ورود کاربر

غذاهای سرشار از پروتئین برای بچه

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

پروتئین

تعجب آور است که بعضی از والدین نگران نیستند که بچه غذاهای سرشار از کلسیم یا غذاهای سرشار از آهن نمی خورد و ورودی کلسیم و آهن بدن آنها کم است. در عوض، بسیار نگران هستند که بچه پروتئین کافی دریافت نمی کند زیرا گوشت نمی خورد.

آیا نخوردن گوشت مشکل ساز است؟ آیا بچه ای که گوشت نمی خورد، پروتئین کافی دریافت نمی کند؟ خیالتان راحت باشد، کودکان امروزی مقادیر فراوانی پروتئین از رژیم های غذایی متنوعی که می خورند دریافت می کنند. طبق بررسی آکادمی متخصصان کودک آمریکا، بیشتر کودکان، بالغین و سالمندان بیشتر از نیاز روزانه خود پروتئین دریافت می کنند.

بخاطر داشته باشید که بطور نرمال بایستی 10 تا 20 درصد کالری و انرژی بدن از پروتئین باشد، مابقی کالری مورد نیاز بدن از کربوهیدرات ها و چربی ها تامین می شود.

پروتئین مورد نیاز بچه

میزان پروتئین مورد نیاز کودک به سن و وزن وی بستگی دارد. برای مثال، یک کودک معمولی 2-6 ساله یا پیش دبستانی حدود 22 گرم پروتئین روزانه نیاز دارد، در حالی که کودک 7-10 ساله به 28 گرم پروتئین در روز نیاز دارد.

کمی مسئله را پیچیده تر کنیم. میزان پروتئین مورد نیاز کودک به کیفیت پروتئین مصرفی وی نیز بستگی دارد و اینکه پروتئین براحتی قابل هضم است یا نه. بطور کلی، پروتئین های حیوانی از قبیل پروتئین شیر، تخم مرغ، گوشت فوق العاده راحت هضم می شوند و نسبت به پروتئین های گیاهی پروتئین های کیفیت بالا محسوب می شود. لازم نیست در این مورد نگران باشید، اگر کودک شما غذای پر پروتئین به اندازه کافی می خورد. حتی اگر بچه فقط پروتئین های گیاهی بخورد، تا زمانیکه این رژیم را با دانه های کامل حبوبات و غلات همراه کنید، بچه به اندازه کافی پروتئین دریافت می کند.

غذاهای سرشار از پروتئین

احتمالا یکی از دلایلی که والدین فکر می کنند بچه پروتئین کافی دریافت نمی کند، این است که غذاها و اشکال پروتئین را نمی شناسند. بسیاری از غذاها غیر از گوشت قرمز سرشار از پروتئین است، بدین معنی که اگر بچه به اندازه کافی از این غذاها بخورد، نیازی به خوردن گوشت قرمز ندارد.

حتی اگر فکر می کنید بچه شما پروتئین کافی دریافت می کند، شناختن غذاهای حاوی پروتئین ایده خوبی است، زیرا متخصصان تغذیه مصرف انواع پروتئین ها از منابع پروتئینی متنوع را توصیه می کنند.

غذاهای رایج سرشار از پروتئین عبارتند از:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان شیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان شیر سویا
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان تخم مرغ
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پنیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ماست
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کره بادام زمینی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان گوشت لخت، ماهی، مرغ
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان لوبیا، توفو (پنیر لوبیا)، عدس و سایر حبوبات
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان دانه ها، از جمله نان و ماکارونی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مغزها و هسته ها

همچنین راه دیگر شناخت مواد غذایی حاوی پروتئین خواندن برچسب آنها است. غذاهای حاوی 6 تا 10 گرم پروتئین یا بیشتر، غذای سرشار از پروتئین محسوب می شود.

غذاهای پروتئینی مورد علاقه بچه ها

یکی از ایده ها برای تغذیه کودکان با غذای پر پروتئین این است که غذاهای پر پروتئین را به مقدار کم با هم ترکیب کرد، مثل چیزبرگر که حاوی گوشت، پنیر، نان است. غذاهای پر پروتئین زیر را معمولا کودکان می پسندند:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ساندویچ تون ماهی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان چیزبرگر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پیتزا با پنیر زیاد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کره بادام زمینی و ساندویچ ژله
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ماکارونی با پنیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان ساندویچ پنیر سرخ شده

بخاطر داشته باشید که همیشه گزینه های سالم و بهداشتی را انتخاب کنید، هرچند الان به دنبال غذاهای سرشار از پروتئین هستید.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 29 ژوئن 2016

منبع:

American Academy of Pediatrics. Guide to Your Child's Nutrition.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com