ورود کاربر

هیپوفسفاتمی (Hypophosphatemia)

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

علل و علائم هیپوفسفاتمی

وبگاه پرستارهیپوفسفاتمی (Hypophosphatemia) کم شدن سطح فسفر خون است، زمانی رخ می دهد که سطح فسفر کمتر از 2.5 میلی گرم در دسی لیتر باشد. علت هیپوفسفاتمی به ندرت به مصرف مواد غذایی ارتباط دارد زیرا غذاهای سرشار از فسفات زیاد است و بیشتر از نیاز بدن روزانه به بدن فسفر می رسد.

وبگاه پرستاربیشتر اوقات هیپوفسفاتمی ثانویه به بیماری ها یا اختلالات دیگر رخ می دهد.

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اختلالات منجر به افزایش تهویه یا هیپرونتیلاسیون (hyperventilation) – افزایش ریت و عمق تنفس – از قبیل کتواسیدوز دیابتی، عفونت های سیستمیک (سپسیس)، ترک الکل. این اختلالات موجب شیفت فسفات از جریان خون به داخل سلول ها می شود، که به نوبه خود موجب کاهش سطح فسفات خون یا هیپوفسفاتمی می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سندرم تغذیه مجدد (Refeeding syndrome) نیز موجب شیفت فسفات به داخل سلول ها می شود. در بیشتر موارد سندرم تغذیه مجدد در بیمارانی رخ می دهد که تحت درمان سوء تغذیه شدید یا قحطی زدگی هستند. درمان این بیماران شامل مصرف خوراکی کربوهیدرات ها و یا تجویز وریدی مایعات است. گلوکز (کربوهیدرات های تجزیه شده) موجب ماشه ترشح انسولین می شود، انسولین موجب ورود گلوکز به داخل سلول می شود اما همزمان حرکت فسفات به داخل سلول را نیز افزایش می دهد زیرا گلوکز با فسفر از طریق انتقال فعال وارد سلول می شود. بنابراین سطح فسفات خون کاهش یافته و هیپوفسفاتمی رخ می دهد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اختلالات سوء جذب از قبیل بیماری کرون (Crohn disease) می تواند جذب فسفات را کاهش دهد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خوردن مقادیر زیاد آنتی اسید باند به فسفات (در بیشتر آنتی اسید ها آلومینیوم و فسفات باند است) نیز می تواند موجب هیپوفسفاتمی شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کمبود ویتامین D نیز می تواند موجب هیپوفسفاتمی شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پرکاری پاراتیروئید (hyperparathyroidism) در اثر آزاد کردن هورمون PTH موجب هیپوفسفاتمی می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مصرف دیورتیک های لوپ نیز با هیپوفسفاتمی در ارتباط است.

وبگاه پرستارهر گونه وضعیتی که موجب تغییر بازجذب فسفر از کلیه ها شود نیز می تواند علت هیپوفسفاتمی باشد.

وبگاه پرستارکسانی که دچار کمبود خفیف فسفات هستند ممکن است کاملا بدون علامت باشند. بیماران بستری به احتمال بیشتری علائم بالینی دارند و وجود علائم در بیماران بستری در بخش ویژه مشهودتر است. شایعترین علائم هیپوفسفاتمی عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ضعف عضلانی (کاهش ATP در دسترس)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دیسترس تنفسی ثانویه به آلکالوز تنفسی (افزایش باز در جریان خون به دلیل از دست دادن CO2 از راه تنفس)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوتانسیون مرتبط با درگیری قلبی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت رنگ پریدگی پوست در نتیجه آنمی همولیتیک (hemolytic anemia). در آنمی همولیتیک شمارش سلول های خونی به علت تخریب سلول های قرمز خون کاهش می یابد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اختلال وضعیت روانی بخاطر تحریک پذیری تا کما

وبگاه پرستاربیشتر علائم هیپوفسفاتمی در رابطه با کاهش ATP در دسترس برای تامین انرژی است. ضعف یا عدم کفایت کارکردی در غیاب فسفات حس می شود.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com