ورود کاربر

تغذیه کودکان

آکادمی تغذیه کودکان – مبانی تغذیه بچه ها

مقدمه

تغذیه صحیح دوران کودکی می تواند تقویت کننده عادات خوردن در کل عمر باشد که با سلامت و بهزیستی کلی بچه همیاری داشته و به وی کم می کند با پتانسیل کامل رشد کرده و زندگی سالمی داشته باشد.

متاسفانه بعضی از والدین در مورد عادات خوردن بچه خود خیلی زیاد فکر می کنند و حساس هستند، که موجب می شود بچه را با زور وادار به خوردن کرده یا به قول خودمان بشقابش را خالی کند. در عین حال بعضی از والدین اصلا به تغذیه بچه خود اهمیت نداده، بچه عادات تغذیه بد داشته و به خوردن غذاهای بدون ارزش غذایی (غذاهای بنجل) فروشگاهها عادت می کند. بنابراین یافتن تعادل در تغذیه کودکان بسیار مهم است.

عادات تغذیه نامناسب نه تنها با روند چاقی کودکان که شاهد آن هستیم همیاری می کند، بلکه رژیم غذایی ناسالم تا نوجوانی و جوانی ادامه می یابد و بچه در خردسالی و نوجوانی به خوردن غذاهای نامناسب و رژیم نامناسب ادامه می دهد.

وقت صرف کردن برای یاد گرفتن اساس تغذیه بچه می تواند به شما در پیشگیری از این اشتباهات رایج، انتخاب گزینه های سالم، یادگیری چیزهای جدید مثل پروبیوتیک ها (باکتری های مفید) و آموزش عادات خوردن سالم به کودکان کمک کند.

تغذیه کودک

ممکن است فکر کنید که سال اول تغذیه بچه راحتترین زمان بود و نیاز نبود زیاد تصمیم گیری کنید. البته یکی از بزرگترین تصمیم هایی که در سال اول گرفته می شود و تا آخر عمر اثرش باقی می ماند؛ تغذیه بچه با شیر مادر یا شیرخشک است.

به هر حال تصمیم های زیادی وجود دارد که در سال اول باید گرفته شود، از جمله:

 • چه موقع برای بچه فرنی و لعاب برنج شروع کنیم؟
 • چه موقع سایر غذاهای بچه یکساله از قبیل غذای بچه آماده را شروع کنیم؟
 • چه موقع باید تغذیه میوه بچه یکساله را شروع کرد؟
 • آیا به بچه یکساله غذای خانگی بدهیم یا غذاهای آماده؟
 • چه موقع به بچه آب و آب میوه دادن را شروع کنیم؟
 • چه موقع بچه می تواند خوردن غذاهای انگشتی را شروع کند؟
 • چه موقع به بچه شیر کامل بدهیم؟

رژیم غذایی بچه نوپا

تغذیه کردن بچه نوپا خیلی پر دردسر است. ممکن است نوزاد شما که مقادیر زیادی غذاهای مختلف و میوه و سه وعده کامل در روز می خورد، به بچه ای نوپا با عادت غذایی بد و کم خوراک تبدیل شود.

تعجب آور است که بعضی از والدین این را طبیعی می دانند، تا زمانیکه بچه افزایش وزن داشته و بطور طبیعی رشد و نمو کند و شیر و آب میوه اش را بخورد. در حقیقت، بیشتر نوپایان به سادگی یک وعده خوب در روز می خورند و بعد به سایر وعده ها فقط ناخنک می زنند.

رژیم غذایی بچه نوپا از 16-24 اونس شیر (باید به بچه تا دوسالگی شیر کم چربی داد) و 4-6 اونس آب میوه و دو تا میان وعده و 2-3 وعده کامل تشکیل می شود.

گرچه بچه نوپا ممکن است بد خوراک باشد و حتی شروع به خوردن غذاهای بنجل مثل پفک و ... بکند یا فقط غذاهای خاصی بخواهد، شما بایستی به آماده کردن غذاهای مختلف برای وی ادامه دهید. این شامل مقدار کمی میوه و سبزیجات است؛ زیرا نهایتا بدون فشار و اجبار شروع به خوردن آنها می کند.

بخاطر داشته باشید که بچه در دوره نوپایی رشد سریع ندارد و به کالری زیادی احتیاج ندارد. همچنین بیشتر بچه ها بطور مرتب و هر روز غذای متعادل نمی خورند، اما در طول یک هفته آنها چند وعده متعادل خواهند خورد و معمولا رژیم غذایی آنها متعادل تر می شود.

ویتامین ها و مواد معدنی

والدین اغلب نگران هستند که بچه آنها ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی غذا را به اندازه کافی دریافت نکند. این اغلب منجر به گرفتن مکمل های ویتامین و سایر مکمل ها برای بچه می شود. گرچه این کار مشکلی ندارد، اما بهتر است تلاش کنید و مواد غذایی و معدنی را از طریق رژیم غذایی و غذاهایی از قبیل لیست زیر تامین کنید:

میوه و سبزیجات

والدین زیادی در وادار کردن بچه خود به خوردن حداقل کمی سبزیجات در روز مشکل دارند. بیشتر صاحبنظران توصیه می کنند که کودک خود را وادار کنید که سبزیجات بیشتری بخورد، بهتر است زود و از اواخر نوزادی شروع کنید و به نوزاد و نوپای خود سبزیجات مختلف بدهید، خودتان زیاد سبزیجات مصرف کنید تا الگوی بچه خود باشید، سبزیجات متنوع در اختیار بچه قرار دهید تا حق انتخاب داشته باشد و سبزیجات را در غذاهایی که بچه دوست دارید مخلوط کنید.

میوه خوراندن به بچه کمی راحتتر است، اما آیا بچه شما روزانه مقدار کافی میوه می خورد؟ آیا می دانید بچه بایستی روزانه چه مقدار میوه بخورد؟ هرم غذایی برای پاسخ این سئوالات مناسب است. برای مثال، پسر بچه سه ساله که نسبتا فعال است به 1.5 پیمانه سبزیجات و 1.5 پیمانه میوه روزانه نیاز دارد. اگر یک دوم یک سیب بزرگ و یا یک موز بزرگ را یک پیمانه میوه در نظر بگیریم، پس خوراندن این اندازه میوه به بچه نمی تواند کار سختی باشد.

حقایق تغذیه

غذاهایی که به صورت بسته بندی می خرید دارای برچسب هستند. برچسب این غذاها را بخوانید و به دقت انتخاب کنید. از مقدار کالری، فیبر و کل چربی غذا تا ترکیبات غذا؛ برچسب می تواند نکات مفیدی در اختیار شما قرار دهد. بایستی در انتخاب غذا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • کل چربی به گرم
 • کربوهیدرات ها (قندها)
 • فیبر غذایی
 • ویتامین ها و مواد معدنی
 • کلسترول، سدیم و پروتئین

رژیم غذایی سالم

تغذیه مناسب بچه بایستی شامل خوردن سه وعده غذا در روز و دو میان وعده باشد. غذای بچه بایستی محدودیت قند و چربی داشته، میوه، سبزیجات، گوشت لخت و فراورده های لبنی کم چربی زیاد مصرف شود و روزانه سه پیمانه شیر، پنیر یا ماست نیاز کلسیم بچه را برآورده می کند. این روش سالم می تواند از بسیاری از مشکلات بهداشتی نیز جلوگیری کند از جمله چاقی، ضعیف شدن استخوان ها، ابتلای به دیابت. همچنین از رشد کامل جسمی بچه اطمینان می دهد.

بهترین توصیه های تغذیه ای برای سالم نگهداشتن بچه شامل موارد زیر است:

 • غذاهای متنوع بخورد
 • بین غذای مصرفی بچه و فعالیت جسمی وی تعادل باشد
 • رژیم سرشار از غلات کامل، سبزیجات و میوه انتخاب کنید.
 • رژیم غذایی کم چربی، چربی اشباع شده و کلسترول انتخاب کنید.
 • از غذاهای حاوی شکر و نمک زیاد اجتناب کنید
 • غذاهایی انتخاب کنید که کلسیم و آهن کافی به بچه می رسانند تا نیاز بدن در حال رشد وی تامین شود
 • از دادن فست فوت، کافئین، آب میوه و سودای فراوان به بچه اجتناب کنید.

آکادمی تغذیه کودکان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com