ورود کاربر

چه موقع آب میوه زیاد برای بچه مناسب نیست؟

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

مقدمه

آیا آب میوه برای بچه ها خطرناک است؟ چه مقدار آب میوه در روز برای بچه مناسب است؟ آکادمی متخصصان کودک آمریکا تصور می کرد که آب میوه زیادی برای بچه ها خطرناک است و بنابراین بیانه ای تحت عنوان «مصرف و بد مصرف کردن آب میوه در کودکان» صادر کرد.

در واقعیت، بچه ها با خطرات مهمتر زیادی مواجه هستند، اما مصرف زیاد آب میوه نیز مشکل ساز است. مطابق تحقیق آکادمی متخصصان کودک آمریکا، نوشیدن آب میوه زیادی با چاقی، پوسیدگی دندان، اسهال، مشکلات گوارشی از قبیل تولید گاز زیادی، نفخ و درد شکم همیاری می کند.

مقدار توصیه شده آب میوه در روز

چه مقدار آب میوه در روز برای بچه ها مناسب است؟ بچه روزانه چند میلی لیتر آب میوه می تواند بنوشد؟ از میان توصیه هایی که آکادمی کودکان آمریکا داده است، که در واقع محدوده روزانه مصرف آب میوه کودکان و نوشیدن یا ننوشیدن کودکان جز آن است؛ توصیه های زیر مفید است:

  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان زمانی که به بچه خود آب میوه می دهید، بایستی 100 درصد پاستوریزه باشد و آب میوه باشد نه نوشیدنی میوه ای.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان به نوزادان زیر شش ماه نباید آب میوه داد، گرچه بسیاری از متخصصان کودکان توصیه می کنند مقدار اندکی آب میوه روزانه به بچه های مبتلا به یبوست داده شود.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان نوزادان 6 تا 12 ماهه می توانند روزانه در مجموع 4-6 اونس (125 تا 175 گرم) آب میوه بنوشند، اما بایستی با فنجان بنوشند نه با قوطی.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بچه های بین 1 تا 6 ساله می توانند فقط 125 تا 200 میلی لیتر آب میوه روزانه بنوشند.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بچه های بزرگتر می توانند 250 تا 350 میلی لیتر آب میوه روزانه بخورند.
  • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان بجای آب میوه بایستی بچه ها را تشویق کرد که میوه کامل بخورند.

پیشگیری از مشکلات

چطور مشکلات ناشی از نوشیدن آب میوه زیاد را پیشگیری کنیم؟ یکی از راه های آن ندادن آب میوه به بچه تا سن شش ماهگی است. و وقتی دادن آب میوه را شروع کردید، بجای دادن با قوطی یا شیشه، از فنجان یا لیوان استفاده کنید. بهتر است بجای آب میوه های حاضری از آب میوه طبیعی خانگی استفاده شود.

بچه های بزرگتر عموما آب میوه زیادی می نوشند وقتی لیوان لوله دار یا از نی می نوشند. خوردن آب میوه زیادی با ریسک بالای پوسیدگی دندان همراه است، زیرا همیشه به آنها شکر اضافه می کنند.

برای پیشگیری از خوردن آب میوه زیاد، بهتر است اسنک و شیر به بچه بدهید.

مشکل آب میوه

یکی از بزرگترین مشکلات نوشیدن آب میوه زیادی این است که آب میوه خاصیت سیر کنندگی دارد و اشتهای بچه به سایر غذاهای مقوی را کاهش می دهد. در حالی که بچه با نوشیدن آب میوه کالری زیادی دریافت می کند، بیشتر آن از شکر یا کربوهیدرات آب میوه است و کالری کافی از سوختن پروتئین دریافت نمی کند. این موجب نامتعادل شدن رژیم غذایی وی می شود. گرچه عموما آب میوه ها ویتامین و مواد معدنی کافی ندارند، دارای ویتامین C و کلسیم هستند. بچه ای که آب میوه زیاد می نوشد، معمولا شیر زیادی نمی خورد که منبع اصلی و مهم ویتامین ها و مواد مغذی و معدنی مثل کلسیم است.

آیا بچه من مشکل دارد؟

بطور کلی، اگر بچه شما رژیم غذایی متعادل می خورد که شامل میوه و سبزیجات تازه و 450 تا 700 میلی لیتر شیر و فرآورده های لبنی در روز می خورد، مشکل پوسیدگی دندان یا اضافه وزن ندارد، پس نوشیدن آب میوه برایش مشکل نیست، حتی اگر از محدوده توصیه شده آکادمی پزشکان متخصص کودک آمریکا هم تجاوز کند.

اما اگر بچه آب میوه زیاد می نوشد، بد خوراک است، پوسیدگی دندان، اسهال، درد شکم مزمن یا اضافه وزن دارد، بایستی اقداماتی برای کاهش آب میوه مصرفی وی به عمل آورید. قطعا نباید اجازه دهید بچه با شیشه پر از آب میوه بخواب برود، زیرا بزرگترین ریسک فاکتور برای پوسیدگی دندان ها است. همچنین از نوشیدن سودای میوه ای یا نوشیدنی میوه ای جلوگیری کنید زیرا میوه کمی در آنها وجود دارد. برای بچه ای که آب میوه زیاد می نوشد، بهتر است آب میوه طبیعی در منزل تهیه شد.

نوشیدن آب میوه برای بچه چه سودی دارد؟

با توجه به مجادله زیادی که در مورد نوشیدن آب میوه در بچه ها وجود دارد، آیا دلیلی وجود دارد که به بچه خود آب میوه بدهید؟ بسیاری از بچه ها خوردن میوه کامل را دوست ندارند، بنابراین دادن آب میوه یک راه تامین میوه توصیه شده برای بچه ها است که 2 (بچه های کوچک) تا 4 (بچه های بزرگتر) پیمانه در روز است. یک لیوان 125 میلی لیتری آب میوه می تواند جایگزین یک پیمانه میوه باشد. آکادمی توصیه کرده است که می توانید نصف میوه مورد نیاز روزانه بچه را از طریق آب میوه و نصف دیگر را با میوه کامل به بچه بدهید.

آب میوه فقط در کودکانی مفید است که یبوست دارند و آب میوه رقیق شده با آب فلئور زنی شده راه خوبی است برای رساندن فلوراید به بچه ای که آب ساده نمی نوشد.

نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 26 می ماه 2016

منبع:

American Academy of Pediatrics. Policy Statement. The Use and Misuse of Fruit Juice in Pediatrics. PEDIATRICS Vol. 107 No. 5 May 2001, pp. 1210-1213.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com