ورود کاربر

مقیاس کمای گلاسکو (Glasgow Coma Scale)

مقیاس کمای گلاسکو (Glasgow Coma Scale) از زمان ابداع آن توسط ژانت و تیسادیل (Graham Teasdale and Bryan J. Jennett) در اوایل دهه 1970، به استاندارد طلایی برای بررسی و شناخت وضعیت عصبی و بخصوص سطح هوشیاری بیماران آسیب دیده از سوانح و بیماران دارای مشکلات نورولوژیک تبدیل شد. بکارگیری مقیاس ساده است. این ابزار روش انتخابی درمانگران حرفه ای مراقبت تروما است که از آن برای ثبت یافته های نورولوژیک خود در طول زمان و مراقبت از بیمار و همچنین پیش بینی برآیند و پیش آگهی کارکردی بیماری استفاده می کنند. گرچه اثربخشی این مقیاس نشان داده شده است، ضعف هایی دارد که یکی از آنها ناتوانی پیش بینی پیش آگهی، متغیر بودن پایایی بین ارزیاب، عدم یکنواختی استفاده از آن توسط مراقبین در محیط های پیش بیمارستانی و بیمارستانی است
منبع:
Fischer J., Mathieson C., (2001). "The history of the Glasgow Coma Scale: implications for practice", Crit Care Nurs Q. Feb; 23(4): 52-8.


تفسیر نتایج مقیاس کمای گلاسکو

در این مقیاس از پاسخ و عکس العمل چشمی، کلامی و حرکتی بیمار نسبت به محرک وارده استفاده می شود.

هر یک از عناصر این مقیاس و همچنین مجموع نمرات آن در تعیین وضعیت نورولوژیک بیمار اهمیت دارند. از اینرو نمرات به شکل زیر گزارش می شوند:

GCS = "نمره کل" = "نمره واکنش چشمی" – "نمره واکنش کلامی" – نمره واکنش حرکتی" – در ساعت "زمان سنجش".

برای نمونه: GCS 9 = E2 V4 M3 at 07:35

معمولا ضربه مغزی به صورت زیر دسته بندی می شود:

  • شدید: GCS کمتر از 8 یا 9
  • متوسط: GCS برابر 8 یا 9 تا 12 (توافق نظر وجود ندارد)
  • خفیف: GCS بیشتر یا مساوی 13

اگر نمره GCS بیمار در حال رکود باشد، پرستار بایستی اعصاب جمجمه ای را بررسی کند تا مشخص شود کدامیک از اعصاب دوازده گانه مبتلا هستند.

بعضی از اختلالات و صدمات یا رویه های درمانی از قبیل لوله گذاری تراشه، تورم شدید سر و صورت، امکان گرفتن پاسخ کلامی یا چشمی را از بین می برد. در این شرایط نمره پاسخ 1 داده شده و یک پسوند به نمره اضافه می شود مثلا نمره 1ل یعنی بیمار لوله تراشه دارد.

استفاده این مقیاس در کودکان محدود است و در بچه های زیر 36 ماه قابل استفاده نیست زیرا توانایی کلامی آنها به تکامل کافی نرسیده است. بنابراین از مقیاس گلاسکوی کودکان استفاده می شود.

نسخه ها و ویرایش های متعددی از این مقیاس در طی سالیان گذشته ارائه شده است که در بخش های دیگر وبگاه بحث خواهند شد.


مقیاس کمای گلاسکو – امتیاز بندی

محرکپاسخنمره
واکنش چشمی خودبخودی 4
  نسبت به صدا 3
  نسبت به درد 2
  فاقد عکس العمل 1
واکنش حرکتی اطاعت از دستورات 6
  درد موضعی 5
  عقب کشیدن (نرمال 4
  جمع شدگی غیر طبیعی 3
  باز کردن اندام 2
  بدون حرکت 1
واکنش کلامی واضح و مشخص 5
  مکالمه مبهم 4
  کلمات نامناسب 3
  صداهای نامفهوم 2
  بدون واکنش 1
Glasgow Coma Scale total score: 15

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com