ورود کاربر

هیپرکلسمی (Hypercalcemia)

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

علل و علائم هیپرکلسمی

وبگاه پرستارهیپرکلسمی (Hypercalcemia) افزایش غیر طبیعی سطح کلسیم خون است و معمولا کلسیم خون بیشتر از 10.5 میلی گرم در دسی لیتر را هیپرکلسمی محسوب می کنند. اختلالات مختلف زیادی می تواند موجب هیپرکلسمی شود و شایعترین آنها پر کاری پاراتیروئید (hyperparathyroidism) و سرطان است. هیپرکلسمی شایعترین اختلال متابولیک تهدید کننده زندگی است که در بیماری نئوپلاستیک دیده می شود و در تقریباً 10 تا 20 درصد تمامی افراد بالغ مبتلا به سرطان دیده می شود. سرطان های ریه، سرطان سینه، سرطان کلیه، سرطان سرو گردن و همچنین بدخیمی های خونی خاص مثل مولتیپل میلوما (multiple myeloma) اغلب با هیپرکلسمی همراه هستند. در انواع خاصی از سرطان ها یک پروتئین تولید می شود که رفتار PTH را تقلید می کند و به نوبه خود آزاد شدن کلسیم از استخوان ها به داخل جریان خون را تحریک می کند، بنابراین با وقوع هیپرکلسمی همیاری می کند. در سایر موارد، تاثیر سرطان و عواقب بیماری مثل بی حرکتی، استفراغ و دهیدراسیون موجب هیپرکلسمی می شود. بی حرکتی خلاف تحمل وزن توسط استخوان است، نتیجه اش آزاد شدن کلسیم از استخوانها به داخل جریان خون است. استفراغ و دهیدراسیون موجب کاهش دفع کلسیم توسط کلیه ها می شود. مصرف بلند مدت و افراطی کلسیم یا مکمل های ویتامین D نیز با وقوع هیپرکلسمی همیاری دارند.

وبگاه پرستاربعضی از بیماران علائم کمتری از هیپرکلسمی را تجربه می کنند و عده نیز در مجموع علامتی ندارند. بعضی نیز علائم و نشانه های بالا رفتن جزئی کلسیم را تجربه می کنند؛ در حالیکه با بالا ماندن سطح کلسیم و هیپرکلسمی و بخاطر تحمل بیمار ممکن است سطح آن از 13 میلی گرم در دسی لیتر تجاوز کند. علائم شایع هیپرکلسمی شامل از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، یبوست و درد شکم است. هیپرکلسمی موجب آسیب برگشت پذیر توبول های کلیوی می شود که نتیجه اش از دست دادن توانایی تغلیظ ادرار و متعاقب آن پر ادراری (polyuria) است. کاهش مصرف مایعات و پر ادراری موجب دهیدراسیون می شود که به صورت تشنگی شدید، خشکی مخاط و کاهش یا غیاب تعریق ظاهر می شود. علائم ممکن است با بالا رفتن سطح کلسیم تشدید و جدی تر شوند. سنگ های کلیوی ممکن است تشکیل شود و فرآورده های زائد ممکن است در بدن تجمع یابد. عضلات ممکن است ضعیف شوند، پلاسمای خون زیاد شود، ریتم قلب تغییر کند. از دست دادن توده استخوان نیز یکی دیگر از نگرانی های هیپرکلسمی است. سایر علائم ممکن است شامل نوسانات خلق، گیجی و سردرگمی و در موارد شدید کما و مرگ باشد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com