ورود کاربر

مراقبت تسکینی مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما (Multiple myeloma) یکی از سرطان های خون است. به عبارت دیگر، در خون رشد می کند. سلول های خونی آسیب دیده پلاسما شروع به تکثیر سریع کرده و رشد بی رویه ای پیدا می کنند. این سلول های سرطانی جای سلول های خونی دیگر را گرفته و با عملکرد طبیعی سیستم ایمنی و استخوان ها تداخل می کنند.

سیستم خون بدن انسان حاوی انواع مختلفی از سلول ها است که برای سیستم ایمنی سالم و محافظت بدن در مقابل عفونت ضروری هستند. سلول های پلاسما نوعی سلول سفید خون هستند که در مغز نرم و اسفنجی استخوان در مرکز استخوان های بلند تولید می شوند. این سلوله ها آنتی بادی هایی تولید می کنند که باکتری ها را شناخته، به آنها حمله کرده و می کشد.

مراقبت تسکینی چیست؟

مراقبت تسکینی یکی از خدمات مراقبت بهداشتی تخصصی است که برای افراد مبتلا به بیماری جدی از قبیل مولتیپل میلوما انجام می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی تا سر حد ممکن می باشد. مراقبت تسکینی در هر سنی و در هر مرحله ای از بیماری قابل استفاده است و می توان همزمان با درمان معمول بیماری از خدمات مراقبت تسکینی نیز استفاده نمود.

درمان علائم مولتیپل میلوما – نقش مراقبت تسکینی

هر چند معمولا این بیماری لاعلاج است، بیمار می تواند با مولتیپل میلوما چندین سال زندگی کند. پیشرفت های اخیر در درمان سرطان موجب شده که این بیماری به یک بیماری مزمن تبدیل شود، بیماران مبتلا به ناخوشی های بلند مدت می توانند با مراقبت خوب مدت ها زندگی کنند.

هرچند علائم مولتیپل میلوما با گذر زمان بیشتر می شوند. این علائم شامل درد، خستگی (احساس ضعف و خستگی) و شکستگی استخوان است. اینجا جایی است که مراقبت تسکینی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

درمان معمول مولتیپل میلوما شامل شیمی درمانی است، درمانی که برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. سایر درمان های مولتیپل میلوما شامل بیوفسفونات ها (bisphosphonates) است، داروهایی که برای تقویت استخوان ها در بیماران مبتلا به آرتریت استفاده می شود. استروئیدها نیز اغلب برای کاهش التهاب و فشار بر استخوان ها استفاده می شود، که به تسکین درد کمک می کند. تالیدوماید (Thalidomide) ممکن است برای تقویت سیستم ایمنی در این بیماران استفاده شود.

شایعترین شکایت بیماران مبتلا به مولتیپل میلوما شکایت از درد است. گاهی اوقات ممکن است درد ناشی از ضایعاتی را تحمل کنند که استخوان را سوراخ می کند. این ضایعات به داخل مغز استخوان رسوخ کرده و شخص را مستعد شکستگی استخوان می کنند.

درد استخوان نیز با درد عصبی در ارتباط است. این درد معمولا همیشه به درمان های استاندارد درد مورد استفاده برای سایر سرطان ها خوب پاسخ نمی دهد. اغلب درمان این درد مستلزم توصیه متخصص اختلال درد پیچیده است و به داروهای مختلفی برای تسکین موثر درد استخوان نیاز دارد.

سایر علائم مولتیپل میلوما شامل کم خونی (کم بودن شمارش سلول های قرمز خون) و خستگی مفرط است – نوعی خستگی مفرط که موجب کاهش کیفیت زندگی می شود. درمان های خوبی برای کم خونی و خستگی این بیماران ایجاد شده است، که شامل انتقال خون و محرک های روانی (psychostimulants) است.

در حالی که شیمی درمانی به بدن کمک می کند که با سرطان بجنگد، عوارض جانبی شیمی درمانی می تواند به سلول های طبیعی نیز آسیب بزند. ممکن است عفونت، خونریزی، تهوع و استفراغ، کاهش اشتها و ریزش مو تجربه شود. آسیب وارده به سیستم ایمنی در این بیماران آنها را در مقابل انواع عفونت ها از قبیل پنومونی، شینگل، عفونت های مجاری ادراری مستعد می کند. علائم دیگر بیماری شامل افسردگی و اضطراب است. علائم و عوارض جانبی مولتیپل میلوما موجب می شود که زندگی برای بیمار و خانواده وی سخت شود.

متخصصان مراقبت تسکینی دارای تبحر خاصی در درمان علائم مولتیپل میلوما هستند. آنها به درک اطلاعات پزشکی پیچیده، مطابقت گزینه های فردی و نیازهای شخصی و انتخاب های درمانی کمک می کنند. تیم مراقبت تسکینی می تواند خط اول دفاع شما در مقابل علائمی از قبیل درد، ناراحتی، افسردگی یا اضطراب باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com