ورود کاربر

هیپوولومی (Hypovolemia)

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارهیپوولومی کمبود مایعات بدن است که در اثر کاهش حجم کلی مایعات بدن یا کاهش نسبی مایعات بدن در اثر جابجایی مایعات از عروق خونی به داخل بافت ها رخ می دهد. هیپوولومی را می توان به صورت کمبود حجم مایعات (fluid volume deficit) (دفع آب و سدیم از بدن) یا به صورت دهیدراسیون (dehydration) (دفع آب از بدن به علت افزایش سطح سدیم و افزایش اسمولاریته ناشی از آن) دسته بندی کرد. در حالی که هیپوولومی در رابطه با نیازهای گردش خون از اهمیت بالایی برخوردار است، دفع مایع در اثر تغییر اسمولاریته و غلظت سدیم بدن دارای تاثیر عمیق تری بر بدن و زندگی شخص است. اثرات زیانبار هیپوولومی عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خون کمتری برای حمل اکسیژن و مواد غذایی ضروری به بافت ها در دسترس است
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دفع آب با عملکرد طبیعی سلول تداخل می کند
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت عدم تعادل الکترولیت و تغییر اسمولاریته می تواند با دفع آب همراه شود
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت چروکیدگی یا تورم بافتی با توجه به نوع تغییر اسمولاریته رخ می دهد
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اگر بافت هایی مثل مغز و قلب از گردش حیاتی خون محروم باشند، مرگ بافتی رخ می دهد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مرگ بافتی می تواند به نارسایی و مرگ ارگان ختم شود.

وبگاه پرستارکمبود حجم مایعات می تواند در موقعیت های متفاوتی رخ دهد از جمله:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خونریزی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسهال
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفراغ طولانی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی شدید
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کمبود آلدسترون (بیماری آدیسون) با شیوع کمتر؛ که در آن بدن توانایی حفظ مایعات و سدیم را ندارد و حجم در گردش کاهش می یابد – اصولا اسمولاریته سرم بدون تغییر می ماند.

وبگاه پرستارکاهش فشار خون ناشی از کاهش فشار هیدرواستاتیک عروق خونی موجب ماشه شدن مکانیسم های تنظیمی می شود و تلاش می شود کاهش فشار هیدرواستاتیک از طریق انقباض عروقی و حفظ مایعات از طریق کاهش دفع کلیوی و افزایش مصرف جبران شود. هیپوولومی مکانیسم های زیر را فعال می کند:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت آزاد شدن رنین و سپس آنژیوتنسین II و نهایتاً آلدسترون
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انقباض عروقی در تلاش برای حفظ فشار خون و گردش خون (رنین)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بازجذب سدیم و آب (آلدسترون) برای بازیافت حجم
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تحریک مرکز تشنگی در تلاش برای بازیافت حجم مایعات از طریق افزایش مصرف مایعات

وبگاه پرستاردر دهیدراسیون حجم مایعات کاهش می یابد، اما اسمولاریته خون افزایش می یابد، زیرا مقدار مساوی از سدیم دفع نمی شود. این شکل از هیپوولومی زمانی رخ می دهد که مایع از دست می رود اما جایگزین نمی شود زیرا شخص قادر به نوشیدن نیست (برای نمونه، نوزادان، بچه ها و بزرگسالان بیهوش، شخص سرگردان بدون دسترسی به آب نوشیدنی) یا ایمپالس نرمال تشنگی را تجربه نمی کند (مثل سالمندان). نتیجه دفع آب بدون جایگزینی و بدون دفع هم ارز سدیم است که موجب بالا رفتن غلظت سدیم در خون و افزایش اسمولاریته سرم می شود. دهیدراسیون می تواند از طریق مکانیسم هایی مثل تعریق شدید، پر ادراری (مثل دیابت بی مزه یا کمبود ADH یا دیابت ملیتوس و دفع اسموتیک مایعات) یا مصرف مفرط دیورتیک ها رخ دهد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com