ورود کاربر

کورک علائم و نشانه ها علل انواع درمان مشاوره پیشگیری

جوش یا کورک: علل، علائم و درمان

جوش یا کورک چیست؟

boil disease images

جوش، کورک، گرمش یا بخار بدن (Boil) یک عفونت پوستی است که از پیاز مو یا غدد چربی شروع می شود. گاهی به آن آبسه پوست اطلاق می شود، یک عفونت موضعی عمقی پوست است. گرمش عموما به صورت یک لکه قرمز و سفت شروع می شود. با گذشت زمان، منطقه سفت و سخت می شود. در نهایت مرکز آبسه نرم شده و پر از عفونت می شود – سلول های سفید خون برای مبارزه با عفونت به منطقه وارد شده و عفونت را ریشه کن می کنند. این ترکیب سلول های سفید خون، باکتری و پروتئین ها را چرک می گویند. در نهایت چرک به بیرون حرکت کرده و زخم دارای سر چرکی می شود که خودبخود باز شده و تخلیه می شود یا با جراحی باز و تخلیه می شود.

 

علائم کورک و جوش چیست؟

boil disease images

کورک به صورت یک برجستگی سفت، قرمز و دردناک شروع می شود و معمولا اندازه اش کمتر از یک اینچ است. در طی چند روز نوک چرکی آن ظاهر شده و نرم و بزرگتر می شود و دردناکتر. بزرگ شدن کورک با تشکیل یک کیسه چرکی همراه است. نشانه های عفونت شدید کورک عبارتند از:

 • پوست اطراف کورک قرمز، دردناک و متورم می شود
 • ممکن است تعداد آنها در اطراف جوش اولیه زیاد شود
 • شخص تب می کند
 • گره های لنفاوی ناحیه متورم می شوند

چه نقاطی از بدن دچار کورک می شود؟

boil disease images

شایعترین نواحی ظاهر شدن کورک عبارتند از:

 • گردن
 • زیر بغل
 • شانه
 • باسن

اگر کورک یا جوش گرمی بر روی پلک تشکیل شود آن را گل مژه (sty) می گویند.

 

علت کورک چیست؟

boil disease images

کورک علل مختلفی دارد. کروک معمولا توسط باکتری ها ایجاد می شود که شایعترین آن استافیلوکوک (استف) است. بیشتر عفونت های استافیلوکوکی به آبسه تبدیل می شوند و می توانند خیلی سریع به عارضه جدی تبدیل شوند. این باکتری بر روی پوست طبیعی وجود دارد و از طریق خراش یا گسیختگی پوست یا از طریق پیاز مو و غدد چربی پوست وارد می شود. بعضی از کورک ها در پیاز موی در حال رشد ایجاد می شود. گاهی در اثر ورود تراشه یا هر شی خارجی دیگر به پوست و از بین رفتن تمامیت پوستی، استافیلوکوک وارد شده و یک موضع عفونی ایجاد می کند. سایر جوش ها از قبیل آکنه (acne) بخاطر مسدود و آلوده شدن غدد عرق تشکیل می شوند.

سایر علل کورک چیست؟

boil disease images

پوست یکی از اجرای اساسی سیستم ایمنی و دفاع بدن بر علیه مواد و میکروب هایی است که برای بدن خارجی و غریبه محسوب می شوند. هر گونه گسیختگی تمامیت پوستی از قبیل بریدگی یا خراش می تواند به آبسه (کورک یا جوش) تبدیل شود، اگر به باکتری آلوده شود.

آیا فولیکولیت می تواند به آبسه تبدیل شود

boil disease images

فولیکولیت (Folliculitis) التهاب یا عفونت فولیکول مو است. این وضعیت می تواند به کورک تبدیل شود و بصورت چندین برجستگی قرمز کوچک یا صورتی رنگ در پایه فولیکول مو ظاهر شود. عفونت پیاز مو زمانی رخ می دهد که گسیختگی پوستی یا التهاب رخ دهد، که ممکن است در اثر وجود اختلالات دیگر از قبیل آکنه، زخم پوست، جراحت و خراشیدگی پوست، تعریق مفرط یا تماس با توکسین ها رخ دهد.

آیا کورک مسری است؟

boil disease images

کورک به خودی خود مسری نیست، اما باکتری ایجاد کننده آن مسری است. تا زمانی که کورک تخلیه و بهبود یابد، یک کورک فعال پوستی مسری است. عفونت می تواند به بخش های دیگر بدن سرایت کند یا از طریق تماس پوستی یا استفاده از وسایل مشترک به دیگران منتقل شود.

 

انواع کورک کدامند؟

boil disease images

کورک انواع مختلفی دارد. نام دیگر کورک فورنکل (furuncle) است. فورنکل کیسه چرکی است که در داخل آن مو وجود دارد. از انواع کورک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاربونکل یا دمل
 • آکنه کیستی
 • هیدرادنت اسپوراتیو (التهاب چرکی غدد عرق آپوکرین)
 • کیست پیلونیدال
 • گل مژه (sty)

انواع کورک: کاربونکل

boil disease images

کاربونکل یا دمل (carbuncle) نوعی آبسه پوستی است که توسط باکتری استافیلوکوک ارئوس ایجاد می شود. کاربونکل معمولا حاوی یک دسته فولیکول مو است و بنابراین بزرگتر از فورنکل (جوش) یا بویل (کورک) است. کاربونکل می تواند یک یا چند مجرا به سطح پوست داشته باشد و ممکن است با تب و لرز همراه باشد.

انواع کورک: آکنه کیستی

boil disease images

آکنه کیستی (cystic acne) نوعی آبسه است که در موقع مسدود و عفونی شدن مجاری چربی پوست تشکیل می شوند. آکنه کیستی در بافت های عمقی تر پوست نسبت به آکنه معمولی تشکیل می شود. آکنه کیستی بیشتر در صورت شایع است و در سنین نوجوانی رخ می دهد.

انواع کورک: هیدرادنتیت اسپوراتیو

boil disease images

هیدرادنتیت اسپوراتیو (hidradenitis suppurativa) عارضه ای است که در آن چندین آبسه در زیر بغل و ناحیه کشاله ران تشکیل می شود. این اختلال التهاب موضعی غدد عرق است. درمان این نوع عفونت پوستی مشکل است و معمولا به رویه های جراحی برای برداشتن غدد عرق و توقف التهاب پوست نیاز است.

انواع کورک: کیست پایلونیدال

boil disease images

کیست پیلونیدال (pilonidal cyst) نوع خاصی از آبسه است که در بالا یا داخل شکاف باسن رخ می دهد. کیست پیلونیدال اغلب به صورت یک ناحیه کوچک عفونی در قاعده پوست تشکیل می شود جایی که مو رشد می کند (پایه فولیکول مو). با تحریک و فشار مستقیم، با گذر زمان ناحیه ملتهب شده و بزرگ می شود و به یک ندول سفت و سخت و دردناک تبدیل می شود و نشستن برای شخص سخت می شود. بیشتر در سفرهای طولانی و نشستن بلند مدت در افراد پر مو رخ می دهد.

انواع کورک: گل مژه

boil disease images

گل مژه (sty) برجستگی سفت و دردناک حاشیه پلک یا زیر یا داخل پلک است. گل مزه حاصل عفونت موضعی غدد چربی یا فولیکول موی پلک است. گاهی اوقات گل مژه با شالازیون (chalazion) برجستگی بدون درد پلک بالا یا پایین اشتباه گرفته می شود که در اثر انسداد و التهاب غدد چربی رخ می دهد و عفونی نیست.

کورک در چه کسانی شایع است؟

boil disease images

هر کس ممکن است دچار کورک شود. هرچند افراد مبتلا به بیماری های خاص یا تحت درمان با داروهای خاص ممکن است بیشتر مبتلا شوند، بخصوص کسانی که دچار نقص یا مخاطره سیستم ایمنی هستند. از بین بیماری های مختلف، در بیماران دیابتی و نارسایی کلیه بیشتر دیده می شود. بیماری هایی از قبیل کم بودن سطح گاماگلوبین (hypogammaglobulinemia) که با نقص سیستم ایمنی همراه است نیز می تواند روند ایجاد بویل را بیشتر کند. داروهای زیادی می توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند و ریسک کورک و سایر عفونت ها را افزایش دهند. از جمله کورتون ها (پردنیزون و پردنیزولون) و داروهای شیمی درمانی سرطان.

 

درمان کورک چیست؟

boil disease images

اکثر کورک ها را می توان در منزل درمان کرد. ایده آل است که درمان سریع شروع شود، از آنجایی که درمان فوری از عوارض جلوگیری می کند. درمان اولیه بیشتر کورک ها اعمال گرمای موضعی است، معمولا کیسه آب گرم یا حمام گرم مناسب است. کاربرد گرما موجب افزایش جریان خون سلولی در موضع عفونت می شود. هرگز کورک را با سوزن سوراخ نکنید. این کار معمولا موجب بدتر شدن عفونت می شود.

آیا کورک بایستی تخلیه شود؟

boil disease images

تا جایی که کورک سفت و کوچک باشد، باز کردن ناحیه و تخلیه کورک نمی تواند کمک کننده باشد، حتی اگر ناحیه دردناک باشد. هرچند، زمانی که کورک نرم شد یا سر چرکی ایجاد شد (پاستچول کوچک سفید یا زرد رنگ در روی کورک)، برای تخلیه شدن آماده است. زمانی که کورک تخلیه می شود، درد آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بیشتر کورک های کوچک از قبیل کورک های پایه مو خودبخود تخلیه می شوند، اگر گرما درمانی شوند. گاهی اوقات و در کورک های بزرگ ممکن است تخلیه یا سوراخ کردن (lanced) توسط درمانگر نیاز باشد. غالبا کورک های بزرگ حاوی چندین ساک چرکی هستند که بایستی باز نگهداشته شوند تا بطور کامل تخلیه شوند.

آیا کورک به درمان با آنتی بیوتیک نیاز دارد؟

boil disease images

آنتی بیوتیک ها (ضد چرک) اغلب برای حذف باکتری عامل عفونت استفاده می شود. بخصوص اگر عفونت در پوست اطراف کورک رخ داده باشد. هرچند در تمامی موقعیت ها و کورک ها به آنتی بیوتیک نیاز نیست. در حقیقت، آنتی بیوتیک ها به سخی و بندرت از کیسه خارجی دیواره آبسه عبور کرده و به هسته عفونی می رسد و درمان کورک و آبسه مستلزم تخلیه آن است.

 

چه موقع برای کورک باید به پزشک مراجعه کرد؟

boil disease images

در موارد زیر لازم است به پزشک یا پرستار مراجعه شود:

 • کورک بر روی پوست صورت، نزدیک ستون فقرات یا حوالی مقعد باشد
 • کورک بزرگ شود
 • درد شدید باشد
 • تب رخ دهد
 • پوست اطراف کورک قرمز شده یا رگه های قرمز رنگ داشته باشد
 • مورمور قلبی، دیابت، مشکلات سیستم ایمنی وجود داشته باشد و یا از داروهای سرکوب کننده ایمنی مثل کورتیکواستروئیدها یا داروهای شیمی درمانی استفاده شود
 • کورک در طی 5 تا 7 روز پس از درمان خانگی برطرف نشود
 • کورک های زیادی در طی چند ماه تشکیل شود

 

چگونه می توان از وقوع کورک (آبسه) پیشگیری کرد؟

boil disease images

بهداشت فردی و استفاده منظم از صابون های ضد باکتری می تواند به پیشگیری از ایجاد عفونت های باکتریال پوست کمک کند. این کار شانس آلوده شدن فولیکول مو را کم کرده و از تشکیل جوش و کورک جلوگیری می کند. ممکن است متخصص یا درمانگر برای شما مواد ضد عفونی کننده خاصی را تجویز کند. در هر صورت بهترین راه پیشگیری از کورک و جوش رعایت بهداشت فردی است.

boil disease images

کیست پایلونیدال را می توان از طریق جلوگیری از فشار مستقیم و مداوم یا تحریک ناحیه باسن پیشگیری کرد، زمانی که فولیکول های موی موضع ملتهب می شوند. تمیز کردن منظم باسن با آب و صابون و خشک کردن آن می تواند کمک کننده باشد. افرادی که دارای باسن پر مو هستند بایستی به طور منظم و در فواصل کوتاه موهای ناحیه را شیو کنند. برای پیشگیری از آکنه یا هیدرادنتیت اسپوراتیو ممکن است آنتی بیوتیک لازم باشد. کیست پایلونیدال و هیدرادنتیت اسپوراتیو برای تخلیه به جراحی نیاز دارند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com