ورود کاربر

شناخت پنج گروه غذایی

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

در هرم مواد غذایی توصیه شده است که بچه ها با تمامی پنج گروه مواد غذایی روزانه تغذیه شوند، اما این عمل زمانی امکانپذیر است که پنج گروه مواد غذایی را بشناسیم.

گروه های غذایی مورد علاقه کودکان

اگر تعیین گروه های غذایی را به کودکان واگذار کنیم، پنج گروه اصلی مواد غذایی کودکان شامل آب نبات، چیپس، کلوچه، بستنی و لیموناد خواهند بود.

اگر تعیین گروه های غذایی را به والدینی بسپاریم که وقت ندارند یا راحت طلب هستند، پنچ گروه اصلی مواد غذایی شامل پیتزا، هات داگ، ماکارونی، پنیر و سرخ کردنی فرانسوی و جوجه خواهد بود.

خوشبختانه این پنج گروه مواد غذایی راهنمای خوبی برای تغذیه کودک با رژیم غذایی سالم و متعادل است.

گرچه دستورالعمل تغذیه کودکان از پنج گروه به لوگو بشقاب من تغییر کرده است که در آن توصیه شده نصف بشقاب بچه با میوه و سبزیجات پر شود، اما گروه های اصلی تغییر نکرده است. پیام های این لوگو از قبیل اجتناب از لقمه های بزرگ، تنوع سبزیجات و میوه، حداقل نیمی از غلات و حبوبات بصورت سبوس دار و کامل باشد، شیر بدون چربی یا کم چرب استفاده کنید؛ همگی پیام های کلیدی در تغذیه کودک هستند.

شناخت پنچ گروه غذایی

تعجب آور است که بیشتر بچه ها و والدین بیشتر غذاهای فوق را در یک گروه می بینند. غذاهایی که در این گروه های پنج گانه گنجانده نشده است، از قبیل لیموناد و شکولات، به عنوان کالری احتیاطی محسوب می شوند. سایر غذاها حتی پیتزا و سرخ کردنی های آماده در یکی از پنج گروه اصلی می گنجد:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان غلات: غلات و بخصوص غلات کامل (سبوس دار) منابع خوبی از فیبر، آهن، منیزیم، سلنیوم، انواع ویتامین B از جمله تیامین، ریبوفلاوی، نیاسین و فولات هستند. غلات پاک شده مثل نان سفید، برنج سفید، ماکارونی بدون سبوس خیلی فیبر ندارند و به اندازه غلات سبوس دار فیبر به بچه نمی رسانند. دانه ها و غذاهای تهیه شده از گندم، برنج، جو و جوی دوسر شامل نان، پاستا، کلوچه صبحانه، پاپ کرن، ذرت مکزیکی و سوپ جو می باشند. حداقل نصف غلات مصرفی کودک شما بایستی از دانه کامل یا سبوس دار تهیه شده باشد.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سبزیجات: سبزیجات نیز منبع خوبی از فیبر، پتاسیم، فولات، ویتامین A، ویتامین E و ویتامین C هستند. بخاطر داشته باشید که بچه بایستی انواع سبزیجات هر 5 زیر گروه سبزیجات را مصرف کنند:
  • سبزیجات سبز تیره
  • سبزیجات نارنجی
  • لوبیا و نخود خشک
  • سبزیجات نشاسته ای
  • سایر سبزیجات
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان میوجات: بیشتر بچه ها میوه دوست دارند، که معمولا منبع خوبی از پتاسیم، فیبر، ویتامین C و فولات هستند. گرچه آب میوه 100% نیز جز میوه های این گروه محسوب می شود، بخاطر داشته باشید که همیشه غذای کامل از مشتقات آن بهتر است.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان لبنیات: این جایگزین گروه قدیمی غذاهای شیری شده است و شیر سویایی تقویت شده با کلسیم جز این گروه است. گروه لبنیات مهم است زیرا کلسیم، پتاسیم، ویتامین D و پروتئین لازم برای کودکان را تامین می کند. لبنیات شامل شیر، پنیر، ماست، دسرهای شیری از قبل بستنی، دوغ یخ زده، پودینگ تهیه شده از شیر است. بطور کلی، والدین بایستی فرآورده های تهیه شده با شیر کم چرب را انتخاب کنند و به آن شکر اضافه نکنند. برای مثال، شیر 2% گزینه بهتری از شیر کامل برای طعم دهی شکولات است.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان غذاهای پروتئینی: علاوه بر گوشت و لوبیاهای خشک، این گروه شامل ماکیان، ماهی، تخم مرغ و هسته ها است (از جمله کره بادام زمینی)؛ که معمولا منبع خوبی از پروتئین، آهن، ویتامین E، روی، منیزیم و انواع ویتامین های B بخصوص نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین و B6 است. بجز مواردی که گوشت لخت بی چربی یا مرغ انتخاب کرده باشید، غذاهای این گروه منبع چربی اضافه هستند و بایستی با دقت مصرف شوند.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان روغن ها: گرچه یک گروه غذایی واقعی نیستند، روغن ها و چربی ها بخش مهمی از رژیم غذایی هستند، زیرا هر دو برای بدن نیاز است اگر افراط نشود. بطور کلی بایستی کودکان از روغن و چربی اشباع نشده یا مونو اشباع نشده مصرف کنند و از مصرف چربی های اشباع شده، ترانس و کلسترول اجتناب شود.
نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 2 مارس 2016

منبع:

United States Department of Agriculture. Choose My Plate. Food Groups.

U.S. Department of Health and Human Services and U.S. Department of Agriculture. 2015 – 2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition. December 2015.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com