ورود کاربر

علل و علائم هیپرناترمی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارداروهای دیورتیک کلیه ها را وادار می کنند که آب بیشتر از سدیم متناظر آن دفع کنند و این یکی از علل شایع هیپرناترمی است. به علاوه، پاتولوژی غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس می تواند منجر به کمبود هورمون ضد ادراری (ADH) شود که نتیجه آن دیابت بیمزه (diabetes insipidus) و دیورز شدید (همراه با برونده بالای ادراری) است.

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هورمون ضد ادراری (ADH) وازوپرسین (vasopression) نیز نامیده می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هورمون ضد ادراری (ADH) در هیپوتالاموس تولید می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هورمون ضد ادراری (ADH) سپس توسط هیپوفیز به داخل جریان خون آزاد می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت این هورمون روی بخش دیستال توبول های کلیوی تاثیر گذاشته و از دفع آب خون به داخل ادرار پیشگیری می کند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مهار وازوپرسین منجر به دفع زیادی آب از ادرار می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت این موجب بالا رفتن غلظت سدیم پلاسما می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بنابراین هیپرناترمی ممکن است در دیابت بیمزه (diabetes insipidus) رخ دهد زیرا بیماری موجب تولید و دفع بیش از حد ادرار و دهیدراسیون می شود.

وبگاه پرستاراین اختلال نباید با دیابت ملیتوس (diabetes mellitus) اشتباه گرفته شود، که در آن کمبود انسولین و نارسایی تولید انسولین وجود دارد. دیابت بی مزه در اثر نارسایی هیپوتالاموس در تولید وازوپرسین یا نارسایی توبول دیستال کلیوی در پاسخ به وازوپرسین ایجاد می شود. عاقبت هر یک از این دو اختلال این است که کلیه ها می توانند سدیم را حفظ کرده و سطح سدیم بدن را تنظیم کنند اما قادر به حفظ و احتباس آب نیستند.

وبگاه پرستاربیمارانی که بی هوش هستند (بیماران کوماتوز) و قادر به نوشیدن آب نیستند ممکن است از هیپرناترمی ناشی از دفع آب رنج ببرند که در اثر تعریق و تبخیر از ریه ها و ادرار دفع شده و منجر به دهیدراسیون می شود، و کم آبی موجب افزایش غلظت سدیم و هیپرناترمی می شود. هیپرناترمی ممکن است همچنین در اثر دفع آب از بدن بخاطر تعریق زیادی در گرمای شدید یا ورزش شدید یا دفع محتویات معده رخ دهد، اسهال، استفراغ بلند مدت نیز می تواند موجب بالا رفتن سطح سدیم شود، یا کسانی که تنها آب نمی نوشند. هر بیماری که در آن ایمپالس تشنگی از بین برود احتمالا موجب دهیدراسیون و هیپرناترمی می شود. اگر برای بیمار محلول های حاوی سدیم بالا انفوزیون شود، از قبیل محلول سدیم بیکربنات برای درمان اسیدوز، ممکن است هیپرناترمی به صورت تصادفی و بی دقتی رخ دهد.

وبگاه پرستاردر هیپرناترمی مایعات داخل سلولی در تلاش برای کاهش غلظت سدیم و رقت مایع خارج سلولی به خارج از سلول نشت می کنند. این مسئله موجب دهیدراسیون سلول و چروکیدگی سلول می شود، در نتیجه بافت خشک می شود و این مسئله بخصوص در غشاهای مخاطی، کاهش تورگور یا خاصیت ارتجاعی پوست و تشنگی (تحریک شده در اثر آزاد شدن هورمون ضد ادراری) مشاهده می شود.

وبگاه پرستاربعضی از علائم هیپرناترمی متغیر بوده و به علت زمینه ای آن بستگی دارد. اگر دهیدراسیون در اثر استفراغ، اسهال یا نخوردن مایعات رخ دهد؛ برونده ادراری کم خواهد شد (کمتر از 30 میلی لیتر در ساعت) و ادرار به رنگ زرد تیره خواهد شد. هرچند، اگر وضعیت هیپراسموتیک (hyperosmotic) و یا اختلالات منجر به کاهش آزاد شدن آنتی دیورتیک هورمون از قبیل دیابت بی مزه وجود داشته باشد؛ برونده ادراری فوق العاده زیاد می شود. در هر صورت، نشانه های دهیدراسیون وجود خواهد داشت که شامل خشکی مخاط و تشنگی است.

وبگاه پرستارهیپرناترمی می تواند روی سلول های مغزی تاثیر گذاشته و موجب آسیب نورولوژیک شود و علائم زیر در بیمار دیده شود:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت گیجی یا کانفیوژن
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت فلج عضلات ریه
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کما
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت حتی مرگ

وبگاه پرستارشدت علائم مستقیما به سرعت وقوع هیپرناترمی بستگی دارد. هیپرناترمی که سریعا ایجاد شود به سلول های مغزی زمان لازم برای سازگاری با محیط پر سدیم جدید را نمی دهد و بنابراین علائم شدید مغزی خیلی سریع ظاهر می شوند.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com