ورود کاربر

اسیدوز متابولیک

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاراسیدوز متابولیک (Metabolic acidosis) زمانی رخ می دهد که نسبت اسید به باز بدن (مثل بیکربنات) بیشتر باشد. به علاوه، وضعیت هایی که موجب کاهش کلی مقدار باز و عمدتا بیکربنات نسبت به اسید بدن می شوند موجب وقوع اسیدوز متابولیک خواهند شد. اختلالاتی که موجب کاهش توانایی کلیه ها در دفع اسید می شوند، موجب می شوند که کلیه ها بیکربنات بیشتری دفع کند و همچنین شرایطی که موجب افزایش تولید اسید می شود، همگی با وقوع اسیدوز متابولیک همیاری دارند.

علل اسیدوز متابولیک

وبگاه پرستاراختلالاتی که موجب افزایش تولید اسیدهای متابولیک می شوند شامل اسیدوز لاکتیک (Lactic acidosis) و کتواسیدوز دیابتی (diabetic ketoacidosis) است. اسیدوز لاکتیک در اثر متابولیسم بی هوازی در حضور هیپوکسمی (hypoxemia) شدید رخ می دهد (مثلاً Pao2 کمتر از 36 میلی متر جیوه باشد). هر وضعیتی که از اکسیژناسیون کافی جلوگیری کند موجب هیپوکسمی می شود از قبیل نارسایی تنفسی (respiratory failure) یا سرطان ریه (lung cancer) و همچنین هر وضعیتی که موجب کاهش خونرسانی به بافت های بدن شود از قبیل نارسایی قلبی (heart failure) یا هر گونه شوک موجب متابولیسم بی هوازی و تجمع اسید لاکتیک می شود. در کتواسیدوز دیابتی، فقدان یا کمبود انسولین برای انتقال گلوکز به داخل سلول موجب گرسنگی سلولی و تولید و تجمع کتواسیدها (ketoacids) مثل کتوز (ketosis) می شود، زیرا بافت از چربی ها به عنوان سوخت استفاده می کند.

وبگاه پرستارعلت و اختلال اصلی منجر به کاهش توانایی دفع اسید کلیه ها و تجمع اسیدهای متابولیک در بدن بیماری کلیه و نارسایی کلیوی (renal failure) است. به علاوه، بیماری کلیه می تواند موجب دفع افراطی بیکربنات شود. از دست دادن بیکربنات در اثر اسهال یا استفاده افراطی از مسهل ها، کاهش تولید بیکربنات، خوردن زیادی اسیدهایی از قبیل سموم اسیدی، آهن یا آسپرین می تواند علت اسیدوز متابولیک (Metabolic acidosis) باشد.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com