ورود کاربر

مراقبت تسکینی بیماری های کبد

بیماری کبدی چیست؟

کبد بزرگترین احشای داخلی بدن است. کبد به هضم غذا، پالایش مواد سمی از خون کمک کرده و موادی تولید می کند که به غلظت خون و پیشگیری از خونریزی کمک می کند. زمانی که به بیماری کبدی (سیروز) مبتلا می شویم، بافت طبیعی کبد با بافت اسکار جایگزین شده و کبد کارایی خود را از دست می دهد.

شایعترین علت سیروز کبد الکلیسم است. هپاتیت C ویروسی است که موجب تورم کبد می شود. این ویروس در صورت درمان نشدن به کبد آسیب می زند. علت دیگر بیماری کبد چرب غیر الکلی است. این بیماری شامل تجمع چربی در کبد است. علل دیگر بیماری کبد چرب غیر الکلی شامل دیابت، بالا بودن سطح کلسترول خون، چاقی و فشار خون بالا است.

بیماری کبد به تدریج و در طول زمان رخ می دهد. بخشی از کبد که دچار بافت اسکار است دیگر نمی تواند عملکرد یک کبد طبیعی را داشته باشد. نارسایی مزمن کبدی، که بیماری کبدی مرحله نهایی نیز خوانده می شود، ممکن است در طی چند ماه تا چند سال ایجاد شود. به همین خاطر علائم ممکن است بلافاصله بعد از شروع بیماری ظاهر نشوند.

گام اول در تشخیص سیروز کبد مراجعه به پزشک است. پزشک ممکن است یک سری آزمایش خون و بیوپسی کبد (برداشتن تکه ای از بافت کبد از طریق نیدل برای بررسی زیر میکروسکوپ) را تجویز کند. همچنین برای تشخیص بیماری کبد ممکن است CT اسکن، MRI، سونوگرافی کبد یا آندوسکوپی (قرار دادن یک لوله باریک از طریق دهان به داخل معده و مشاهده موضع از نظر مشکلاتی مثل تورم وریدها) انجام شود.

نقش مراقبت تسکینی در بیماری کبد

مراقبت تسکینی یکی از رشته های تخصصی مراقبت بهداشتی است که برای افراد مبتلا به بیماری جدی تجویز می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی از قبیل بیماری کبد استفاده می شود. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی تا سر حد ممکن است.

مراقبت تسکینی به صورت تیمی و توسط تیمی متشکل از پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی و سایر تخصص ها با توجه به وضعیت بیمار انجام می شود. ممکن است همراه درمان عادی تجویز شود و یک لایه حمایتی اضافی برای بیمار و خانواده وی فراهم شود.

مراقبت تسکینی را می توان در هر گروه سنی و در هر مرحله ای از بیماری انجام داد. همچنین امکان استفاده همزمان از مراقبت تسکینی و مراقبت درمانی برای بیماران و خانواده آنها وجود دارد.

علائم و درمان بیماری کبد – نقش مراقبت تسکینی

علائم و نشانه های نارسایی کبدی شامل خستگی (احساس ضعف یا خسته بودن)، زردی (زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم ها)، تورم پاها و شکم، کاهش اشتها و از دست دادن وزن، تهوع، خارش پوست و سکسکه است.

مایعات در بدن تجمع می یابد که از طریق درمان دارویی و غیر دارویی قابل رفع است. تیم مراقبت تسکینی می داند که کدام داروها برای تسکین علائم رایج بیماری از قبیل تنگی نفس، خارش پوست، تهوع و سکسکه مناسب تر است. با گذشت زمان سیروز کبدی بدتر می شود، و کبد ممکن است دیگر فعالیت طبیعی نداشته باشد. این نارسایی مزمن کبدی را بیماری مرحله نهایی کبدی می نامند، و در این زمان علائم بیماری خیلی شدیدتر می شود. تیم مراقبت تسکینی می تواند در این مرحله از بیماری از بیمار و خانواده وی حمایت کند تا بتوانند با چالش بیماری کبدی مرحله نهایی سازگار شوند

اگر بیمار حائز معیارهای دریافت پیوند کبد باشد، تیم مراقبت تسکینی می تواند قبل، حین و بعد از جراحی به کنترل علائم و حمایت عاطفی از بیمار بپردازد. تیم مراقبت تسکینی با همکاری جراح و تیم درمانی می تواند از بیمار و خانواده وی حمایت کرده و در هر گام مسیر پشتیبان بیمار و خانواده باشد.

هرچند تیم مراقبت تسکینی می تواند در هر مرحله ای از بیماری به پشتیبانی از بیمار و خانواده بپردازد، ولی هر چه زودتر مراقبت تسکینی شروع شود، وضعیت بهتر خواهد بود. تیم مراقبت تسکینی علائم را درمان کرده، گزینه های درمانی را با بیمار و خانواده وی بحث کرده، به تدوین اهداف درمانی و شخصی بیمار کمک می کند.

تیم مراقبت تسکینی تخصصی به بیمار و خانواده کمک می کند که با مشکلات و سختی بیماری کبدی سازگار شوند، عوارض جانبی دردناک درمان ها و استرس مراقبین بیمار را کاهش می دهد. تیم مراقبت تسکینی می تواند خط اول دفاع بیمار در مقابل علائمی از قبیل درد، ناراحتی، افسردگی و اضطراب باشد. این تیم می تواند تصمیمات کوچک و بزرگ را بحث کرده، اطلاعات کافی در اختیار بیمار و خانواده گذاشته، به تصریح اهداف مراقبتی کمک کند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com