ورود کاربر

آموزش بهداشت

رعایت رژیم درمانی

یکی از اهداف آموزش بیمار تشویق فرد به رعایت رژیم درمانی خود است. رعایت رژیم درمانی معمولا مستلزم آن است که شخص یک یا چند تغییر در سبک زندگی خود ایجاد کند و فعالیت های خاصی را برای بهبود و حفظ سلامت خود انجام دهد. نمونه های رایج سبک رفتاری که سلامت را تسهیل می کنند عبارتند از:

 • مصرف داروهای تجویز شده
 • رعایت رژیم غذایی سالم
 • افزایش فعالیت روزانه و ورزش
 • پایش علائم و نشانه های بیماری خود
 • تمرین اقدامات و رویه های بهداشتی
 • دریافت معاینه و غربالگری
 • انجام اقدامات درمانی و پیشگیری

عده ای از مردم رژیم درمانی خود را درست رعایت نمی کنند، نرخ رعایت رژیم درمانی عموما پایین است، بخصوص زمانی که رژیم درمانی پیچیده بوده یا مستلزم رعایت بلند مدت رژیم است (برای نمونه درمان سل، مولتیپل اسکلروز، ویروس نقص ایمنی انسانی و یا بیماران همودیالیز). عدم رعایت درمان تجویز شده بطور زیادی مطالعه شده است (بلگوزار، کایسر و اسلیم، 2007؛ براون و بروسل، 2011؛ لا، چنگ، دالا و همکاران، 2012؛ لوک، هینز، وانگ و همکاران، 2012؛ هو، برایسون و رامزفلد، 2009). در اکثر موارد یافته های این مطالعات جامع نیست و هیچ عامل غالب منفردی برای عدم رعایت رژیم درمانی تعیین نشده است. بجای آن دامنه وسیعی از متغیرها مشخص شده است که روی درجه رعایت رژیم درمانی تاثیر دارند.

عوامل موثر بر رعایت رژیم درمانی توسط بیماران:

 • متغیرهای دموگرافیک از قبیل سن، جنس، وضعیت اجتماعی اقتصادی، سطح تحصیلات، سواد بهداشتی
 • متغیرهای بیماری از قبیل شدت بیماری و میزان تسکین علائم در اثر رعایت رژیم درمانی
 • متغیرهای رژیم درمانی از قبیل پیچیدگی رژیم درمانی و عوارض جانبی ناراحت کننده درمان
 • متغیرهای روانشناختی از قبیل هوش، انگیزه، در دسترس بودن افراد مهم و سیستم حمایتی بخصوص اعضای خانواده، نگرش افراد نسبت به متخصصان مراقبت بهداشتی، میزان پذیرش یا انکار بیماری، سوء مصرف مواد، عقاید مذهبی یا فرهنگی
 • متغیرهای مالی بخصوص هزینه های مستقیم و غیر مستقیم مرتبط با رژیم تجویز شده

موفقیت پرستار در آموزش بهداشت به بررسی و شناخت مداوم متغیرهایی که روی توانایی بیمار برای سازگاری با رفتارهای خاص تاثیر دارند، بدست آوردن منابع، حفظ محیط اجتماعی سالم و بهداشتی بستگی دارد (ادلمن و ماندل، 2010). برنامه های آموزشی بیشتر زمانی موفق است که متغیرهای موثر بر رعایت رژیم درمانی توسط بیمار شناسایی شده و در طرح آموزش لحاظ شوند.

مشکل عدم رعایت رژیم درمانی یک مسئله اساسی است که بایستی قبل از اینکه بیمار به بالاترین پتانسیل سلامتی خود دست یابد، لحاظ گردد. جالب این است که دانش مورد نیاز بیمار یک محرک کافی برای کسب آن دانش نیست که بدینوسیله آنها را قادر سازد به طور کامل از رژیم درمانی خود پیروی کنند. آموزش بیمار به هدف تحریک انگیزه وی برای رعایت رژیم درمانی موجب درجات متغیری از رعایت شده است. متغیرهای انتخابی، برقراری اهداف دو سره، کیفیت رابطه بیمار – مراقب همگی مستقیما روی تغییرات رفتاری منتج از آموزش بیمار تاثیر دارند. این عوامل با انگیزه یادگیری بیمار رابطه مستقیم دارند.

استفاده از قرارداد یا توافق یادگیری نیز می تواند انگیزه ای برای یادگیری باشد. چنین قراردادی بر اساس بررسی و شناخت نیازهای بیمار، داده های مراقبت بهداشتی، اهداف خاص قابل اندازه گیری باید باشد (ردمن، 2007). یک قرارداد یادگیری خوب تدوین شده قراردادی است که واقع بینانه و مثبت باشد، شامل اهداف قابل اندازه گیری باشد، دارای قالب زمانی بوده و سیستم پاداشی برای دستیابی به اهداف داشته باشد. قرارداد یادگیری به صورت مکتوب تهیه شده و حاوی روش های ارزیابی مداوم است.

ارزش قرارداد به وضوح آن وابسته است، حاوی شرح کارهایی است که باید انجام شود، برای ارزیابی تغییرات رفتاری بیمار مفید است. در یک قرارداد یادگیری معمول، مجموعه ای از اهداف تدوین می شود، با اهداف کوچک، آسان و قابل دستیابی شروع می شود و به سمت اهداف پیشرفته تر و سخت تر پیش می رود. تقویت مجدد مکرر و مثبت با پیشرفت شخص به سمت اهداف بعدی ارائه می شود. برای مثال، اهداف مرحله ای مثل کاهش وزن از 1-1.5 کیلوگرم در هفته مناسبتر از رژیم کاهش وزنی است که هدف کلی کاهش 14 کیلوگرم وزن در آن تعیین شده باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com