ورود کاربر

آموزش بهداشت

آمادگی برای یادگیری

یکی از مهمترین عوامل موثر بر یادگیری آماده بودن شخص برای یادگیری است. در بالغین آمادگی برای یادگیری بر اساس ارزش های فرهنگی و شخصی، وضعیت جسمی و عاطفی، تجارب یادگیری قبلی تعیین می شود. «لحظه قابل تعلیم» زمانی رخ می دهد که محتوا و مهارت مورد تدریس با وظیفه ای که شخص می خواهد انجام دهد، منطبق باشد (ردمن، 2007).

فرهنگ از ارزش ها، ایده آل ها و رفتارها تشکیل شده است و سنت های هر فرهنگ چهارچوبی برای حل مسائل و نگرانی های زندگی روزمره فراهم می سازد. از آنجایی که افراد دارای زمینه فرهنگی متفاوت دارای ارزش ها و سبک زندگی متفاوتی هستند، گزینه های انتخابی آنها برای مراقبت بهداشتی متفاوت است. فرهنگ یکی از متغیرهای اصلی موثر بر آمادگی برای یادگیری است زیرا بر شیوه یادگیری افراد و اطلاعاتی که می توانند یاد بگیرند، تاثیر دارد. گاهی اوقات افراد آموزش بهداشت را نمی پذیرند زیرا با ارزش های فرهنگی آنها تضاد دارد. قبل از شروع آموزش بهداشت و آموزش بیمار، پرستار بایستی بررسی و شناخت فرهنگی برای هر یک از افراد بیمار انجام دهد، نه اینکه تنها روی پیش فرض های عمومی در رابطه با آن فرهنگ متمرکز باشد. الگوهای اجتماعی و فرهنگی بیمار بطور مناسب در تعامل آموزش – یادگیری بایستی تلفیق شود. در بخش های دیگر وبگاه به شرح عناصر بررسی و شناخت فرهنگی می پردازیم که بایستی در زمان تدوین طرح آموزش بیمار لحاظ شوند. در چارت 1 خلاصه یک مطالعه تحقیقی آمده است که به بررسی رفتارهای جنسی جوانان غیر بومی کانادا می پردازد (دوریس، فری، موریسون و همکاران، 2009).

ارزش های یک فرد شامل عقاید وی در مورد رفتارهایی که مطلوب و یا نامطلوب هستند، نیز می باشد. لازم است که پرستار از ارزشی که بیمار به سلامت و مراقبت بهداشتی می دهد، آگاه باشد. در موقعیت های بالینی، بیمار این ارزش ها را از طریق اقدامات و رفتار خود و سطح دانشی که پیگیری می کند، نشان می دهد (اندروز و بویل، 2012). زمانی که پرستار از ارزش های فرهنگی بیمار آگاه نباشد، سوء تفاهم ها، فقدان همکاری و برآیندهای سلامتی منفی ممکن است رخ دهد (لنینگر و مک فارلند، 2006). ارزش ها و رفتارهای یک فرد می توانند یا سرمایه ای برای آمادگی جهت یادگیری باشند و یا مانعی بر سر راه یادگیری باشند. بنابراین، بیمار به احتمال کمی آموزش بهداشت را می پذیرد مگر اینکه با ارزش ها و عقاید وی در مورد سلامت و بیماری هماهنگ بوده و ارزش و عقاید وی راجع به سلامت و بیماری مورد احترام قرار گرفته باشد (گیگر و دیویدهایزر، 2013).

آمادگی جسمانی نیز از اهمیت حیاتی برخوردار است زیرا تا زمانی که شخص از نظر جسمی برای یادگیری آماده نباشد، تلاش برای تعلیم وی شکست خورده و یاددهی به چنین بیماری بی نتیجه و آزارنده است. برای مثال، شخصی که درد حاد دارد قادر دور کردن توجه و تمرکز خود از درد و تمرکز کافی بر یادگیری نیست. به همین منوال، کسی که تنگی نفس دارد بیشتر روی تنفس خود متمرکز است تا روی یادگیری.

آمادگی عاطفی نیز روی انگیزه یادگیری تاثیر دارد. شخصی که بیماری خود یا تهدید به بیماری را نپذیرفته است، انگیزه ای برای یادگیری ندارد. شخصی که رژیم درمانی خود را قبول ندارد، رژیم درمانی که با سبک زندگی فعلی وی در تضاد است، ممکن است بطور خودآگاه از یادگیری در مورد آن طفره برود. تا زمانی که شخص نیاز به یادگیری را درک نکند و توانایی یادگیری را نشان ندهد، تلاش های یاددهی و تعلیم بی نتیجه خواهد بود. هرچند همیشه عاقلانه نیست که منتظر آماده شدن شخص از نظر عاطفی بمانیم، زیرا آن زمان ممکن است هرگز نرسد و پرستار بایستی تلاش کند به طریقی انگیزه فرد برای یادگیری را ارتقاء دهد.

بیماری و تهدید به بیماری همیشه با اضطراب و استرس همراه است. پرستارانی که قادر به شناخت اینگونه واکنش ها هستند می توانند توضیحات و شرح ساده ای برای شخص فراهم سازند که این اضطراب ها را کاسته و انگیزه برای یادگیری فراهم سازند. از آنجایی که یادگیری با تغییرات رفتاری همراه است، اغلب اضطراب خفیفی ایجاد می کند که می تواند به عنوان یک فاکتور انگیزشی مفید باشد.

آمادگی عاطفی را می توان با خلق جوی گرم، پذیرنده و مثبت و برقراری اهداف یادگیری واقع بینانه تقویت کرد. زمانیکه فراگیر به موفقیتی دست می یابد و احساس می کند که توانایی یادگیری را دارد، اغلب انگیزه اش برای شرکت در فرصت های یادگیری دیگر بیشتر می شود.

بازخورد در مورد پیشرفت وی نیز می تواند انگیزه ای برای یادگیری باشد. این بازخورد به شکل تقویت مجدد مثبت ارائه می شود زمانی که فراگیر موفق بوده است و پیشنهادات سازنده ای در مورد بهبود یادگیری داده می شود، زمانیکه فراگیر مطلبی را به طور موفقیت آمیز فرا گرفته است.

آمادگی تجربه ای به تجارب قبلی فرد اطلاق می شود که بر روی توانایی فعلی وی برای یادگیری تاثیر دارد. تجارب تحصیلی قبلی و تجارب زندگی به طور کلی از تعیین کننده ها مهم رویکرد هر شخصی به یادگیری است. افرادی که تحصیلات رسمی قبلی نداشته یا مقاطع پایین را گذرانده اند ممکن است قادر به درک مواد آموزشی ارائه شده نباشند. افرادی که در گذشته برای یادگیری مشکل داشته اند ممکن است برای شرکت در وقایع آموزشی جدید درنگ کنند. بسیاری از رفتارهای لازم برای رسیدن به حداکثر سلامتی ممکن مستلزم داشتن دانش و آگاهی، مهارت های فیزیکی و نگرش مثبت است. در غیاب این عوامل یادگیری ممکن است سخت و کند باشد. برای مثال، شخصی که اساس تغذیه کافی و صحیح را نمی داند، قادر نخواهد بود علت محدودیت های غذایی یا رژیم غذایی خاص خود را درک کند. شخصی که به یادگیری مطالب جدید به عنوان موضوعی فردی و معنادار نمی نگرد به احتمال کمی آموزش ها را درک می کند. شخصی که به آینده فکر نمی کند و فقط در حال زندگی می کند ممکن است نتواند آموزش جنبه های پیشگیری سلامتی را درک کند. آمادگی تجربی با آمادگی عاطفی و روانی همبستگی نزدیکی دارد، زیرا انگیزه یادگیری تحت تاثیر روند نیاز به آموختن است و بیشتر وظایف یادگیری بهتر درک و پذیرفته می شود که آشنا، جالب و معنادار باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com