ورود کاربر

هیپوناترمی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارکاهش غلظت سدیم سرم را هیپوناترمی (hyponatremia) می گویند. هیپوناترمی به کاهش غلظت سدیم پلاسمای خون به کمتر از دامنه طبیعی آن (کمتر از 134 میلی اکی والان در لیتر) اطلاق می شود. غلظت سدیم خون می تواند به دلایل مختلفی افت کند، از جمله:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کل سطح سدیم نسبت به سطح آب بدن کاهش می یابد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سطح سدیم تغییر نمی کند، بلکه سطح آب افزایش می یابد و موجب رقیق شدن غلظت سدیم (هیپوناترمی رقتی) می شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ترکیب کاهش مصرف سدیم یا دفع مفرط غیرطبیعی سدیم رخ می دهد.

وبگاه پرستارمصرف بیش از حد آب یا احتباس بیش از حد آب بدون جذب یا احتباس مقدار هم ارز سدیم می تواند موجب وقوع هیپوناترمی شود بخصوص اگر مکانیسم های کنترل تعادل مایعات و الکترولیت های بدن درست کار نکنند. اختلال عملکرد ارگان یا هورمون های تنظیم کننده سدیم و آب (مثل کلیه ها، هیپوفیز و هیپوتالاموس [آلدسترون] یا غده فوق کلیوی [ADH] و همچنین ANP دهلیز راست قلب) می تواند موجب دفع بیش از حد سدیم و احتباس آب شود که حاصل آن هیپوناترمی یا کاهش سطح سدیم خواهد بود.

وبگاه پرستارهیپوناترمی انواع مختلفی دارد که بستگی به سطح مایع در خون دارد:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوناترمی هیپوتونیک هیپوولومیک (Hypovolemic hypotonic hyponatremia): مایعات و مواد محلول در آن دفع می شود، همزمان سدیم بیشتری نسبت به آب دفع می شود بطوریکه مایع باقیمانده در بدن هیپوتونیک (رقیق) است. ممکن است این وضعیت در صورت خونریزی یا از دست دادن حجم داخل عروقی از طریق مجاری گوارشی یا عملکرد کلیوی و بخصوص در اثر استفاده از دیورتیک ها رخ دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوناترمی هیپوتونیک هیپرولومیک (Hypervolemic hypotonic hyponatremia): در این وضعیت سطح آب بدن افزایش می یابد بدون اینکه متناسب با آن سطح سدیم نیز افزایش یابد. این وضعیت بیشتر در سیروز کبد (cirrhosis)، کمبود پروتئین (hypoproteinemia) از جمله کمبود آلبومین بدن، نارسایی قلبی (heart failure) و سندرم نفروتیک (nephrotic syndrome) رخ می دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوناترمی هیپوتونیک نورموولومیک (Normovolemic hypotonic hyponatremia): این اختلال بیشتر در بیماران بستری رخ می دهد، بخصوص در بیمارانی که دچار افزایش تولید هورمون ضد ادراری (ADH) هستند.

وبگاه پرستاردر هیپوناترمی مایعات از خارج سلول به داخل سلول حرکت می کنند، یعنی از محیط با اسمولاریته پایین و غلظت سدیم کم به محیط دارای اسمولاریته بالاتر و غلظت بالاتر سدیم حرکت می کنند. حاصل این حرکت مایع تورم بافتی یا ادم در بخش ها، نواحی و ارگان های مختلف بدن و از جمله مغز است (شکل 1).

آکادمی آب و الکترولیت
شکل 1 حرکت آب از مایع خارج سلولی به داخل سلول، از محیط با اسمولاریته و غلظت سدیم پایین به محیط با اسمولاریته و غلظت سدیم بالاتر؛ که حاصل آن تورم سلول است.
منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com