ورود کاربر

آموزش بهداشت

مدل های ارتقای بهداشت

مدل های ارتقای بهداشت متعددی به شناسایی رفتارهای ارتقای بهداشت افراد پرداخته و به دنبال شرح مواردی هستند که افراد را به رفتارهای پیشگیری کننده ترغیب می کند. رفتار محافظت از سلامتی به عنوان رفتاری تعریف می شود که توسط افراد انجام می شود، صرفنظر از اینکه شرایط سلامتی واقعی یا درک شده آنها؛ و به هدف ارتقا یا حفظ سلامتی است، چه این رفتارهای بهداشتی برآیند مورد نظر مطلوب را تولید کند یا نه (کلهر، مک دوگال، مورفی ، 2011). یکی از مدل ها به نام مدل اعتقاد بهداشتی (Health Belief Model) برای تقویت درک علت انتخاب اقدامات پیشگیری از بیماری توسط افراد سالم طراحی شد در حالی که افراد دیگر اینکار را نمی کنند. مدل دیگری بنام مدل منبع رفتار بهداشتی پیشگیری کننده (resource model of preventive health behaviour) به تبیین راه هایی پرداخته است که مردم از منابع خود برای ارتقای سلامت خود استفاده می کنند (کلهر و همکاران، 2011). پرستاران آموزش دهنده می توانند از این مدل ها برای بررسی و شناخت تاثیر متغیرهای دموگرافیک، رفتارهای بهداشتی و منابع اجتماعی و بهداشتی بر ارتقای بهداشت استفاده کنند.

ابتکار ارتقای بهداشت کانادا مبنی بر «سلامت برای همه» بر پایه کار لولاند (1977) شکل گرفت، که در آن چهار تعیین کننده برای سلامتی در نظر گرفته شده است:

  • بیولوژی انسان
  • عوامل محیطی
  • سبک زندگی
  • سیستم ارائه مراقبت بهداشتی

تعیین کننده های سلامتی به عنوان عوامل و شرایطی تعریف شدند که روی سلامت افراد و جوامع موثر هستند. از دهه 1870 به بعد، در مجموع 12 تعیین کننده برای سلامت مشخص شده است و این عدد با افزایش جمعیت محققان بهداشتی در حال پیشرفت است. تعیین کننده های سلامتی چارچوبی برای بررسی و شناخت و ارزیابی سلامت جوامع و افراد فراهم می سازند.

مدل عقاید بهداشتی که توسط بکر (1974) ایجاد شد، براساس این فرضیه مسلم است که چهار متغیر روی انتخاب و استفاده از رفتارهای ارتقای بهداشت تاثیر دارد. عوامل دموگرافیک و مرتبط با بیماری اولین متغیر بوده و شامل ویژگی های فردی بیمار از قبیل سن، جنس، تحصیلات، شغل، شدت بیماری یا معلولیت، طول مدت بیماری است. موانع دومین متغیر است و به عنوان عواملی تعریف می شود که منجر به در دسترس نبودن یا مشکل دستیابی به بدیل ها و مکمل های ارتقای بهداشت خاص می گردد. منابع سومین متغیر است و شامل عواملی چون حمایت مالی و اجتماعی است. عوامل درکی متغیر چهارم است و شامل دیدگاه یا نظر شخص نسبت به وضعیت سلامتی، خودکفایی و نیازهای درک شده ناشی از بیماری است. بکر نشان داده است که این چهار متغیر دارای همبستگی مثبتی با کیفیت زندگی شخص است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com