ورود کاربر

علل و علائم هیپرکالمی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاریکی از شایعترین علل هیپرکالمی (hyperkalemia) بیماری کلیه است. به علاوه، در موارد زیر پتاسیم به داخل خون آزاد می شود:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت زمانی که سلول آسیب می بیند، بخصوص همولیز (hemolysis) – همولیز تخریب و تجزیه سلول های قرمز خون (RBC) است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت در جراحت های سلولی از قبیل جراحات سلولی که در اثر:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تروما یا تجزیه عضلات، از جمله:
   • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی ها
   • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت صدمات له کننده
   • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اختلالات منجر به رابدومیولیز (rhabdomyolysis)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بندرت تمرینات و ورزش سنگین
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفاده از داروهای همولیتیک
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت وجود عفونت در بدن

وبگاه پرستارهمه این وضعیت ها همچنین می توانند موجب افزایش سطح پتاسیم سرم شوند. از آنجایی که تروما و آزاد شدن پتاسیم از سلول موجب بالا رفتن سطح پتاسیم خواهد شد، پرستار بایستی مراقب بالا رفتن کاذب سطح پتاسیم باشد که در اثر خیلی محکم بستن تورنیکه یا گارو و یا فشار خیلی محکم دست برای رگ گیری و حین نمونه گیری خون رخ می دهد یا زمانی که نمونه خون مدتی در دمای اتاق باقی بماند قبل از اینکه به آزمایشگاه ارسال شود. هر دوی استفاده از فشار زیاد برای خونگیری و هم استفاده از نیدل خیلی ریز منجر به همولیز و هم نگهداری نمونه خون گرفته شده در دمای اتاق موجب بالا رفتن کاذب سطح پتاسیم می شود (اصول ایمنی و آماده سازی بیمار برای نمونه گیری را بخوانید). سایر علل هیپرکالمی عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مصرف افراطی نمک های پتاسیم
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انفوزیون خون کهنه (بخاطر نشت پتاسیم از سلول های خونی که مرده اند)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسیدوز (در اثر تبادل پتاسیم و یون هیدروژن در تلاش برای بازیافت تعادل اسید-باز)

وبگاه پرستارآسیب کلیوی موجب کاهش ریت فیلتراسیون گلومرولی می شود، بنابراین در اثر کاهش دفع پتاسیم مازاد موجب هیپرکالمی می شود، بخصوص اگر غذاهای سرشار از پتاسیم مصرف شود. خطر وقوع هیپرکالمی در سالمندان بیشتر است، زیرا توان مکانیسم های تنظیمی آنها کاهش می یابد. همچنین سالمندانی که تحت درمان با داروهای خاص ضد فشار خون هستند که موجب احتباس پتاسیم توسط کلیه می شوند، از قبیل کاپتوپریل؛ در معرض هیپرکالمی می باشند. عوامل منجر به افزایش در دسترس بودن پتاسیم و عوامل منجر به کاهش پتاسیم در دسترس را مطالعه کنید.

وبگاه پرستارعلائم هیپرکالمی شامل ضربان قلب سریع (فیبریلاسیون) است. در موارد شدید هیپرکالمی، قلب ممکن است از ضربان بایستد (برای نمونه؛ ایست قلبی). در موارد خیلی شدید فرد ممکن است دچار علائم عصبی از قبیل سوزش و گزگز پوست، بی حسی دست و پا، ضعف یا فلج شل (flaccid paralysis) [فلج شل مشخصه هم هیپرکالمی و هم هیپوکالمی است] شود.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com