ورود کاربر

نوزادان

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاربعضی از ارگان های شیرخواران و نوزادان در زمان تولد هنوز کامل نشده است و در نوزادان نارس این مسئله ریسک فاکتور بزرگتری است و افت عملکرد ارگان دیده می شود. یکی از ارگان هایی که معمولا به طور کامل تکامل نیافته است، کلیه ها است. به علاوه، عملکرد تنفسی در نوزادان کامل نیست و این مسئله شامل کبد نیز می شود. عوارض مرتبط با نقص عملکرد ارگان می تواند موجب عدم تعادل مایعات، الکترولیت ها یا اسید و باز شود. پرستار بایستی نسبت به این عدم تعادل ها هوشیار باشد.

سیستم کلیوی

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کلیه ها در زمان تولید کامل نشده اند و توانایی تغلیظ ادرار را به طور کامل ندارند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دفع آب زیاد است، مایعات مورد نیاز نسبت به وزن نوزادان خیلی بیشتر از بزرگسالان است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بخاطر دفع آب بیشتر، احتمال دهیدراسیون در نوزادان خیلی بیشتر است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دهیدراسیون و تغلیط خون نوزادان را در خطر بالاتر هیپرترمی قرار می دهد.

وبگاه پرستارپرستار بایستی دفع و جذب، وزن و نشانه های دهیدراسیون را در نوزادان و شیرخواران بدقت پایش کند.

سیستم تنفسی

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت عملکرد ریوی در نوزادان نارس کامل نیست.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بیماری غشای هیالین (Hyaline membrane disease) که سندرم دیسترس تنفسی (RDS) نیز نامیده می شود نوعی کمبود سورفکتانت ریوی است که موجب کولاپس آلوئول ها (برای نمونه؛ آتلکتازی (atelectasis)) در زمان دم می شود و مستلزم تلاش بیشتری برای متسع کردن مجدد آلوئول ها است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اگر آتلکتازی برطرف نشود، بیمار در خطر کاهش تبادل گازی است، که ریسک هیپوکسی و متابولیسم بی هوازی را به همراه دارد و نتیجه اش اسیدوز لاکتیک است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کاهش تبادل گازی همچنین موجب تجمع دی اکسید کربن و در نتیجه آن، اسیدوز تنفسی می شود.

کبد

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کامل نبودن کبد در نوزادان نارس دیده می شود. کمبود عمده ای که در نقص عملکرد کبد این بیماران دیده می شود، ناتوانی کبد در ساخت مقادیر کافی پروتئین آلبومین است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کمبود آلبومین داخل عروقی منجر به کم شدن پروتئین خون می شود (هیپوپروتئینمی (hypoproteinemia)) و موجب کاهش فشار اسمزی می شود. در نتیجه کاهش فشار اسمزی مایعات به داخل عروق کشیده نمی شوند. مایعات در داخل بافت ها مانده و موجب ادم می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اگر مقدار زیادی مایع داخل عروقی در داخل بافت ها بماند، هیپوولومی (hypovolemia) رخ می دهد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت نگرانی دیگر در مورد نارس بودن عملکرد کبدی در کاهش توانایی پردازش داروها است، بنابراین تاثیر داروها به درجاتی بیشتر است. ممکن است عوارض جانبی داروها رخ دهد و به همراه آن عدم تعادل مایعات، الکترولیت ها و اسید - باز دیده شود.

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com