ورود کاربر

جنون اجسام لویی

مقدمه

جنون اجسام لویی چیست
شرحی بر جنون اجسام لویی

جنون اجسام لویی (LBD) یک اختلال پیچیده و چالش آور مغزی است. پیچیده است زیرا روی بخش های زیادی از مغز تاثیر می گذارد به شیوه ای که هنوز دانشمندان به دنبال کشف این اثرات هستند و بیماری به طور کامل شناخته شده نیست. چالش آور است زیرا علائم بالقوه این بیماری موجب می شود که انجام کارهای روزمره که زمانی ساده و عادتی بود، حالا غیر ممکن شود.

هرچند این بیماری نسبت به بیماری های همتای خود یعنی آلزایمر و پارکینسون کمتر شناخته شده می باشد، اما اختلال نادری نیست. بیشتر از یک میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند که بیشتر آنها بالغین سالمند هستند و روی توانایی تفکر و حرکت آنها اثرات ناتوان کننده و معلولیت زا گذاشته است.

همانطور که محققان به دنبال راه های بهتر درمان LBD – و نهایتاً پیدا کردن راه علاج آن – هستند، مبتلایان به LBD و خانواده آنها روز به روز در تقلای بیشتری جهت تشخیص صحیح بیماری، شناخت ریسک فاکتورهای جنون اجسام لویی، یافتن بهترین درمان و درمان بیماری در منزل هستند.

این کتابچه برای کمک به مبتلایان LBD، خانواده آنها و متخصصان است تا بیماری را شناخته و منابعی برای سازگاری با آن بشناسند. در این کتاب دانسته های انواع مختلف LBD و راه های تشخیص آن بحث می شود. مهمترین اینکه روش درمان و اداره بیماری جنون اجسام لویی سخت بحث شده و توصیه های عملی برای مبتلایان LBD و مراقب آنها ارائه شده است. در پایان هم منابع موجود برای این بیماران در جامعه در سطح ملی و منطقه ای معرفی می شوند.

تعریف واژه ها

واژه های مورد استفاده برای توصیف جنون اجسام لویی (LBD) می تواند گیج کننده باشد. پزشکان و محققان ممکن است از اصطلاحات متفاوتی برای توصیف این بیماری استفاده کنند. در این کتابچه اصطلاح جنون اجسام لویی برای توصیف تمامی جنون هایی بکار می رود که علت اصلی بیماری رسوبات غیر طبیعی اجسام لویی در مغز باشد.

دو نوع LBD وجود دارد:

  • جنون با اجسام لویی (dementia with Lewy bodies)، که در آن علائم شناختی (تفکر) در طی یکسال پس از مشکلات حرکتی شروع می شود.
  • جنون بیماری پارکینسون (Parkinson’s disease dementia)، که در آن علائم شناختی در طی بیشتر از یکسال پس از بروز مشکلات حرکتی رخ می دهند.

همانطور که LBD پیشرفت می کند و به مراحل میانه پیشرفت بیماری می رسد، علائم این دو نوع جنون مشابه می شود.

اساس جنون اجسام لویی

LBD بیماری است که با رسوب غیرطبیعی پروتیئنی به نام آلفا -سینوکلین در مغز در ارتباط است. این رسوبات که آنها را اجسام لویی می نامند، روی مواد شیمیایی در مغز تاثیر گذاشته و آنها را تغییر می دهند که به نوبه خود موجب مشکلاتی در تفکر، تحرک، رفتار و خلق شخص می شود. LBD یکی از شایعترین انواع جنون پس از بیماری آلزایمر و جنون عروقی است.

جنون افت شدید توانایی تفکر است که با ظرفیت شخص برای انجام فعالیت های روزمره از قبیل خانه داری، خود مراقبتی و بهداشت فردی، رسیدگی به مسائل مالی خود تداخل می کند. جنون در اثر علل مختلفی رخ می دهد که شامل سکته، تومور مغزی، افسردگی، کمبود ویتامین و همچنین اختلالاتی از قبیل LBD، پارکینسون و آلزایمر است.

به دلایل مختلفی تشخیص LBD یک چالش است. علائم اولیه LBD معمولا با علائم مشابه یافت شده در بیماری های دیگر مغز مثل آلزایمر اشتباه گرفته می شود. همچنین LBD ممکن است به تنهایی یا همراه با آلزایمر یا پارکینسون رخ دهد.

LBD دو نوع دارد – جنون با اجسام لویی و جنون بیماری پارکینسون. اولین علامت های این دو بیماری با هم فرق دارد اما منعکس کننده تغییرات بیولوژیک در مغز است. با گذر زمان، افراد مبتلا به جنون با اجسام لویی یا جنون بیماری پارکینسون ممکن است علائم مشابهی را نشان دهند.

چه کسانی به LBD مبتلا می شوند؟

LBD بیشتر از یک میلیون نفر را در ایالات متحده درگیر کرده است. عمدتا در سن 50 سالگی یا بیشتر شروع می شود هرچند مواردی از وقوع بیماری در جوانان نیز گزارش شده است. این بیماری مردان را اندکی بیشتر از زنان درگیر می کند (علل و ریسک فاکتورها).

LBD یک بیماری پیشرونده است، بدین معنی که علائم به تدریج شروع شده و در طول زمان بدتر می شوند. از شروع بیماری و تشخیص آن تا مرگ بیمار حدود 5 تا 7 سال طول می کشد، اما این دامنه زمانی می تواند با توجه به وضعیت فرد بین 2 تا 20 سال متفاوت باشد. سرعت شروع علائم و پیشرفت بیماری در افراد مختلف متفاوت است، به وضعیت سلامت کلی، سن و شدت علائم بستگی دارد (ریسک فاکتورهای جنون اجسام لویی).

در مراحل اول LBD و معمولا قبل از اینکه تشخیص قطعی شود، علائم ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند نسبتا عادی زندگی کند. اما همانطور که بیماری پیشرفت می کند، شخص مبتلا به LBD هر چه بیشتر و بیشتر به کمک دیگران نیازمند می شود، همانطور که افت قدرت تفکر و توانایی حرکت بیمار به مخاطره می افتد. در مراحل نهایی بیماری کاملا به کمک و مراقبت دیگران وابسته می شوند.

بعضی از علائم LBD ممکن است برای یک دوره زمانی به درمان پاسخ دهد. اخیراً علاجی برای این بیماری وجود ندارد. تحقیقات در حال ارتقای درک و فهم ما از بیماری و چالش های همراه آن است، پیشرفت علم ممکن است روزی به تشخیص بهتر، بهبود مراقبت و درمان های جدیدی برای این بیماری بیانجامد.

اجسام لویی چیست؟

اجسام لویی براساس نام کاشف آن یعنی دکر فریدریچ لویی (Dr. Friederich Lewy)، متخصص نورولوژی اهل آلمان نامگذاری شده است. سال 1912 وی رسوب پروتئین های غیر طبیعی را در مغز گزارش کرد که عملکرد طبیعی مغزی را در بیماران مبتلا به پارکینسون غیر طبیعی می کردند. این رسوبات غیر طبیعی امروزه اجسام لویی نامیده می شوند.

عکس اجسام لویی در مغز انسان

تصویر میکروسکوپی اجسام لویی. اقتباس از کارول اف لیپا، دانشکده پزشکی دانشگاه درکسل

اجسام لویی از پروتئینی تشکیل شده اند که آلفا – سینوکلین (alpha-synuclein) نامیده می شود. در مغز سالم این پروتئین نقش های مهمی در نورون های مغزی ایفا می کنند، بخصوص در سیناپس ها، جایی که سلول های مغز با همدیگر ارتباط برقرار می کنند. در LBD، آلفا سینوکلین به تکه هایی در درون نورون تبدیل می شود، که از نقطه خاصی از مغز شروع به رسوب می کند. این فرآیند موجب کاهش اثربخشی فعالیت نورون ها شده و نهایتا نورون ها می میرند. فعالیت مواد شیمیایی مغز که برای کارکرد صحیح مغزی ضروری هستند نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. نتیجه اش آسیب گسترده بخش های معینی از مغر و کاهش توانایی عملکرد این بخش های آسیب دیده است.

اجسام لویی در LBD روی چندین ناحیه مغزی مختلف تاثیر می گذارند:

   • کورتکس مغز، کورتکس یا قشر مغز که مسئول کنترل کارکردهای زیادی از جمله پردازش اطلاعات، درک، تفکر، زبان است.
   • کورتکس لیمبیک، نقش اساسی در درک عواطف و رفتارها بازی می کند
   • هیپوکامپ، برای تشکیل خاطره های جدید ضروری است
   • مغز میانی، شامل ماده سیاه که مسئول حرکات است
   • ساقه مغز، که برای تنظیم خواب و حفظ هوشیاری اهمیت دارد
   • بخش هایی از مغز که مسئول تشخیص بوها هستند (مسیرهای بویایی)

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com