ورود کاربر

آموزش بهداشت

فرآیند پرستاری در آموزش بیمار - برنامه ریزی

زمان تدوین طرح آموزش بیمار و در جهت برآورده کردن نیازهای آموزشی و یادگیری مددجویان، از مراحل فرآیند پرستاری استفاده می شود (راهنمای آموزش بیمار را بخوانید).

برنامه ریزی (planning)

زمانی که تشخیص های پرستاری تعیین گردید، بخش برنامه ریزی فرآیند آموزش – یادگیری مطابق با مراحل فرآیند پرستاری شروع می شود:

 1. اولویت بندی تشخیص ها
 2. تعیین اهداف فوری، میان مدت و بلند مدت یادگیری
 3. تعیین راهبردهای آموزشی مناسب برای دستیابی به اهداف
 4. مشخص کردن برآیندهای مورد انتظار
 5. ثبت و گزارش تشخیص ها، اهداف، راهبردهای یادگیری و برآیندهای مورد انتظار در طرح آموزش بیمار

اولویت بندی تشخیص های پرستاری بایستی به صورت مشارکتی و با همکاری پرستار، بیمار و اعضای خانواده بیمار صورت گیرد. بایستی به فوریت نیازهای یادگیری بیمار توجه کرده، نیازهای بحرانی و فوری تر اولویت بالاتری داشته باشند.

پس از اینکه اولویت تشخیص ها به صورت دو سره توسط معلم و فراگیر (پرستاری با بیمار و خانواده وی) تعیین گردید، تعیین اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و همچنین راهبردهای آموزشی مناسب برای دستیابی به این اهداف مرحله بعدی خواهد بود. آموزش زمانی موثرتر است که اهداف بیمار و پرستار هم راستا باشد (باستیبل، 2008). یادگیری با تدوین اهدافی که برای موقعیت بیمار مناسب است، از نظر توانایی هایی بیمار واقع بینانه است، بیمار میل و گرایش دستیابی به آنها را داشته باشد، شروع می شود. درگیر کردن بیمار و خانواده وی در تدوین اهداف و برنامه ریزی راهبردهای آموزشی موجب تقویت مشارکت آنها در اجرای طرح آموزش بیمار می شود.

برآیند راهبردهای آموزشی را می توان به صورت رفتارهای مورد انتظار از بیماران، خانواده آنها یا هر دو بیان کرد. برآیندها بایستی واقع بینانه و قابل اندازه گیری باشند و دوره زمانی اصلی دستیابی به آنها نیز مشخص باشد. برآیندهای مورد انتظار و دوره زمانی اصلی دستیابی به آنها اساس ارزشیابی اثربخشی راهبردهای آموزشی را تشکیل می دهند.

در طی فاز برنامه ریزی، پرستار بایستی توالی ارائه موضوعات آموزشی را در نظر داشته باشد. اطلاعات حیاتی (برای نمونه مهارت های حیاتی برای بیمار مبتلا به دیابت) و مواردی که شخص یا خانواده مهم می دانند، بالاترین اولویت را دارند. وجود یک قالب یا چارچوب برای چیدن توالی ارائه مطالب و اطمینان از ارائه اطلاعات ضروری و مهم می تواند مفید باشد. به علاوه، وسایل کمک آموزشی مناسب را می توان برای اجرای راهبرد آموزشی مورد نظر آماده و در زمان مناسب استفاده کرد.

کل فاز برنامه ریزی با تنظیم طرح تدریس خاتمه می یابد. این طرح تدریس بیانگر اطلاعات زیر برای کل اعضای تیم پرستاری است:

 • تشخیص های پرستاری مرتبط با نیازهای یادگیری بیمار و اولویت بندی این تشخیص ها
 • اهداف راهبرد آموزش و تدریس
 • راهبردهای اموزش بیمار که برای دستیابی به این اهداف مناسب هستند
 • برآیندهای مورد انتظار، که نشانگر واکنش های رفتاری مورد انتظار از فراگیر است
 • دوره زمانی تعیین شده برای دستیابی به هر یک از برآیندهای مورد انتظار
 • واکنش های رفتاری بیمار (که در طرح تدریس مشخص شده است)

قواعد مورد استفاده برای نوشتن و ویرایش و اصلاح طرح مراقبت پرستاری برای طرح آموزش بیمار نیز اعمال می شوند.

مراحل فرآیند پرستاری در آموزش بیمار عبارتند از:

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com