ورود کاربر

یبوست ناشی از غذا در کودکان

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

یبوست در بچه ها

بسیاری از والدین از یبوست بچه خود ناراحت و هراسان هستند، اما تغییر رژیم غذایی ممکن است آن را برطرف کند. هرچند، گاهی اوقات والدین متوجه نمی شوند که بچه آنها یبوست دارد و بجای آن فکر می کنند علت تمرین بچه برای کنترل مدفوع است. والدینی هم که بچه بزرگتر دارند، بیشتر اوقات نمی دانند که بچه آنها چه موقع دفع مدفوع دارد.

علل یبوست در بچه ها چیست؟

در بچه های معمولی، یبوست در اثر رژیم غذایی پر چربی و کم فیبر ایجاد می شود. این می تواند شامل نوشیدن شیر کامل، خوردن فراوان محصولات لبنی و نخوردن میوه و سبزیجات باشد.

یک تغییر سریع و راحت رژیم غذایی بچه که موجب کاهش یبوست شود شامل تغییر شیر مصرفی به شیر کم چرب یا شیر سویا است (اگر بچه 2 سال بیشتر سن دارد)، که هر دو نسبت به شیر کامل کمتر موجب یبوست می شوند.

همچنین والدین بایستی شیر مصرفی بچه را به دو فنجان در روز محدود کنند و از دادن مواد غذایی که به طور سنتی و مرسوم به عنوان غذای یبوست آور شناخته می شوند اجتناب کنند از جمله موز و بیشتر فرآورده های لبنی مثل پنیر، ماست، بستنی و همانطور که گفته شد، شیر. زمانی که مصرف لبنیات بچه را بخاطر یبوست کاهش می دهید، بخاطر داشته باشید که منبع کلسیم دیگری مثل آب پرتقال تقویت شده با کلسیم به رژیم بچه اضافه کنید.

اگر بچه شما یبوست دارد، به هویج پخته، بیشتر غذاهای پر چربی از قبیل سرخ کردنی ها و غذاهای پردازش شده و برنج سفید خداحافظی بگویید.

از سوی دیگر، بایستی غذاهای سرشار از فیبر را افزایش دهید و رژیم بچه را با غذاهای پر فیبر مثل سبزیجات و میوه پر کنید.

بچه هایی که یبوست دارند بایستی مایعات فراوان دریافت کنند، بخصوص آب و آب سیب، گلابی، پرتقال.

پیشگیری از یبوست در کودکان

غذاها و نوشیدنی هایی که تصور می شود به پیشگیری از یبوست در کودکان کمک می کنند شامل بسیاری از میوه های تازه ای است که با پوست خورده شوند مثل سیب، انگور، هلو، گلابی و غیره.

اطمینان حاصل کنید که بچه میوه را با پوست بخورد و آن را پوست نکند. همچنین میوه های تازه پر آب مثل هندوانه و طالبی مفید است.

غذاهای زیر برای پیشگیری از یبوست مفید هستند:

  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سبزیجات خام
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان حبوبات (لوبیا)
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کشمش انگور
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان آلو و انجیر
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان غذاهای تهیه شده با دانه کامل (نان آرد گندم سبوس دار و غیره)
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان گندم خرد شده
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پاپ کرن (مواظب خفگی در بچه های کوچک باشید)
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کیک و کلوچه سبوس دار
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ویفرهای فیبر دار
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سوپ سبزیجات

نکاتی در مورد درمان یبوست در کودکان

قبل از هر چیز بایستی از متخصص کودکان یا پرستار خود در مورد درمان یا پیشگیری از یبوست در کودک خود مشورت و کمک بگیرید. در عین حال، در زمان انتخاب مواد غذایی آماده، غذاهایی را انتخاب کنید که برچسب آنها شامل فیبر بالا است.

اگر تغییر رژیم غذایی به بچه کمک نکرد، استفاده از مسهل ها یا نرم کننده های مدفوع [مثل پارافین خوراکی که روغنی است بدون عطر و بو و طعم، همچنین جدار مجاری گوارشی را چرب نمی کند و جذب بدن نمی شود، بلکه با مدفوع ترکیب شده و مدفوع را نرم و لزج می کند]، طبق مشورت پزشک یا پرستار را در نظر بگیرید. گرچه داروهای بدون نسخه ای برای یبوست بچه ها در دسترس است. یکی از داروهای رایج بدون نسخه میرالکس (پلی اتیلن گلیکول) است که همان پارافین خوراکی بدون عطر و بو است و بیشتر بچه ها آن را تحمل می کنند.

یکی دیگر از اقداماتی که می تواند به بچه مبتلا به یبوست کمک کند، دفع سر ساعت است. برنامه ای تدوین کنید و طبق آن برنامه (مثلا سه بار در روز) کودک را روی کاسه توالت یا قصری اش بنشانید، حتی اگر دفع نداشت، این عمل را تکرار کنید تا برایش عادت شود و دفع زود به زود داشته باشد. زمانی را انتخاب کنید که احتمال دفع بیشتر است، مثل درست بعد از مصرف وعده غذایی. هرگز به کودک فشار نیاورید و به سادگی فقط او را تشویق به دفع کنید. چند دقیقه روی توالت بنشیند کافی است.

تمرین، بازی و ورزش منظم نیز به کودک کمک می کند دفع روده ای راحتتری داشته باشد. اگر کودک شما داروی خاصی مصرف می کند، اطمینان حاصل کنید که یبوست عارضه جانبی آن دارو نباشد.

انکوپریز (Encopresis) یا بی اختیاری مدفوع می تواند یکی از عوارض یبوست باشد. بخاطر داشته باشید که تصحیح یبوست بچه ممکن است ماه ها طول بکشد و صبور باشید. گاهی یبوست می تواند مشکلی جدی تر از یک مشکل رژیمی ساده باشد، و مستلزم بررسی های پزشکی است. قبل از هر اقدامی، ابتدا مطمئن شوید که بچه شما مشکل طبی خاصی ندارد.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 13 آوریل 2016

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com