ورود کاربر

واحد اندازه گیری تست های آزمایشگاهی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارواحد اندازه گیری با توجه به تستی که انجام می شود و ماده ای که اندازه گیری می شود، تفاوت دارد. واحدهای پایه اندازه گیری شامل میلی گرم (mg) برای وزن و لیتر (L) یا دسی لیتر (dL) برای حجم می باشند. غلظت مواد محلول در یک محلول (مثل سطح داروی ادرار) به صورت میلی گرم در لیتر (mg/L) ممکن است گزارش شود. هرچند الکترولیت ها به واحد میلی اکی والان (mEq) گزارش می شوند. این واحد بیانگر غلظت یک الکترولیت بر حسب فعالیت شیمیایی آن است نه وزن آن. میلی اکی والان یک یون برابر وزن اتمی آن تقسیم بر والانس آن (ترکیب قدرت اتم های اندازه گیری شده برحسب الکترونی که از دست می دهد، دریافت می کند یا به اشتراک می گذارد) است.

وبگاه پرستاربعضی از کشورها از واحدی به نام میلی مول (mmol) استفاده می کنند. میلی مول یک هزارم مول (وزن اتمی ملکولی به میلی گرم) است. بسیاری از عناصر دارای اندازه میلی مول و میلی اکی والان یکسان هستند، اما بعضی عناصر دو والانس هستند و دارای اندازه میلی مول متفاوتی نسبت به میلی اکی والان هستند.

mEq/L = mmol/L × valence

وبگاه پرستاردر حالی که انتظار نمی رود پرستار به محاسبه اندازه میلی مول یک الکترولیت بپردازد، اغلب دامنه نرمال الکترولیت ها هم به میلی اکی والان و هم به میلی مول گزارش می شود. پرستار بایستی اطلاع داشته باشد که میلی مول و میلی اکی والان بعضی از الکترولیت ها مساوی نیست و مقدار گزارش شده توسط آزمایشگاه بایستی با استفاده از دامنه نرمال صحیح تفسیر شود.

وبگاه پرستارغلظت محلول ممکن است برحسب واحد اندازه گیری ماده حل شده در آن در واحد حجم آب به کیلوگرم بیان شود. این واحد را اسمول (Osm) می نامند. اسمولاریته یا تونوسیته مایعات براساس تعداد اسمول یا میلی اسمول در هر لیتر آب بیان می شود.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com