ورود کاربر

هیپرفسفاتمی (Hyperphosphatemia)

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

علل و علائم هیپرفسفاتمی

وبگاه پرستارهیپرفسفاتمی (Hyperphosphatemia) به عنوان سطح فسفات بالاتر از 4.5 میلی گرم در دسی لیتر تعریف می شود. شایعترین علت افزایش سطح فسفات نقص عملکرد کلیه است. همانطور که ذکر شد، بطور متوسط رژیم غذایی رایج مردم عادی به اندازه کافی فسفر دارد. در نتیجه، ناتوانی کلیه ها در دفع فسفر به اندازه ای که تعادل بین فسفر رژیم غذایی و فسفر جذب شده بافتی حفظ شود، موجب هیپرفسفاتمی خواهد شد. سایر علل بالا رفتن سطح فسفات عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوپاراتیروئیدیسم (Hypoparathyroidism) یا کم کاری غده پاراتیروئید و یا سودوپارتیروئیدیسم (pseudoparathyroidism) یا شبه پاراتیروئیدیسم که در آن کلیه ها توانایی پاسخ به PTH را ندارند
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مصرف بیش از حد منابع غذایی سرشار از فسفات و همچنین مسهل ها یا انماهای حاوی فسفات
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ورزش طولانی مدت با سطح بالای فعالیت که موجب آسیب عضله و وضعیتی می شود که رابدومیولیز (rhabdomyolysis) نامیده می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تخریب سلولی ناشی از شیمی درمانی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسیدوز تنفسی (Respiratory acidosis)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت افزایش سطح ویتامین D

وبگاه پرستارهیپوکلسمی (Hypocalcemia) ثانویه به هیپرفسفاتمی رخ می دهد. بیشتر علائم و نشانه های هیپرفسفاتمی مستقیما به علت هیپوکلسمی (Hypocalcemia) رخ می دهد. بعضی از این علائم عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بی حسی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت گزگز و سوزش
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسپاسم عضلانی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تتانی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تشنج

وبگاه پرستاردوام هیپرفسفاتمی برای مدت طولانی موجب تظاهرات دیگری می شود. رسوب کلسیم در سلول های عروقی ممکن است موجب تصلب شرائین (ateriosclerosis) شود که در آن دیواره های شریان ها سخت و سفت می شود و به نوبه خود موجب افزایش فشار خون سیستولیک، پهن شدن فشار نبض و نهایتا هیپرتروفی بطن چپ قلب می شود. زمانی که رسوب کلسیم در سیستم عروق محیطی رخ دهد، شخص دچار زخم و گانگرن در اندام های مبتلا می شود.

اخطار: منحنی خطر
نارسایی کلیوی + هیپرفسفاتمی = رسوب کلسیم
عوارض قلبی عروقی عوارض عروق محیطی
تصلب شرائین
هیپرتانسیون
پهن شدن فشار نبض
بزرگی بطن چپ
نارسایی قلبی
افزایش نرخ مرگ و میر
زخم اندام
گانگرن

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com