ورود کاربر

آموزش بهداشت

فرآیند پرستاری در آموزش بیمار - ارزشیابی

زمان تدوین طرح آموزش بیمار و در جهت برآورده کردن نیازهای آموزشی و یادگیری مددجویان، از مراحل فرآیند پرستاری استفاده می شود (راهنمای آموزش بیمار را بخوانید).

ارزشیابی (evaluation)

ارزشیابی فرآیند تدریس – یادگیری میزان اثربخشی آموزش و پاسخ بیمار به تدریس و میزان دستیابی به اهداف را مشخص می کند. ارزشیابی برای مشخص کردن مواردی که موثر بوده است و مواردی که نیاز به اصلاح دارد، انجام می شود. نمی توان فرض کرد که بیمار آموخته است، چون آموزش انجام شده است؛ یادگیری بطور خودکار پس از تدریس رخ نمی دهد. بخش مهمی از فرآیند یادگیری برای پاسخ به سئوالات است، سئوالاتی از قبیل: چه کارهایی می توان برای بهبود آموزش و ارتقای یادگیری انجام داد؟ پاسخ به این سئوالات راهنمای تعدیل و تغییر طرح آموزش بیمار است.

تکنیک های اندازه گیری متنوعی را می توان برای شناخت و تعیین تغییرات رفتار بیمار در نتیجه یادگیری وی استفاده کرد. این تکنیک ها شامل مشاهده مستقیم رفتار، استفاده از مقیاس های عیارزنی، چک لیست، روایت یا ثبت رفتار؛ و نتایج اندازه گیری غیر مستقیم از طریق سئوالات شفاهی و آزمون کتبی است. تمامی اندازه گیری های مستقیم توسط اندازه های غیر مستقیم در صورت امکان تکمیل می شوند. استفاده از بیشتر از یک ابزار اندازه گیری موجب بالا رفتن روایی داده های حاصله و کاهش احتمال خطا و سوگیری راهبرد اندازه گیری خواهد شد.

در بسیاری از موقعیت ها اندازه گیری رفتار حقیقی صحیح ترین و مناسب ترین تکنیک ارزیابی است. پرستاران اغلب تجزیه و تحلیل مقایسه ای با استفاده از داده های زمان پذیرش بیمار به عنوان داده مبنا انجام می دهند. داده های مشاهده شده در زمان انجام مراقبت های پرستاری و داده های زمانی که بیمار مراقبت خود را شروع می کند، با هم مقایسه شده و به عنوان داده مبنا استفاده می شود. در بعضی از موارد ممکن است از اندازه گیری غیر مستقیم استفاده شود. برای مثال، پیمایش و پرسشنامه رضایت بیماران، پرسشنامه نگرش و ابزار ارزشیابی متغیرهای وضعیت سلامتی نمونه ای از اندازه گیری غیر مستقیم هستند.

اندازه گیری تنها شروع ارزشیابی است، که ممکن است با تفسیر داده ها و قضاوت ارزشی در مورد میزان یادگیری و تاثیر آموزش بیمار همراه شود. این جنبه های ارزشیابی به صورت دوره ای در طی برنامه تدریس – یادگیری انجام می شوند و سپس در پایان آموزش و در فواصل متغیر پس از خاتمه آموزش انجام می شود.

ارزشیابی یادگیری حاصل از آموزش بیمار در محیط های مختلف (مثل درمانگاه، مطب، بیمارستان) ضروری است، زیرا تجزیه و تحلیل برآیندهای آموزش بایستی به مراقبت پس از ترخیص افزوده شود. با کوتاه شدن زمان بستری بیماران و رویه های جراحی کوتاه مدت و یک روزه، ارزشیابی پیگیری درمان از اهمیت خاصی برخوردار است. هماهنگی تلاش ها و اشتراک اطلاعات بین پرسنل پرستاری بیمارستانی و خارج بیمارستان موجب تسهیل آموزش پس از ترخیص و ارزشیابی مراقبت در منزل می شود.

ارزشیابی مرحله پایانی فرآیند تدریس – یادگیری نیست بلکه شروع یک بررسی و شناخت جدید بیمار است. اطلاعات جمع آوری شده در طی فاز ارزشیابی برای هدایت مجدد اقدامات آموزشی با هدف ارتقای پاسخ و برآیندهای بیمار استفاده می شود.

مراحل فرآیند پرستاری در آموزش بیمار عبارتند از:

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com