ورود کاربر

تغذیه بچه ها با سبزیجات بیشتر

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

چطور به کودک سبزیجات بیشتری بدهیم؟

بیشتر والدین می دانند که سبزیجات منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند و بایستی بخش مهمی از رژیم غذایی بچه اشان باشد. متاسفانه بسیاری از همین والدین به سختی می توانند کودک خود را وادار کنند که بطور منظم اندکی سبزیجات بخورد.

بچه چقدر سبزیجات نیاز دارد؟

همه می دانیم بچه ها بایستی سبزیجات بخورند. اما بچه چقدر سبزیجات باید بخورند؟ همیشه قاعده 3-5 پیمانه سبزیجات در روز وجود داشته است، اما دستورالعمل های بشقاب من توصیه های اختصاصی تری براساس سن بچه دارد:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 2-3 ساله (نوپا) – 1 تا 1.5 پیاله سبزیجات در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 4-8 ساله – 1.5 تا 2.5 پیاله سبزیجات در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 9-13 ساله دختر – 2 تا 4 پیاله سبزیجات در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 9-13 ساله پسر – 2.5 تا 4 پیاله سبزیجات در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 14-18 ساله دختر – 2.5 تا 4 پیاله سبزیجات در روز
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان کودک 14-18 ساله پسر – 3 تا 4 پیاله سبزیجات در روز

چرا دامنه توصیه شده وسیع است؟

علت توصیه دامنه ای وسیع برای هر یک از سنین، متفاوت بودن میزان میل و مصرف سبزیجات هر بچه و همچنین سطح فعالیت بچه ها است. یک بچه فعال که کالری بیشتری می سوزاند به سبزیجات بیشتری نسبت به بچه کم فعالیت نیاز دارد.

می توانید از چک لیست بشقاب من برای رسیدن به طرحی اختصاصی تر برای کودک خود استفاده کنید، که مقدار سبزیجات مورد نیاز کودک بر حسب سطح کالری آنها تعیین می شود.

خوردن سبزیجات

منظور از یک پیاله چیست؟

طبق توصیه وزارت کشاورزی آمریکا، بطور کلی یک پیاله سبزیجات خام یا پخته یا آب سبزیجات و یا 2 پیاله سبزیجات برگی خام را می توان برابر یک پیاله از هر گروه سبزیجات در نظر گرفت.

اگر بجای پیاله به پیمانه عادت دارید، یک پیمانه برابر نصف پیاله سبزی خام یا پخته، یک پیاله سبزیجات برگی یا نصف پیاله نخود یا لوبیای کنسرو شده است. پیمانه بچه های کوچکتر نسبت به بچه های نوپا و بزرگتر، کمی کوچکتر است.

علاوه بر سبزیجات معمول، بچه بایستی روزانه مقداری سبزیجات برگی سبز (بروکلی، سبزی، اسفناج، کاهو)، سبزیجات نارنجی (هویج، کدو، سیب زمینی شیرین، کدو زمستانینخود و لوبیای خشک، سبزیجات نشاسته ای (ذرت، نخود سبز، سیب زمینی سفید) و سایر سبزیجات (کلم، کرفس، خیار، گوجه فرنگی، کدو خورشتی) مصرف کند.

عادت دادن بچه به خوردن سبزیجات

چطور بچه را به خوردن سبزیجات عادت بدهیم؟ بیشتر صاحبنظران معتقدند که شروع زودرس عرضه سبزیجات به نوزادن بالای یکسال و نوپایان و تهیه سبزیجات و میوه های متنوع و رنگارنگ موجب عادت کردن بچه به مصرف میوه و سبزیجات می شود. همچنین:

 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان والدین با خوردن منظم سبزیجات الگوی خوبی برای بچه می شوند
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان همراه سبزیجات سس کم چربی و سایر خوراکی های مورد علاقه بچه را عرضه می کنند
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سبزیجات را با غذایی که بچه دوست دارد مخلوط میکنند، از قبیل اضافه کردن سبزیجات به پیتزا یا سس ماکارونی بچه
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان برای بچه فرصتی فراهم می کنند که در باغچه یا گلدان سبزیجات خودش را بکارد و یا وی را به بازار کشاورزی می برند
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان سبزیجات خامی که بچه ها دوست دارند مثل هویج و خیار به عنوان اسنک برای بچه تهیه می کنند
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان گزینه های مختلف از قبیل سبزیجات با رنگ های متنوع با برش به اشکال مختلف در اختیار بچه قرار می دهند.
 • آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه کودکان در مورد بچه های بد خوراک حوصله به خرج می دهند و مرتب برایشان سبزیجات و میوه سرو می کنند تا زمانیکه شروع به خوردن کنند.
نویسنده:

وینسنت ایانلی، متخصص بیماری های کودکان، بازنگری شده توسط هیئت مجوز دهی پزشکان آمریکا، 9 ژولای 2016

منبع:

Center for Nutrition Policy and Promotion. Fabulous fruits... Versatile vegetables.

Pediatric Basics. Food for Thought. What are Infants and Toddlers Really Eating? Fall 2004. Number 108.

USDA. Choose My Plate. All about the Vegetable Group.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com