ورود کاربر

افزایش وزن کودک

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

نکاتی در مورد افزایش وزن – مکمل ها

یک پزشک متخصص یا پرستار متخصص کودکان می تواند به شما کمک کند راه های سالم و بهداشتی برای افزایش وزن کودک خود پیدا کنید، بدون اینکه سلامتی بچه را بخطر انداخته یا مجبور باشید مکمل ها و مواد غذایی گران قیمت بخرید.

با این همه گفتگو و بحث های علمی و عمومی در مورد اپیدمی چاقی کودکان، بسیاری از والدین تعجب می کنند که چرا بچه آنها لاغر است؟ آیا بچه آنها کم وزن است؟ چگونه وزن بچه را افزایش دهیم؟ آیا مکمل ها برای افزایش وزن بچه مناسب است؟

افزایش وزن بایستی راحت باشد؟ فقط کافی است با متخصص مشورت کرده و نکات رژیم غذایی سالم را براساس هرم غذایی و توصیه های تغذیه ای رعایت کنید. بخصوص نکاتی که برای بچه های چاق و وزن بالا «نباید» است، می تواند برای بچه های کم وزن «باید» باشد. بیشتر مواقع کودکی که وزن پایین دارد و لاغر است، کودکی است که اشتهای خوبی ندارد و کم غذا می خورد.

اینکه کودک زیاد غذا بخورد، هر چه شما به او دادید بخورد، ضرورتا موجب افزایش وزن نمی شود و نمی تواند اقدامی بهداشتی و سالم باشد.

افزایش وزن

بجز مواردی که والدین تصور می کنند بچه آنها خوب غذا نمی خورد، یا مثل بقیه بچه ها تغذیه نمی کند، یا موقعی که بچه واقعا افزایش وزن مناسبی ندارد، وزن بچه نمی تواند مسئله مهمی باشد. اگر بچه شما لاغر است و غذاهای بنجل زیاد می خورد، وی را به خوردن غذاهای سالم و طبیعی تشویق کنید و اگر واقعا فکر می کنید که مواد مغذی مهم به بدن وی نمی رسد، برایش یک مولتی ویتامین بگیرید.

بچه هایی برای افزایش وزن کمک نیاز دارند که واقعا کم وزن هستند (طبق چارت قد و وزن)، بچه هایی که دچار بیماری های مزمن هستند و به رژیم غذایی خاص نیاز دارند، و بیشتر از همه بچه هایی که داروهایی مصرف می کنند که با اشتهای آنها تداخل دارد.

افزایش وزن بخصوص برای بچه هایی لازم است که داروهای محرک مثل آدرال (Adderall XR)، کونسرتا (Concerta) یا وایوانس (Vyvanse) برای درمان سندرم کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) مصرف می کنند؛ که حتی با تنظیم دوز یا تغییر داروی آنها وزنشان زیاد نمی شود.

صرفنظر از دلیل کم وزنی، نکات زیر می تواند به افزایش وزن سالم و بهداشتی کمک کند:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان وعده های غذایی را کامل بخورد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان روزانه چهار یا پنج وعده کوچک بخورد، بجای اینکه به کودک فشار بیاوریم که سه وعده بزرگ بخورد، هرچند بچه شما احتمالا سه وعده بزرگ را نخواهد خورد. پس تغذیه کودک با وعده های کوچک و مکرر راه حل خوبی است.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان تشویق کودک به خوردن یک یا دو میان وعده سالم (اسنک سالم و خانگی) در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان اجتناب از خوردن غذاهای کم مغذی و پر انرژی از قبیل غذاهای بنجل که کالری خالی به بچه می رسانند و مواد مغذی لازم را ندارند از قبیل آب نبات، چیپس، نوشیدنی های آماده
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان تغذیه کودک با غذاهای سرشار از مواد مغذی و پر انرژی که کالری بالایی به بچه می رسانند، اما همزمان ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری را به بچه می رسانند مثل شیر، ماست تهیه شده از شیر کامل، کره بادام زمینی و مانند اینها
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان اجتناب از غذاهای کم انرژی یا بی انرژی از قبیل لیموناد یا نوشابه رژیمی و نوشیدنی های میوه ای (نه آب میوه 100%)
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان محدود کردن نوشیدنی در نزدیکی وعده غذایی تا از سیر شدن بچه اجتناب شود و بچه غذای بیشتری بخورد
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مشورت با متخصص تغذیه، بخصوص اگر کودک سوء جذب یا بیماری مزمنی دارد که موجب کم وزن شدن وی شده است

مهمتر از همه، بچه خود را تشویق کنید که موقعی گرسنه است غذا بخورد، یا حداقل چیز سبکی که برایش آماده می کنید را بخورد، بجای اینکه وعده غذایی را نخورد، اگر در زمان خاصی از روز گرسنه نیست.

غذاهایی که موجب افزایش وزن بچه می شوند

بطور کلی، زمانیکه خواهان افزایش وزن بچه خود هستید و می خواهید غذاهای پر کالری بخورد؛ غذاهای زیر شامل مواد غذایی است که سرشار از مواد مغذی و پر انرژی است و غذای بنجل و بی خاصیت نیست. اگر دنبال غذاهای سرشار از پروتئین و چربی و سایر مواد مغذی هستید که با حجم کم بچه خود را تغذیه کنید، این غذاها عبارتند از:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان شیر کامل یا شیر کم چرب 2%
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پنیر یا ماست تهیه شده از شیر کامل یا شیر 2%
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان تخم مرغ نیمرو
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کره بادام زمینی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان غلات و حبوبات کامل با شیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان آب پرتقال
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان معجون با میوه خشک، هسته ها و دانه ها

بهتر است ابتدا لیستی از غذاهایی تهیه کنید که بچه شما دوست دارد و خوب می خورد. سپس غذاهایی که سرشار از مواد مغذی و انرژی است را جدا کنید و بیشتر برایش آماده کنید. همچنین غذاهایی که دوست دارد و ارزش غذایی ندارد را اصلاح کرده و مواد مغذی و پر انرژی به آن اضافه کنید. بخصوص تلاش کنید که به غذاهای مورد علاقه بچه میوه و سبزیجات اضافه کنید و بین مقدار مواد غذایی هر گروه غذایی تعادل برقرار کنید.

مکمل های موجود برای افزایش وزن

هرچند متخصصان و صاحبنظران تغذیه معمولا توصیه می کنند که مکمل برای افزایش وزن به بچه ها ندهید، گاهی مکمل تایید شده و سالم می تواند به همراه تغذیه و نوشیدنی سالم کمک کننده باشد و چند کالری اضافه به بچه برساند. می توانید با اضافه کردن غذاهای سرشار از مواد مغذی زیر به سایر غذاهای بچه، غذای وی را اصلاح و به مکمل تبدیل کنید:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پودر شیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مارگارین
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان پنیر
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان جوانه گندم
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کره بادام زمینی
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مخلوط آماده صبحانه
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان عسل
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان آووکادو
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کرم ترش
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان مایونز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سس سالاد

برای مثال، اضافه کردن یک یا دو قاشق پورد شیر به 250 میلی لیتر (150 کالری) شیر کامل می تواند به آن 30-60 کالری اضافه کند و یک لیوان شیر بچه شما حالا حدود 200 کالری انرژی خواهد داشت. همچنین می توانید بجای پودر شیر مواد غذایی دیگری اضافه کنید مثل پودر جو یا پودینگ. یا یک پیمانه پنیر به غذای مورد علاقه کودک اضافه کنید تا حدود 60 کالری غذای وی تقویت شود.

حتی یک عدد موز می تواند با یک قاش کره بادام زمینی ترکیب شده و اسنک کودک 100 کالری بیشتر به بدنش برساند. بخاطر داشته باشید که این نکات افزایش وزن موجب افزایش وزن کودک نوپایی نمی شود که روزانه یک وعده کامل غذا می خورد. این می تواند از نظر تکاملی طبیعی باشد، زیرا بسیاری از نوپاها و پیش دبستانی ها روزانه یک وعده خوب غذا می خورند و وعده های دیگر فقط ناخنک زده و بازی می کنند و کمی می خورند. اگر نوپای شما نیز روزانه یک وعده غذا می خورد، تا وقتیکه افزایش وزن داشته باشد، زیاد آب میوه و بنجل نخورد، اشکالی ندارد.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 16 مارس 2016

منبع:

Adam Drewnowski, Victor Fulgoni III, Comparing the Nutrient Rich Foods Index with "Go," "Slow," and "Whoa" Foods, Journal of the American Dietetic Association, Volume 111, Issue 2, February 2011, Pages 280-284.

American Dietetic Association. Healthy Weight Gain. www.eatright.org/Public/content.aspx?id=6852. Accessed October 2011.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com