ورود کاربر

علل و علائم هیپوناترمی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارکاهش مصرف سدیم از قبیل مصرف رژیم غذایی کم نمک برای مدت طولانی می تواند توانایی بدن در دستیابی به سطح کافی سدیم را تهدید کند. از دست دادن سدیم در اثر مصرف دیورتیک ها نیز می تواند موجب هیپوناترمی شود. این وضعیت ها به تنهایی ممکن است شرط کافی برای وقوع هیپوناترمی نباشند، اما تحت شرایط خاص می توانند هیپوناترمی ایجاد کنند. برای مثال، اگر بیمار داروهای دیورتیک را همزمان با رژیم غذایی کم سدیم مصرف کند در خطر بالاتر هیپوناترمی قرار می گیرد. به علاوه، بعضی از بیماری های اسهالی می توانند موجب دفع مفرط سدیم بدن شوند (فرآیند پرستاری هیپوناترمی را بخوانید).

وبگاه پرستارنوشیدن یا انفوزیون خیلی زیاد آب یکی دیگر از علل هیپوناترمی است زیرا زیاد شدن آب بدن موجب رقیق شدن سطح سدیم خون می شود. برای مثال؛ آبجو که عمدتا حاوی آب و اندکی سدیم است، می تواند در صورت مصرف افراطی موجب هیپوناترمی شود. از دست دادن سدیم و آب در اثر تعریق و تبخیر و جایگزینی آب از دست رفته به تنهایی می تواند موجب هیپوناترمی شود. بدن بطور نرمال مایع اضافی را دفع می کند و بازجذب سدیم را افزایش می دهد تا تعادل آن را بازیافت کند.

وبگاه پرستاربه همین خاطر، اگر یکی از مکانیسم های کنترل سدیم – آب درست کار نکند، از قبیل کلیه ها که در حالت طبیعی آب اضافی بدن را دفع می کنند، می تواند موجب احتباس آب و هیپوناترمی رقتی (dilutional hyponatremia) شود. غده هیپوفیز و هیپوتالاموس هورمون ADH را ترشح می کنند (که بازجذب آب از کلیه ها را کنترل می کند)، و قشر غده فوق کلیوی (کورتکس آدرنال) آلدسترون را ترشح می کند (که بازجذب سدیم از کلیه ها را کنترل می کند). تغییر عملکرد هر یک از این سیستم های هورمونی موجب به هم خوردن تنظیم سدیم و آب بدن می شود و می تواند به هیپوناترمی بیانجامد. برای مثال؛ سندرم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری (SIADH) با تولید افراطی ADH همراه است (معمولا توسط تومور یا بعضی از بیماری های ریوی مثل سل یا پنومونی باکتریال ایجاد می شود)، و موجب می شود که کلیه ها مایعات را به صورت افراطی محبوس کرده و حاصل آن هیپوناترمی رقتی است. وضعیت هایی که موجب کاهش ترشح آلدسترون می شوند، عبارتند از:

وبگاه پرستاربسیاری از علائم هیپوناترمی به علت هیدراسیون هیپوتونیک است – وجود محتوای آب خیلی زیاد بدون سدیم هم ارز آن. شایعترین علائم این اختلال عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سردرد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تهوع
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت عدم آگاهی به زمان و مکان
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خستگی و کوفتگی
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کرامپ های عضلانی

وبگاه پرستاراعتقاد بر این است که علائم نورولوژیک در اثر حرکت آب به داخل سلول های مغزی رخ می دهد که موجب تورم و اختلال عملکرد طبیعی سلول می شود. کرامپ های عضلانی ممکن است در نتیجه وقفه در تعادل سدیم و پتاسیم یا شیفت آب به داخل سلول باشد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com