ورود کاربر

مروری بر فراموشکاری

اگر حواس پرت هستید، دچار فراموشی می شوید، حافظه شما ضعیف شده است، چکار باید کرد

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

فهرست مندرجات

مقدمه

همه ما ممکن است نام یا کلمه ای را فراموش کنیم، فراموش کنیم کلید را کجا گذاشته ایم، یا آیا در را قفل کردم یا نه. این نوع فراموشی و حواس پرتی طبیعی است که گاهی رخ می دهد. هرچند اگر فراموش کنید که چطور باید لباس پوشید، تلفن زد، یا راه خود به منزل را گم کنید، این نشان از یک مشکل خیلی جدی است.

این مطلب موارد زیر را پوشش می دهد:

 • تفاوت بین فراموشکاری خفیف و مشکلات جدی حافظه
 • علل مشکلات حافظه و فراموشکاری و طریقه درمان فراموشکاری
 • طریقه سازگاری با مشکلات جدی حافظه
حکایت ماری

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

ماری نمی توانست سوئیچ ماشینش را پیدا کند. وی به قلاب پشت درب ورودی نگاه کرد. کلیدها آنجا نبودند. وی داخل کیف خود را هم وارسی کرد. نه نبود. نهایتا وی کلیدها را روی میز تحریر پیدا کرد. دیروز وی نام همسایه را فراموش کرده بود. حافظه اش با وی بازی می کند. مسائل وی را نگران کرده است.

وی تصمیم گرفت به پزشک مراجعه کند و پس از چک آپ کامل، دکتر به وی گفت که مشکلی ندارد. فراموشکاری وی بخش طبیعی از فرآیند سالمندی بود. پزشک به وی پیشنهاد کرد که در کلاس های آموزشی شرکت کند، با دوستان خود پاستور یا بازی های فکری انجام دهد، به مدرسه محلی کمک کند، یا فعالیت های مغزی داشته باشد تا حافظه اش تقویت و فعال شود.

تفاوت بین فراموشکاری خفیف و مشکلات جدی حافظه

فراموشکاری خفیف چیست؟

این مسئله صحت دارد که انسان با بالا رفتن سن دچار فراموشکاری می شود. ممکن است یادگیری چیزهای جدید بیشتر طول بکشد، بخاطر آوردن کلمات خاصی سخت شود، یا حتی پیدا کردن عینک مشکل شود. این تغییرات همگی نشانگر فراموشکاری خفیف است که با افزایش سن رخ می دهد و نشانگر مشکلات جدی حافظه نیست.

اگر بخاطر فراموشکاری نگران هستید، با پرستار یا پزشک خود مشورت کنید. در مورد نگرانی های خود با پرستار حرف بزنید. اطمینان حاصل کنید که چک آپ منظم داشته باشیدف شاید 6 ماه یا سالی یکبار کافی باشد.

درمان حواس پرتی و فراموشکاری چیست؟

کارهای زیادی می توان برای زنده و تازه نگهداشتن حافظه می توان انجام داد و حافظه خود را همیشه گوش به زنگ و سرحال نگهداشت. در ادامه ایده های مفید را بخوانید.

راه های کمک به حافظه شما:

 • مهارت جدید بیاموزید
 • در جامعه فعالیت کنید، به مدرسه، سازمان های خیریه کمک کرده و فعالیت اجتماعی خود را زیاد کنید
 • با دوستان و خانواده وقت صرف کنید
 • از ابزارهای حافظه مثل تقویم بزرگ، لیست کارها، یاداشت شخصی، برنامه روزمره استفاده کنید
 • وسایل شخصی خود مثل کیف، کلید، گوشی، عینک را همیشه در یک جای مشخص و ثابت قرار دهید
 • به اندازه کافی استراحت کنید
 • ورزش کنید و خوب بخورید
 • از مصرف الکل و مواد اجتناب کنید
 • اگر برای چند هفته خلق افسرده داشتید، از متخصص کمک بگیرید.

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

گذراندن وقت با خانواده و دوستان برای تقویت حافظه مفید است.

اختلال جدی حافظه چیست؟

اختلال جدی حافظه موجب می شود که شخص نتواند کارهای روزمره خود را براحتی انجام دهد. برای مثال، ممکن است رانندگی، خرید یا قدم زدن با دوستان نیز مشکل شود. نشانه های وجود مشکل جدی حافظه عبارتند:

 • پرسیدن مکرر یک سئوال
 • گم شدن در محلی که خوب می شناسید
 • پیدا نکردن مسیر خود
 • در مورد وقت، مردم یا مکان ها گیج شوید
 • از خود نتوانید مراقبت کنید – بد خوردن، حمام نکردن، عدم رعایت ایمنی

درمان مشکل حافظه و فراموشی چیست؟

اگر یکی از مشکلات لیست بالا را دارید، حتما با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید. تعیین علت مشکلات جدی حافظه و فراموشکاری اهمیت دارد. وقتی علت را بدانید، می توانید درمان صحیح را انجام دهید.

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

اگر فکر می کنید حواس پرتی و مشکل حافظه شما جدی است، با پرستار یا پزشک مشورت کنید.

قصه الیاس

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

الیاس نمی دانست چه اتفاقی در حال وقوع است. به سختی می توانست مسائل را بخاطر بیاورد. فراموشکار و حواس پرت شده بود. خواب و خوراک خوبی نداشت و نمی خواست دوستانش را ببیند. وی گیج و سردرگم و تحریک پذیر شده بود.
همسرش نگران بود. وی الیاس را به نزد پزشک برد. مشخص شد که الیاس دچار عوارض جانبی داروهایش شده است. زمانی که داروی وی عوض شد، الیاس مثل قبل شد و احساس می کرد حالا مثل گذشته شده است و مشکلات حافظه و فراموشکاری وی برطرف گردید.

مشکلات جدی حافظه و فراموشکاری – علل و درمان ها

چیزهای زیادی ممکن است موجب مشکلات جدی حافظه، فراموشکاری و حواس پرتی شود؛ از قبیل لخته خون، افسردگی، بیماری آلزایمر. هر یک از این عوامل در ادامه بحث شده است.

مشکلات طبی

مشکلات طبی خاصی می تواند موجب مشکلات جدی حافظه شود. این مشکلات حافظه و فراموشکاری بایستی با درمان این اختلالات زمینه ای از بین برود. بعضی از مشکلات طبی که ممکن است روی حافظه تاثیر داشته باشند، عبارتند از:

 • عارضه جانبی و واکنش ناخواسته داروهای خاص
 • افسردگی
 • رژیم غذایی نامناسب، کم بودن سطح ویتامین و مواد معدنی بدن
 • نوشیدن الکل زیاد یا مصرف مواد
 • لخته خون یا تومور مغزی
 • صدمه مغزی از قبیل کوفتگی مغزی ناشی از سقوط یا تصادف
 • مشکلات تیروئید، کلیه یا کبد

درمان مشکلات طبی

این اختلالات طبی جدی هستند. در صورت داشتن هر یک از این بیماری ها و مشکلات به مراکز درمانی مراجعه کنید.

حکایت گلوریا

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

گلوریا تمام وقت ناراحت بود. وی فقط می خواست تمام روز و شب را بخوابد. خیلی فراموشکار شده بود. برادر زاده گلوریا نگران بود و می دانست اتفاقی در بدن وی افتاده است. بعد از ویزیت و مشاوره با پرستار خود، گلوریا متوجه شد که دچار افسردگی شده است و لازم است به مشاور مراجعه کرده و دارو مصرف کند.

بعد از سه ماه مصرف دارو و درمان افسردگی، باب متوجه شد که عمه اش تغییر کرده است. گلوریا حالا خوب می خورد و سالم می خوابید. زمان زیادی را با دوستان و کارهای داوطلبانه صرف می کرد. فراموشکاری وی بهتر شده بود.

مشکلات عاطفی

بعضی از مشکلات عاطفی می تواند در افراد سالمند موجب مشکلات جدی حافظه شود. ناراحت بودن، احساس تنهایی، نگرانی یا خستگی و بی حوصلگی همگی موجب سردرگمی، گیجی و فراموشکاری شخص می شود.

درمان مشکلات عاطفی

 • درمان این مشکلات به حمایت حرفه ای و تخصصی نیاز دار. بنابراین از پرستار یا پزشک کمک بگیرید، با رفع مشکلات عاطفی بایستی مشکلات حافظه برطرف شود.
 • فعال بودن، وقت گذراندن با دوستان و خانواده، یادگیری مهارت های جدید همگی می توانند به شما کمک کنند که احساس بهتری داشته باشید و حافظه شما را بهبود بخشند.
 • با رفع شدن مشکلات عاطفی به عنوان عامل زمینه ای، فراموشکاری و مشکل حافظه شما برطرف می شود.

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

فعال بودن به شما احساس بهتری خواهد داد.

داستان جابز

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

استیو تقریبا 74 ساله بود. وی هنوز پاره وقت کار می کرد. وی متوجه شد که در محل کار فراموشکار شده است. وی هراسان می شد زیرا نمی توانست کلمه مناسب برای توصیف مسائل پیدا کند. رییس به وی تذکر داده بود که چرا چندتا از جلسات کاری را فراموش کرده است. وی نگران بود که مشکل جدی پیدا نکرده باشد.

همسر جابز وی را برای چک آپ کامل به بیمارستان برد. دکتر به وی گفت که دچار اختلال شناختی خفیف (MCI) شده است. مشخص شد که این بیماری درمانی ندارد و تنها بایستی مهارت های حافظه و تفکر جابز تحت پایش و نظارت دقیق باشد. حالا که دلیل مشکلات حافظه مشخص شده بود، جابز احساس بهتری داشت.

اختلال خفیف شناختی

همانطور که سن بالا می رود، بعضی دچار مشکلات حافظه می شوند. این وضعیت را اختلال شناختی خفیف یا MCIمی گویند. افراد مبتلا به MCI می توانند از خودشان مراقبت کنند و فعالیت های نرمال را انجام دهند. مشکلات حافظه و فراموشکاری در MCI ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گم کردن مکرر اشیاء
 • فراموشی زمان مهمانی یا قرارها و جلسات
 • مشکل استفاده و بخاطر آوردن کلمات مناسب بحث های مختلف نسبت به هم سن های خود

پزشک می تواند تست تفکر، حافظه، زبان را انجام دهد تا احتمال MCI مشخص شود. همچنین ممکن است آزمایشات تخصصی برای شما تجویز کند. از آنجایی که MCI از نشانه های اولیه بیماری آلزایمر است، بسیار مهم است که تحت نظر متخصص و پرستار خود بوده و هر 12 ماه یکبار آزمایشات و تست ها را تکرار کنید. بیماری آلزایمر در ادامه بحث می شود.

درمان اختلال شناختی خفیف (MCI)

 • در حال حاضر درمان ثابت شده ای برای MCI وجود ندارد. پزشک ممکن است تغییرات حافظه و تفکر و مهارت استدلال شما در طول زمان را بررسی و پایش کند.
 • می توانید به سرحال نگهداشتن حافظه خود کمک کنید. لیست اقدامات کمک کننده و راه های کمک به حافظه را در صفحه 6 بخوانید.
سرگذشت آنا

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

مادر آنا در سن 85 سالگی هنوز سرحال و سالم بود. وی با دوستان و فعالیت در کلیسا خودش را مشغول کرده بود. اما این اواخر آنا متوجه تغییراتی در وی شده بود. مادرش روز به روز فراموشکارتر می شد و گیج بود. همچنین زمان بیشتری را تنها در خانه سرمی کرد. یک روز مادرش موقع برگشت از خرید گم شده بود.

آنا می دانست حالا زمان مراجعه به متخصص است. بعد از بازدید دکتر، آنا خیلی ناراحت و عصبانی بود، وقتی متوجه شد که مادرش در مراحل اولیه بیماری آلزایمر است. هرچند تشخیص سخت و ناراحت کننده ای بود، اما اینکه گزینه های درمانی، انتظاری که از آینده می رود، طریقه زندگی با بیماری را یاد گرفت، به وی کمک زیادی برای سازگاری خانواده با بیماری کرد. هر کدام از آنها یک روز به مراقبت از مادرش می پردازند و نوبتی وی را تحت نظر دارند.

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) موجب مشکلات جدی حافظه و فراموشکاری شدید می شود. نشانه های آلزایمر به تدریج شروع می شود و با گذر زمان بدتر می شوند. این بیماری در اثر تغییرات مغزی رخ می دهد زیرا در بیماری آلزایمر سلول های مغز می میرند.

در ابتدا بیماری آلزایمر مثل یک فراموشکاری ساده ظاهر می شود، اما همانطور که زمان سپری می شود، مشکلات تفکر واضح دیده می شود. انجام کارهای روزانه مثل خرید، رانندگی و آشپزی سخت می شود. همانطور که بیماری پیشرفت می کند وبدتر می شود، مبتلایان آلزایمر به دیگران برای رفع نیازهای معمول خود متکی می شوند، چه در خانه باشند یا خانه سالمندان. این نیازها ممکن است شامل تغذیه، حمام یا لباس پوشیدن باشد.

درمان بیماری آلزایمر

 • مصرف داروهای خاصی می تواند به شخص مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه بیماری یا مرحله خفیف بیماری کمک کند (درمان بیماری آلزایمر). این داروها از بدتر شدن علائمی مثل کاهش حافظه، و اختلال تفکر را که در طول زمان بدتر می شوند، پیشگیری می کنند. این داروها دارای عوارض جانبی هستند و برای همه بیماران مفید نیستند. در مورد عوارض جانبی داروها و نگرانی های خود با پرستار یا پزشک مشورت کنید.
 • داروهایی برای کمک به رفع افسردگی و مشکلات خواب بیماران وجود دارد.
سرگذشت سام

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

سام مردی 70 ساله و فعال بود که احساس سلامتی می کرد. وقتی ناگهان نمی توانست چیزی که 5 دقیقه پیش شنیده بود را بخاطر بیاورد، حسابی یکه خورد و باور نمی کرد فراموشی گرفته است.

وی برای چک آب مراجعه کرد و اسکن مغزی انجام داد. وقتی نتایج آزمایشات آماده شد، مشخص گردید که سام یک سکته مغزی کوچک داشته است و علت فراموشکاری وی سکته است. این سکته ها به سلول های مغزی آسیب می زنند. به وی گفته شد که مشکلش را جنون عروقی می نامند.

پزشک به سام گفت که مشکل حافظه وی قابل درمان نیست و راه علاجی ندارد. اما داروهایی برای کنترل فشار خون برای وی تجویز شد. این داروها شانس سکته های بعدی را کاهش می داد.

جنون عروقی (دمانس عروقی)

افراد زیادی حتی واژه جنون عروقی (Vascular dementia) را نشنیده اند. همانند بیماری آلزایمر، یک اختلال طبی است که موجب مشکلات جدی حافظه می شود. برخلاف بیماری آلزایمر، نشانه های جنون عروقی ناگهان ظاهر می شوند. این بخاطر وقوع مشکلات حافظه و سردرگمی در اثر سکته مغزی یا تغییر جریان خون مغزی است که به طور ناگهان رخ می دهند. اگر سکته متوقف شود، ممکن است اوضاع بیمار بهتر شود یا برای مدت طولانی ثابت باقی بماند. اگر سکته بعدی رخ دهد، علائم و بیماری جنون بدتر می شود.

درمان جنون عروقی

می توانید اقداماتی برای کاستن شانس سکته های بعدی بعمل آورید. این اقدامات عبارتند از:

 • کنترل فشار خون بالا
 • درمان کلسترول بالا
 • مراقبت از دیابت و کنترل قند خون
 • ترک سیگار

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

به طور منظم و زمان ویزیت پرستار یا پزشک خود، فشار خون خود را چک کنید (سئوالات مکرر).

کمک گرفتن در مشکلات جدی حافظه

اگر نسبت به حافظه و فراموشکاری نگران باشیم، چکار باید بکنیم؟

اگر فکر می کنید که فراموشکاری غیر طبیعی دارید، ممکن است به بررسی بیشتر و آزمایشات و تست هایی نیاز داشته باشید. بنابراین به پزشک مراجعه کنید. پزشک داروها و سابقه سلامتی شما را بررسی و آزمایش خون و ادرار انجام می دهد. ممکن است به انجام تست های حافظه، حل مسئله، شمارش و حساب کردن و مهارت های زبانی نیاز داشته باشید.

علاوه بر این، پزشک ممکن است اسکن مغزی را برای شما تجویز کند. تصاویر اسکن مغزی می تواند نواحی سالم و بیمار مغز شما را نشان دهد. زمانی که علت ایجاد مشکلات حافظه مشخص شود، بهترین گزینه درمانی را می توان انتخاب کرد.

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

پزشک برای بررسی علل احتمالی مشکلات حافظه ممکن است برای شما اسکن مغزی انجام دهد (سئوالات مکرر).

نقش اعضای خانواده در کمک به بیمار فراموشکار

اگر عضوی از خانواده یا دوست شما دچار مشکل جدی حافظه است، شما می توانید به شخص کمک کنید که تا سر حد امکان طبیعی زندگی کند. می توان به شخص کمک کرد که فعال بماند، سفر برود، روتین های روزانه خود را حفظ کند. می توانید وقت را به شخص تذکر دهید، اینکه کجا زندگی می کند، در خانه و در جهان چه اتفاقاتی می افتد. می توانید به بیمار زمان مصرف دارو را یادآوری کنید.

بعضی از خانواده ها کارهای زیر را برای کمک به بیمار دارای مشکل حافظه انجام می دهند:

 • تقویم بزرگ برای مشخص کردن تاریخ ها و وقایع مهم
 • لیست برنامه ها و قرارهای روزانه
 • نکات ایمنی در خانه
 • دستورالعمل مکتوب برای استفاده از وسایل منزل (بیشتر مبتلایان آلزایمر می توانند بخوانند)

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

خانواده و دوستان می توانند به مبتلایان کاهش حافظه کمک کنند که زندگی نرمال داشته باشند (سئوالات مکرر)

آنچه که باید بدانید

 • بین فراموشکاری معمولی و مشکلات جدی حافظه تفاوت وجود دارد.
 • دانستن علت مشکل حافظه و چگونگی درمان آن بسیار مهم است.
 • مشکلات حافظه خفیف و جدی به کمک گرفتن از متخصصان و اطرافیان نیاز دارد.

فراموشی، حافظه و تقویت حافظه

فهمیدن علت زمینه ای فراموشکاری مهم است و به تعیین درمان و کند کردن فرآیند بیماری کمک می کند (سئوالات مکرر).

کلماتی که باید بدانیم

بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease)

بیماری است که در آن تعداد زیادی از سلول های عصبی مغز می میرند. این تغییرات موجب می شود که شخص در بخاطر آوردن مسائل، داشتن تفکر روشن، قضاوت و استدلال مناسب مشکل پیدا کند. علائم و نشانه های بیماری به تدریج شروع می شوند و در طول زمان بدتر می شوند.

اسکن مغز (Brain scan)

نوعی تست است که در آن تصاویری از نواحی سالم و بیمار مغز گرفته می شود.

اختلال شناختی خفیف (Mild cognitive impairment)

این بیماری MCI نیز نامیده می شود. اختلال طبی است که موجب مشکلات حافظه در افراد نسبت به همسالان خود می شود. نشانه های بیماری به شدت نشانه های آلزایمر نیست. اغلب شامل فراموش کردن وقایع یا قرار ها، مشکل استفاده از کلمات صحیح و بخاطر آوردن واژه مناسب موقعیت است.

جنون عروقی (Vascular dementia)

بیماری است که در اثر سکته مغزی یا اختلال خونرسانی مغز ایجاد می شود. نشانه های بیماری ناگهان ظاهر می شوند. این نشانه ها شامل تغییرات حافظه، زبان، مهارت های تفکر و استدلال، خلق است.

دانلود رایگان کتابچه آموزشی فراموشی و مشکلات حافظه

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com