ورود کاربر

پروبیوتیک ها برای کودکان

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها محصولات غذایی هستند که حاوی میکروارگانیسم های خاصی هستند (معمولا باکتری هایی از قبیل لاکتوباسیل اسیدوفیلوس (Lactobacillus acidophilus)، بیفیدوباکتریوم (Bifidobacterium)، ساکارومایسس (Saccharomyces)) که عقیده بر این است که برای بدن انسان اثرات مفیدی دارند، زمانی که خورده شده یا نوشیده می شوند. تصور می شود که این باکتری ها تعداد باکتری زنده موجود در مجاری گوارشی را اصلاح می کنند و بدینوسیله تعداد باکتری های مفید موجود در روده را افزایش می دهند و از رشد و تکثیر زیاد باکتری های مضر جلوگیری می کنند.

نوزادان در حالی متولد می شوند که باکتری در روده های خود ندارند، اما سریعا روده آنها پر از کلنی های باکتری های مفید می شود. بچه هایی که به صورت طبیعی و از واژن متولد می شوند، باکتری های مفید زیاد تری دارند، همانطور که بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می شوند، باکتری مفید بیشتری در بدن خود دارند. پروبیوتیک ها در شیر مادر یافت می شوند، و اخیراً به شیر خشک نوزادان اضافه می شوند، گرچه هنوز ثابت نشده است که اثر آنها با اثر پروبیوتیک هایی که از شیر مادر وارد بدن بچه می شود، یکسان باشد.

آیا پروبیوتیک برای کودکان خوب است؟

در حال حاضر در بازارهای دنیا غذاهایی برای کودکان عرضه می شود که حاوی پروبیوتیک ها است مثل گربر گود استارت (Gerber Good Start) که شیر خشک حاوی پروبیوتیک است. یا نوترامیژن (Nutramigen) که شیر خشک با پروبیوتیک است. ماست اکتیوا (Activa yogurt) نیز از غذاهایی است که حاوی پروبیوتیک است و برای کودکان عرضه شده است.

در حال حاضر روی لبنیات حاوی پروبیوتیک زیاد کار شده است و فرآورده های لبنی پروبیوتیک دار برای کودکان عرضه شده است. اما آیا پروبیوتیک ها برای کودکان مفید است؟

متاسفانه مطالعات نشان داده است که استفاده از پروبیوتیک ها ضرورتاً تمامی توقعاتی که از این پدیده می رود را در کودکان برآورده نمی کند. بطور اختصاصی، مطالعات انجام شده نشان داده است که:

  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پروبیوتیک لاکتوباسیل اسیدوفیلوس برای بچه های مبتلا به اسهال حاد مفید است و موجب بهبود سریعتر می شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پروبیوتیک ها در کودکان تاثیری روی اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ندارند؛ گرچه معدود مطالعاتی این تاثیر را نشان داده است.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مصرف زودرس پروبیوتیک ها از ابتلای به درماتیت آتوپیک یا اگزما پیشگیری نمی کند، هرچند مطالعاتی هم وجود دارد که اثر مفید پروبیوتیک ها بر اکزما را نشان داده است.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پروبیوتیک ها در کودکان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر موجب بهبود و کاهش درد نمی شود
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان در بچه های مبتلا به قولنج (التهاب روده و نفخ)، پروبیوتیک ها از سایمتیکون (قرص جویدنی ضد نفخ) بهتر عمل می کنند.

پروبیوتیک ها یک پدیده جدید است و در مبتلایان به یبوست مزمن، بیماری کرون، کولیت السراتیو، عفونت های هلیکوباکتر پیلوری در حال بررسی است. در مطالعاتی مشخص شده است که پروبیوتیک ها در کودکان سالم که مشکل سیستم ایمنی ندارند، مفید است.

دانستنی های پروبیوتیک ها در کودکان

با همه این تفاسیر، آیا بایستی به بچه خود پروبیوتیک بدهید؟

اگر ایمن و مفید هستند، می توان براحتی پاسخ داد چرا که نه؟

مشکل اینجا است که انواع مختلف و گونه های متنوعی از پروبیوتیک ها وجود دارد و با دوز و اشکال مختلفی عرضه می شوند، بنابراین به سختی می توان فهمید که واقعا کدام گونه برای کودک من مفید است. اینکه آیا باید به کودک مکمل پروبیوتیک داد یا به سادگی ماست پروبیوتیک داد؟ به سختی می توان جواب مثبت داد.

بخاطر داشته باشید که بجز کودکان مبتلا به اسهال حاد، مثل ویروس معده؛ هنوز دلیل ثابت شده قطعی برای مصرف پروبیوتیک ها وجود ندارد و بایستی منتظر تحقیقات بیشتری بر روی پروبیوتیک ها ماند، قبل از اینکه به کودک به طور منظم پروبیوتیک داد.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 29 می 2016

منبع:

Probiotics in children. Kligler B - Pediatr Clin North Am - 01-DEC-2007; 54(6): 949-67

Probiotics. Theresa L. Charrois, Gagan Sandhu and Sunita Vohra. Pediatr. Rev. 2006;27;137-139

Probiotics for pediatric antibiotic-associated diarrhea: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Johnston BC - CMAJ - 15-AUG-2006; 175(4): 377-83

Probiotic supplementation for the first 6 months of life fails to reduce the risk of atopic dermatitis and increases the risk of allergen sensitization in high-risk children: a randomized controlled trial. Taylor AL - J Allergy Clin Immunol - 01-JAN-2007; 119(1): 184-91

Probiotics and prevention of atopic disease: 4-year follow-up of a randomised placebo-controlled trial. Kalliomaki M - Lancet - 31-MAY-2003; 361(9372): 1869-71

Bausserman M., Michail S.: The use of Lactobacillus GG in irritable bowel syndrome in children: a double-blind randomized control trial. J Pediatr 147. (2): 197-201.2005

Savino F., Pelle E., Palumeri E., et al: Lactobacillus reuteri (American Type Culture Collection Strain 55730) versus simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study. Pediatrics 119. 124-130.2007

Not all probiotic preparations are equally effective for diarrhea in children. Robbins B - J Pediatr - 01-JAN-2008; 152(1): 142

Beneficial effects of probiotic bacteria isolated from breast milk. - Lara-Villoslada F - Br J Nutr - 01-OCT-2007; 98 Suppl 1: S96-100

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com