ورود کاربر

تشخیص جنون اجسام لویی

مقدمه

دانستن نوع جنون اجسام لویی (LBD) شخص برای تعیین درمان علائم خاص وی و درک شیوه پیشرفت بیماری وی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. درمانگران و محققان از «قانون یکسال» برای تشخیص نوع بیماری LBD شخص استفاده می کنند. اگر علائم شناختی در طی یکسال پس از بروز مشکلات حرکتی ظاهر شوند، تشخیص جنون با اجسام لویی (DLB) داده می شود. اگر مشکلات شناختی در طی بیشتر از یکسال پس از شروع مشکلات حرکتی رخ دهد، تشخیص جنون بیماری پارکینسون (PDD) داده می شود.

صرفنظر از علائم شروعی بیماری، مبتلایان به LBD اغلب با گذر زمان دچار علائم مشابهی می شوند که نتیجه وجود اجسام لویی در مغز است. اما این دو بیماری تفاوت هایی با هم دارند. برای مثال، جنون با اجسام لویی (DLB) ممکن است سریعتر از جنون بیماری پارکینسون (PDD) پیشرفت کند.

اغلب تشخیص زودرس جنون با اجسام لویی مشکل است زیرا علائم اولیه آن شبیه به علائم سایر بیماری ها از قبیل آلزایمر، بیماری پارکینسون، یا بیماریهای روانی دیگر است. در نتیجه، اغلب تشخیص اشتباه داده می شود یا کلا تشخیص داده نمی شود. همانطور که علائم بیشتری ظاهر می شود، اغلب تشخیص صحیح این بیماری آسانتر می شود.

خبر خوب این است که این روزها (LBD) زودتر تشخیص داده می شود شناسایی آن صحیح تر انجام می شود و بخوبی از بیماری های مشابه دیگر افتراق داده می شود.

تشخیص بیماری جنون اجسام لویی
برقراری ارتباط با بیمار و خانواده

هرچند تشخیص زودرس این بیماری مشکل است، اما تشخیص زودرس به دلایل زیر می تواند مهم باشد:

 • دریافت درمان طبی صحیح و اجتناب از عوارض بالقوه درمان ها
 • زمان کافی برنامه ریزی مراقبت طبی و برنامه ریزی مسائل حقوقی و مالی وجود دارد
 • بیمار می تواند یک تیم حمایتی برای خود ایجاد کند و مستقل مانده و کیفیت زندگی خود را بهینه کند

چه اتفاقی افتاده است؟

ژانت یک مدیر 60 ساله دارای مشکلاتی در اداره کردن حساب و کتاب ها، کارهای دفتری و سایر مسئولیت های شغلی خود است.

وی بطور فزاینده ای تحریک پذیر شده و دخترش اصرار می کند که باید دکتر را ببیند تا بین افسردگی و مشکلات ناشی از استرس شغلی افتراق قائل شود. برای وی داروی ضد افسردگی تجویز شده بود، اما مشکلات تفکر و تمرکز وی بدتر شده بود. زمانی که دیگر نمی توانست مسئولیت های کاری خود را انجام دهد، پزشک برای وی تشخیص آلزایم رداد. چند ماه بعد، وی دچار رعشه دست راست شد و به متخصص مغز اعصاب مراجعه کرد، مشخص شد که وی دچار جنون اجسام لویی است.

در حالیکه تشخیص LBD می تواند ناراحت کننده باشد، بعضی از افراد خیالشان راحت می شود که دلیل علائم آزارنده خود را می فهمند. بایستی به بیمار وقت کافی برای سازگاری با این خبر را داد. صحبت در مورد تشخیص می تواند بیمار را به سمت تدوین طرح مراقبتی آتی خود هدایت کند.


چه کسی می تواند LBD را تشخیص دهد؟

بسیاری از پزشکان و مراقبین بهداشتی با LBD آشنا نیستند، بنابراین بیمار ممکن است چندین پزشک مختلف را ویزیت کند تا زمانی که تشخیص صحیح بیماری اش مشخص شود. گام اول ویزیت پزشک یا پرستار خانوادگی است تا مشکلات حرکتی و تفکر یا رفتاری را بررسی نماید. هرچند نورولوژیست (پزشک متخصص مغز و اعصاب) عموما تخصص لازم برای تشخیص LBD را دارد. روانشناس سالمندان، روانشناس مغز و اعصاب، متخصص سالمندان نیز مهارت لازم برای تشخیص این بیماری را دارند.

اگر متخصصی در محل زندگی خود پیدا نمی کنید، از نزدیکترین متخصص برای ارجاع بیمار استفاده کنید. بیمارستان های دانشگاهی نیز ممکن است کلینک جنون یا مشکلات حرکتی داشته باشند و بتوانند به تشخیص بیماری کمک کنند.

تست های مورد استفاده برای تشخیص LBD

در ابتدای امر متخصص مراقبت بهداشتی به معاینه فیزیکی و تاریخچه می پردازد و آزمایشات تشخیصی متعددی را برای افتراق LBD از سایر بیماری ها انجام می دهد. این ارزیابی و معاینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاریخچه طبی و معاینه فیزیکی: بررسی بیماری ها، داروهای مصرفی سابق و اخیر و علائم جاری و آزمایشات مربوط به مشکلات حرکتی و حافظه اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت بیماری فراهم می سازد.
  تصویربرداری مغزی
  تصویربرداری مغز
 • تست های طبی: آزمایشات می توانند به روشن کردن سایر بیماری ها و کمبود های هورمونی و ویتامین ها کمک کنند که ممکن است با تغییرات شناختی در شخص همراه باشند.
 • تصویربرداری مغز: توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) می توانند به تشخیص چروکیدگی یا ناهنجاری های ساختاری مغز کمک کرده، علل احتمالی جنون یا مشکلات حرکتی بیمار را مشخص کنند.
 • تست های عصبی روانی: این آزمایشات برای بررسی و شناخت حافظه و سایر مشکلات کارکردی شناختی مفید بوده و به شناسایی نواحی درگیر مغری کمک می کنند.

در حال حاضر اسکن مغزی یا تست تشخیصی وجود ندارد که بطور قطعی برای تشخیص LBD استفاده شود. در حال حاضر تشخیص قطعی LBD فقط از طریق اتوپسی مغز (تکه برداری مغز) پس از مرگ امکان پذیر است.

هرچند محققان در حال بررسی راه های تشخیص صحیح تر و قطعی تر LBD در مغز زنده هستند. انواع خاصی از تصویربرداری عصبی – توموگرافی تابش پوزیترون و توموگرافی کامپیوتری تابش تک فوتون – در تشخص تفاوت بین جنون با اجسام لویی و بیماری آلزایمر کمک کننده هستند. این روش ها می توانند به تشخیص ویژگی های خاص این اختلال کمک کنند، از قبیل نارسایی سطح دوپامین. محققان همچنین در حال بررسی استفاده از سوراخ نخاعی (نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی) برای اندازه گیری پروتئین هایی در مایع مغزی نخاعی هستند که برای افتراق جنون اجسام لویی و بیماری آلزایمر و سایر اختلالات مفید هستند.

برقراری ارتباط با بیمار
اهمیت برقراری ارتباط با بیماری و خانواده در تشخیص

اطلاعات مفید دیگر

صحبت های بیمار و اعضای خانواده و دوستان نزدیک برای تشخیص بیماری بسیار کمک کننده است و بایستی تغییرات تفکر، حرکت، خواب، رفتار یا خلق بیمار خود را با جزئیات گزارش کنند. همچنین بحث در مورد سایر مشکلات طبی و بیماری ها و فراهم کردن لیستی از داروهای مصرفی چه تجویز شده یا بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل ها می تواند کمک کننده باشد. داروهای خاصی موجب بدتر شدن علائم LBD می شود.

مراقب ممکن است مایل به صحبت کردن در مورد علائم بیمار در حضور دیگران نباشد. لازم است که مراقب یا همراه بیمار به طور خصوصی و با اطمینان بخشی از محرمانه ماندن اطلاعات، با پرستار یا پزشک صحبت کند. هرچه اطلاعات بیشتر باشد، تشخیص می تواند صحیح تر باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com