ورود کاربر

آزمایشات نشانگر عدم تعادل مایعات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

تجزیه ادرار: وزن مخصوص

وبگاه پرستاریکی از تست های آزمایشگاهی اصلی نشانگر کمبود یا زیاد بودن مایعات بدن وزن مخصوص ادرار (urine specific gravity) است، که همان اندازه گیری اسمولالیته ادرار است. مقدار و دامنه طبیعی وزن مخصوص ادرار بین 1.015 تا 1.025 است. همانطور که حجم مایعات خون افزایش می یابد، دفع آب در ادرار افزایش می یابد، موجب می شود که ادرار رقیق تر شود و وزن مخصوص آن کاهش یابد (کمتر از 1.015). برعکس، وقتی حجم مایعات در خون کاهش می یابد مثل بیماری که دهیدراسیون دارد، دفع آب از ادرار کاهش می یابد، موجب می شود که ادرار غلیظ تر شود و بدینوسیله وزن مخصوص ادرار افزایش می یابد (بالاتر از 1.025). بعضی از تسهیلات درمانی دارای تجهیزاتی در بخش هستند که به پرستار امکان اندازه گیری وزن مخصوص ادرار را می دهد، اما تجزیه ادرار در زمان بستری شدن در کلیه بیماران انجام شده و برای مشخص کردن وزن مخصوص ادرار بیمار و وضعیت تعادل مایعات وی، به طور دوره ای و مطابق نیاز تکرار می شود.

هماتوکریت

وبگاه پرستارسطح هماتوکریت (hematocrit) مستقیماً وضعیت حجم مایعات خون را نشان می دهد. از آنجایی که این آزمایش تعداد سلول های خون در هر واحد حجم را اندازه گیری می کند، افزایش مایع در خون که هیپرولومی (hypervolemia) گفته می شود، موجب رقیق شدن خون و کاهش تعداد سلول ها در هر واحد حجم می شود، بنابراین هماتوکریت کاهش می یابد. دامنه و مقدار طبیعی هماتوکریت مردان بین 39 تا 49 درصد است و مقدار طبیعی هماتوکریت در زنان بین 35 تا 45 درصد است. متعاقباً، اگر مایع خون کم باشد، هیپوولومی (hypovolemia) گفته می شود و موجب غلیظ شدن خون و در نتیجه افزایش سطح هماتوکریت می شود. بنابراین مهم است که در زمان تفسیر تست های آزمایشگاهی، وضعیت هیدراسیون بیمار را در نظر داشته و بررسی نمود. برای مثال، اگر هماتوکریت بیماری که دچار دهیدراسیون است، در دامنه نرمال یا بالاتر از دامنه نرمال باشد، سطح هماتوکریت بیمار در واقع ممکن است در زمان هیدراته شدن و طبیعی شدن مایعات بدن پایین باشد. برای تعیین دقیق وضعیت بیمار بایستی از نتیجه سایر تست های آزمایشگاهی مثل وزن مخصوص ادرار برای تعیین تصویر کلی از وضعیت هیدراسیون وی استفاده کرد.

اسمولاریته سرم

وبگاه پرستاردر آزمایش اسمولاریته غلظت ذرات محلول در خون اندازه گیری می شود و به صورت اسمولاریته سرم (serum osmolality) گزارش می شود. سدیم یکی از یون هایی است که همیاری زیادی با اسمولاریته مایعات خارج سلولی درد. مقدار طبیعی اسمولاریته سرم عموما در دامنه 285 تا 295 میلی اسمول در کیلوگرم آب (mOsm/kg of H2O) یا 285 تا 295 میلی مول در کیلوگرم (mmol/kg) به واحد استاندارد بین المللی (SI) است. همانطور که حجم مایعات کاهش می یابد مثل زمان دهیدراتاسیون، اسمولاریته سرم افزایش می یابد. برعکس، زمانی که حجم مایعات افزایش می یابد، مثل مبتلایان اورلد مایع، اسمولاریته سرم کاهش می یابد.

اسمولاریته ادرار

وبگاه پرستاردر آزمایش اسمولاریته ادرار (urine osmolality) غلظت ذرات محلول در ادرار اندازه گیری می شود. این آزمایش می تواند بخوبی نشان دهد که کلیه ها چقدر توان پاک کردن ضایعات متابولیسم بدن و دفع الکترولیت های اضافی را داشته و توان کلیه ها در غلیظ کردن ادرار چقدر است. زمانی که بیمار به مدت 12 تا 14 ساعت تحت محدودیت مصرف مایعات قرار داده شود، اسمولالیته ادرار دارای سطح طبیعی بیشتر از 850 میلی اسمول در کیلوگرم آب (850 mOsm/kg of H2O) یا بیشتر از 850 میلی مول در کیلوگرم (850 mmol/kg) خواهد بود. در نمونه ادرار تصادفی و بدون آمادگی، دامنه طبیعی اسمولاریته ادرار بین 50-1200 میلی اسمول در کیلوگرم آب (50-1200 mOsm/kg of H2O) یا 50-1200 میلی مول در کیلوگرم (50-1200 mmol/kg) است.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com