ورود کاربر

راهنمای تغذیه نوزادان

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

سئوال: بچه 5 ماهه من روزانه چهار بار شیر می خورد. در مجموع 900 میلی لیتر شیر خشک و یک قاشق برنج با هر وعده غذایی می خورد. وی همچنین دو روز یکبار یک قاشق هویج پخته می خورد. سئوال من این است: دخترم روزانه چقدر شیر خشک باید بخورد؟ چه موقع غذاهای جامد برایش شروع کنم؟ چه موقع شیر خشک بچه را کم کنم؟ آیا تغذیه کودک با شیر خشک قانون خاصی دارد؟ آماندا وستر، تکزاس

پاسخ: کودک 5 ماهه روزانه حدود یک لیتر شیر خشک می خورد. پس تغذیه کودک شما صحیح است. بخاطر داشته باشید که اینها فقط اعداد و ارقام متوسط هستند و بعضی بچه ها کمتر یا بیشتر می نوشند.

قوانین تغذیه کودک با غذا

مقدار غذای جامدی که به کودک داده می شود نیز صحیح بنظر می رسد. معمولا توصیه می شود که مواد غذایی جامد از سن 4 تا 6 ماهگی بتدریج برای نوزاد شروع شود، که بطور کلاسیک با فرنی برنج تقویت شده با آهن شروع می شود. سپس میوه یا سبزیجات داده می شود، که به زمان شروع فرنی بستگی دارد. اگر تا 6 ماهگی صبر کرده و بعد فرنی را شروع کنید، احتمالا سبزیجات و میوه را زودتر باید بدهید. از سوی دیگر، اگر فرنی را زود و از حدود ماه 4 شروع کنید، سپس بچه در 5 یا شش ماهگی آماده دریافت سبزیجات است.

هیچ قاعده سخت و آسان یا قطعی برای تغذیه کودک با غذا وجود ندارد. حتی دستورالعمل هایی که اعلان کرده اند چه موقع کدام غذا شروع شود، تابع تغییر هستند.

در حالی که زمانی توصیه می شد با فرنی شروع کنید و از دادن سفیده تخم مرغ و سایر غذاهای دارای احتمال آلرژی پرهیز کنید، امروزه می گویند با هر غذایی که بچه تحمل می کند، شروع کنید. اجتناب از غذاهای خاص باعث نمی شود که از آلرژی غذایی کودک پیشگیری کرد.

به هر حال تغذیه نوزاد بایستی با چیزی شروع شود و بهترین گزینه همان فرنی برنج است. تنها تغییر مفید این است که بجای تغذیه کودک با کمی فرنی در هر وعده شیر خوردن، می توانید دو بار در روز به وی فرنی بدهید. این موجب می شود که در آینده راحت تر به وعده های غذایی عادت کند.

راهنمای تغذیه نوزادان

چه موقع باید شیر بچه را کم کرد و غذا به وی داد؟

احتمالا مدتی طول می کشد تا متوجه شوید کودک شیرخوار شما غذای جامد بیشتری خورده و شیر خوردنش کم شده است. در حقیقت، ممکن است انتظار چنین چیزی را تا 8-9 ماهگی نداشته باشید، یا ممکن است حتی پس از اولین جشن تولد وی متوجه شوید.

دستورالعمل قاطعی در مورد مقدار غذای جامد که باید به کودک شیرخوار داد، وجود ندارد. بجای آن، بچه خود را از نظر نشانه های گرسنگی یا عدم رضایت از تغذیه پایش کنید، سپس به وی غذای جامد بیشتری بدهید تا سیر شود. اگر کودک قاشق پر از هویج پخته را قورت داد و مشتاقانه انتظار قاشق بعدی را داشت، کمی بیشتر به وی بدهید. اگر با اولین قاشق علاقه اش را از دست داد و سراغ خوراکی نگرفت، دیگر به وی ندهید.

زمانیکه کودک شیرخوار 3-4 قاشق فرنی و میوه و سبزیجات در هر وعده خورد، حالا موقع دادن یک وعده دیگر در وقت دیگری در روز است. هدف را سه وعده در روز بگذارید، برای موقعی که کودک 7-8 ماهه است.

دستورالعمل شروع تغذیه جامد کودکان

برای کمک به بچه شیرخوار برای انتقال به تغذیه جامد، دستورالعمل های زیر را در نظر داشته باشید:

  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مواد جامد را بین 4-6 ماهگی شروع کنید، زمانیکه بچه نشانه های آمادگی برای تغذیه را نشان داد و توانست با قاشق بخورد.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان فرنی برنج تقویت شده با آهن بطور کلاسیک اولین غذایی است که کودک باید بخورد، اما می توانید چیز دیگری انتخاب کنید، ترجیحا غذای کودک با آهن تقویتی یا سرشار از آهن بهتر است، اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان برای پیدا کردن بهترین زمان تغذیه کودک با غذای جامد وی را آزمایش کنید، برای مثال، قبل، بعد از شیر خوردن یا در زمانی بین وعده های شیر.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان برای تشخیص راحت حساسیت غذایی، زمان شروع یک غذای جدید، غذاهای دیگر را قطع کنید و در هر بار از یک ماده غذایی استفاده کنید و 3-4 روز صبر کنید، سپس ماده بعدی را شروع کنید.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان زمان شروع اولین غذای جامد، فقط یک قاشق یا کمتر بدهید و بتدریج مقدار آن را اضافه کنید، همانطور که بچه به غذای جامد عادت می کند.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان حتی زمانیکه غذاهای دیگر را به شیرخوار می دهید، هنوز فرنی برنج تقویت شده با آهن را ادامه دهید، چرا که منبع خوبی از آهن برای نوزاد در حال رشد است
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان از خطرات خفگی با غذا آگاه باشید، مثل ماکارونی درسته یا تکه کره بادام زمینی، انگور سالم، هسته ها و ...
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مصرف زیاد غذاهای دریایی موجب می شود شیرخوار در معرض جیوه قرار بگیرد، موقع تغذیه کودک با غذاهای دریایی محتاط باشید.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان اگر کودک شما تا 7-8 ماهگی غذای جامد نخورد و نتوانستید غذای جامد برایش شروع کنید، با پزشک یا پرستار کودکان مشورت کنید.

بخاطر داشته باشید که قاعده و قانون تغذیه کودک با غذا قطعی نیست و بطور مرتب تغییر می کند. این مادر است که باید کودک خود را شناخته و در زمان مناسب و بهترین ساعات ممکن روز وی را تغذیه کند. هرچند تغذیه بعضی مواد غذایی برای کودک زیر یکسال مناسب نیست مثل عسل.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، 9 ژولای 2016

منبع:

American Academy of Pediatrics Policy Statement: Breastfeeding and the Use of Human Milk. Pediatrics 2012; 129:3 e827-e841

American Academy of Pediatrics Clinical Report. Diagnosis and Prevention of Iron Deficiency and Iron-Deficiency Anemia in Infants and Young Children (0-3 Years of Age). Pediatrics 2010; 126: 1040-1050.

AAP Policy Statement. Prevention of Choking Among Children. PEDIATRICS Vol. 125 No. 3 March 2010, pp. 601-607.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com