ورود کاربر

جایزه نوبل 2015

تاکاآکی کاجیتا

برنده جایزه نوبل فیزیک سال 2015
تاکاآکی کاجیتا

نام: تاکاآکی کاجیتا (Takaaki Kajita)

تولد: 9 مارس 1959، هیگاشیماتسویاما، ژاپن

محل کار در زمان دریافت جایزه نوبل: دانشگاه توکیو، کاشیوا، ژاپن

انگیزه اعطای جایزه: کشف نوسانات نوترینو (neutrino)، که نشان می دهد نوترینوها دارای جرم هستند

سهم از جایزه: یک دوم جایزه نوبل فیزیک 2015

معمای نوترینو حل شد

مدل استاندارد مورد استفاده فیزیک مدرن دارای سه نوع ذره خیلی کوچک و فرار است که نوترینو نامیده می شود. در ابر آشکارساز کامیوکاند، تسهیلات آزمایشگاهی در یک معدن در ژاپن در سال 1998، تاکاآکی کاجیتا نوترینوها را در واکنش بین پرتوهای کیهانی (پرتوهای کاسمیک) و اتمسفر زمین شناسایی کرد. اندازه گیری ها انحرافاتی نشان داد، که دلیل آن را سوئیچ نوترینوها به انواع مختلف می دانند. این بدین معنی است که آنها بایستی جرم داشته باشند. هرچند مدل استاندارد براین اساس بود که نوترینوها جرم ندارند و مدل بایستی بازبینی و اصلاح شود.

منبع: وب سایت رسمی سازمان نوبل

آرتور بی. مک دونالد

برنده جایزه نوبل فیزیک سال 2015
آرتور بی. مک دونالد

نام: آرتور بی. مک دونالد (Arthur B. McDonald)

تولد: 29 آگوست 1943، سیدنی – نوا اسکوشیا، کانادا

محل کار در زمان دریافت جایزه نوبل: دانشگاه کویین، کینگستون اونتاریو، کانادا

انگیزه اعطای جایزه: کشف نوسانات نوترینو (neutrino oscillations)، که نشان می دهد نوترینوها دارای جرم هستند

سهم از جایزه: یک دوم جایزه نوبل فیزیک 2015

معمای نوترینو حل شد

مدل استاندارد مورد استفاده فیزیک مدرن دارای سه نوع ذره خیلی کوچک و فرار است که نوترینو نامیده می شود. در ابر آشکارساز کامیوکاند، تسهیلات آزمایشگاهی در یک معدن در کانادا در سال 2000، آرتور مک دونالد نوترینوهای خلق شده در واکنش های هسته ای در خورشید را مطالعه کرد. اندازه گیری ها انحرافاتی نشان داد، که دلیل آن را سوئیچ نوترینوها به انواع مختلف می دانند. این بدین معنی است که آنها بایستی جرم داشته باشند. هرچند مدل استاندارد براین اساس بود که نوترینوها جرم ندارند و مدل بایستی بازبینی و اصلاح شود.

منبع: وب سایت رسمی سازمان نوبل

توماس لیندهال

برنده جایزه نوبل شیمی سال 2015
توماس لیندهال

نام: توماس لیندهال (Tomas Lindahl)

تولد: 28 ژانویه 1938، استکهلم، سوئد

محل کار در زمان دریافت جایزه نوبل: موسسه فرانسیس کریک، هرتفوردشایر، بریتانیای کبیر، آزمایشگاه کلیر هال، هرتفوردشایر، انگلستان

انگیزه اعطای جایزه: مطالعه مکانیکی ترمیم DNA

سهم از جایزه: یک سوم جایزه نوبل شیمی 2015

فرآیند ترمیم DNA نقشه کشی شد

سلول های زنده دارای ملکول های DNA هستند که ژن های ارگانیسم را حمل می کنند. برای اینکه ارگانیسم بتواند زندگی کرده و تکامل یابد، نباید DNA وی تغییر کند. ملکول های DNA دارای ثبات کامل نیستند و ممکن است آسیب ببینند. از اواسط دهه 1970، از طریق مطالعه باکتری ها، توماس لیندهال نشان داد که چگونه ملکول های پروتئین خاص، آنزیم ها را ترمیم کرده، بخش های آسیب دیده ملکول DNA را برداشته و جایگزین می کنند. این اکتشافات درک ما از عملکرد سلول های زنده، علل منجر به سرطان، و فرآیندهای پیری را افزایش داد.

منبع: وب سایت رسمی سازمان نوبل

پل مودریچ

برنده جایزه نوبل شیمی سال 2015
پل مودریچ

نام: پل مودریچ (Paul Modrich)

تولد: 13 ژوئن 1946، راتون، نیومکزیکو، ایالات متحده

محل کار در زمان دریافت جایزه نوبل: موسسه پزشکی هوارد هیوز، دورهام، ایالات متحده، دانشکده پزشکی دوک، دورهام، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

انگیزه اعطای جایزه: مطالعه مکانیکی ترمیم DNA

سهم از جایزه: یک سوم جایزه نوبل شیمی 2015

فرآیند ترمیم DNA نقشه کشی شد

سلول های زنده دارای ملکول های DNA هستند که ژن های ارگانیسم را حمل می کنند. برای اینکه ارگانیسم بتواند زندگی کرده و تکامل یابد، نباید DNA وی تغییر کند. ملکول های DNA دارای ثبات کامل نیستند و ممکن است آسیب ببینند. سال 1989 و از طریق مطالعه ویروس های باکتریال، پائول مودریچ (پل مودریچ) نشان داد که چطور گروه های متیل به ملکول های DNA چسبیده و به عنوان سیگنال ترمیم نسخه نویسی اشتباه DNA عمل می کنند. این اکتشافات درک ما از عملکرد سلول های زنده، علل منجر به سرطان، و فرآیندهای پیری را افزایش داد.

منبع: وب سایت رسمی سازمان نوبل

عزیز سانکار

برنده جایزه نوبل شیمی سال 2015
عزیز سانکار

نام: عزیز سانکار (Aziz Sancar)

تولد: 8 سپتامبر 1946، صور، ترکیه

محل کار در زمان دریافت جایزه نوبل: دانشگاه نورث کالیفرنیا، چاپل هیل، کارولینای شمالی، آمریکا

انگیزه اعطای جایزه: مطالعه ماشینی ترمیم DNA

سهم از جایزه: یک سوم جایزه نوبل شیمی 2015

فرآیند ترمیم DNA نقشه کشی شد

سلول های زنده دارای ملکول های DNA هستند که ژن های ارگانیسم را حمل می کنند. برای اینکه ارگانیسم بتواند زندگی کرده و تکامل یابد، نباید DNA وی تغییر کند. ملکول های DNA دارای ثبات کامل نیستند و ممکن است آسیب ببینند. سال 1983 و از طریق مطالعه باکتری ها، عزیز سانکر نشان داد که چطور ملکول های پروتئین خاص، آنزیم های ترمیمی خاص آسیب DNA ناشی از نور ماوراء بنفش (UV) را ترمیم می کنند. این اکتشافات درک ما از عملکرد سلول های زنده، علل منجر به سرطان، و فرآیندهای پیری را افزایش داد.

منبع: وب سایت رسمی سازمان نوبل

پیشنهاد موضوعات مشابه

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com