاسیم خون کاهش یافته و اثرات کمبود پتاسیم یا هیپوکالمی (hypokalemia) ظاهر می شود. علائم کمبود پتاسیم شامل ضعف عضلانی، اختلال ریتم قلب است که معمولا مستلزم توجه پزشکی فوری است.

یکی از دلایل اصلی ابتلای کودکان به هیپوکالمی از دست دادن آب است. اگر آب زیادی از دست برود (دهیدراسیون)، ممکن است خطرات فراتر از علائم هیپوکالمی برود.

بعضی از علائم رایج دهیدراسیون شامل خشکی دهان و زبان، کاهش خروجی ادرار، سردی اندام ها است. وقتی کار به دهیدراسیون می رسد، یک گرم پیشگیری هزاران کیلو درمان را می ارزد. بهتر است والدین با علائم کم آبی کودکان آشنا باشند و فوراً از آن پیشگیری کنند.

هیپرکالمی – بالا بودن سطح پتاسیم خون کودکان

بالا بودن سطح پتاسیم (hyperkalemia) کودک نیز مشکل ساز است. بخاطر داشته باشید که مصرف پتاسیم زیادی به همان اندازه کاهش سطح پتاسیم (هیپوکالمی) خطرناک است. هرچند احتمال ابتلا به هیپرکالمی در اثر پتاسیم دریافتی از مواد غذایی تقریبا نادر است مگر زمانیکه مکمل های پتاسیم مصرف شوند یا کودک دارای نوعی از مشکلات کلیوی باشد.

هیپرکالمی می تواند موجب مشکلات جدی از قبیل مشکلات ریتم قلب به عنوان اولین علائم شود، بنابراین بسیار مهم است که از قرص های مکمل پتاسیم استفاده نکرد، مگر اینکه متخصص کودکان آن را توصیه کند. سایر علائم پتاسیم بالا شامل خستگی شدید، بی حسی، گزگز، سوزش اندام ها است.

میزان توصیه شده پتاسیم روزانه

میزان توصیه شده پتاسیم روزانه برای کودکان در دامنه 3000 میلی گرم در روز برای نوپایان تا 4700 میلی گرم در روز برای خردسالان است. دانستن غذاهایی که سطح بالایی از پتاسیم دارد می تواند به شما کمک کند که از دریافت کافی پتاسیم از رژیم غذایی اطمینان حاصل کنید.

غذاهای سرشار از پتاسیم

وقتی والدین به اضافه کردن پتاسیم به رژیم غذایی کودک خود فکر می کنند، اولین چیزی که به ذهنشان می آید موز است. در حالی که موز منبع خوبی از پتاسیم است، اما غذاهای دیگری وجود دارد که سرشار از پتاسیم هستند (بیشتر از 200 میلی گرم در هر پیمانه)؛ از جمله:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان گوجه و محصولات تهیه شده از گوجه مثل آب گوجه فرنگی، سوپ گوجه، سس گوجه فرنگی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان هسته ها، مغزها و تخم ها
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کشمش، آلو خشک و سایر میوه های خشک شده
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سیب زمینی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان حبوبات از جمله نخودها، لوبیای پخته، سویا، عدس
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بارهنگ و موز سبز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان اسفناج
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پاپایا
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان موز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان شیر و بسیاری از فراورده های شیر مثل پودر شیر، پنیر و ماست
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان آب پرتقال
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بروکلی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پرتقال
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان خربزه
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کدو و سایر سبزیجات زرد

ماهی، خوراکی های آماده تقویت شده، محصولات تهیه شده با دانه کامل مثل آرد گندم سبوس دار نیز منبع خوبی از پتاسیم هستند. بخاطر داشته باشید که برخلاف سایر مواد مغذی مثل ویتامین ها و مواد معدنی از قبیل ویتامین ها، کلسیم، آهن؛ مقدار پتاسیم محصولات غذایی در برچسب آنها قید نمی شود؛ مگر اینکه اختصاصا حاوی پتاسیم باشد.

رژیم غذایی با محدود پتاسیم

بعضی از بچه ها به رژیم غذایی با محدودیت پتاسیم نیاز دارند. این مسئله رایج نیست، اما ممکن است در بچه های مبتلا به بیماری های کلیوی تجویز شود. رژیم غذایی کودکان مبتلا به نارسایی شدید کلیه علاوه بر محدودیت پتاسیم، محدودیت پروتئین دریافتی نیز دارد.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 5 آوریل 2016

منبع:

U.S. National Library of Medicine. High potassium level. Updated 11/07/13. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001179.htm

World Health Organization. Guideline: Potassium Intake in Adults and Children. Accessed 04/03/16. http://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/potassium_intake_printversion.pdf

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com