ورود کاربر

هموگلوبین

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارآزمایش هموگلوبین (hemoglobin) برای اندازه گیری کل هموگلوبین خون انجام می شود و به طور غیر مستقیم نشانگر شمارش گلبول های قرمز خون (RBC) است. این تست معمولا به همراه آزمایش شمارش کامل خونی (CBC) انجام می شود. کاهش سطح هموگلوبین نشانگر وجود آنمی است، که در آن شمارش سلول های قرمز خون پایین است. هموگلوبین از هم (آهن احاطه شده با پروتوپورفیرین (protoporphyrin)) و گلوبین (شامل یک زنجیره پلی پپتیدی آلفا و یک زنجیره بتا) تشکیل شده است. آهن موجود در هموگلوبین اکسیژن را جذب می کند، و آن را به وسیله نقلیه مرحج برای حمل اکسیژن به بافت تبدیل می کند.

وبگاه پرستاردامنه طبیعی هموگلوبین به شرح زیر است، که ممکن است برای سالمندان اندکی پایین تر باشد:

نوزادان 14–24 g/dL
تولد تا هفته 2 عمر 12–20 g/dL
3 تا 6 ماهگی 10–17 g/dL
6 ماهگی تا 6 سالگی 9.5–14 g/dL
6 تا 18 سالگی 10–15.5 g/dL
بزرگسال مذکر 14–18 g/dL
87–11.2 mmol/L
بزرگسال مونث 12–16 g/dL
7.4-9.9 mmol/L
pregnancy; 11 g/dL

وبگاه پرستارکمبود هموگلوبین بخاطر کاهش ظرفیت حمل اکسیژن خون و باری که بر سیستم قلبی ریوی وارد می کند، مشکل ساز است. ضربان قلب و تعداد تنفس بالا می رود تا اکسیژن کافی از طریق به جریان انداختن هر چه سریعتر تعداد محدود سلول های خونی موجود به بافت ها برساند و اکسیژن هر چه بیشتری در دسترس سلول های خونی قرار گیرد. اگر هیپوکسمی (hypoxemia) یا کاهش اکسیژن خون در اثر کاهش سطح هموگلوبین رخ دهد، متابولیسم بی هوازی رخ داده و ممکن است اسیدوز لاکتیک (lactic acidosis) رخ دهد.

وبگاه پرستارمعمولا بالا بودن سطح هموگلوبین با بالا بودن شمارش سلول های خونی همراه است. بالا بودن سطح هموگلوبین خون نیز می تواند مشکل ساز باشد زیرا چسبندگی و ویسکوزیته خون بالا رفته و امکان تشکیل لخته و بسته شدن عروق خونی وجود دارد که حاصل آن ایسکمی و مرگ بافت است (برای نمونه، سکته مغزی، آنژین و حمله قلبی).

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com