ورود کاربر

ساس معرفی آلودگی تغذیه علائم درمان دفع

ساس : حشره تخت خواب

اجازه ندهید ساس شما را نیش بزند

bedbug-sas disease images

گزارشات مربوط به ساس یا حشره تختخواب (bedbugs) را می توان در هر جمعیت و نقطه ای از زمین پیدا کرد، بخصوص در هتل ها و مکان های توریستی و به نظر می رسد که مدتی غیب شده و دوباره بر می گردند. خبر خوش این است که این حشره عمدتا ریسک چشمگیری برای سلامتی ندارد، گرچه نیش های وی دردناک و آزارنده است. در این مقاله تصویری شناخت حشره تخت خواب، جای قایم شدن آن، ریسک ها و اقدامات پیشگیری ارائه شده است.

 

ساس (حشره تختخواب) چیست؟

bedbug-sas disease images

ساس یک حشره بی بال کوچک با بدنی تخت است. همانند همه حشرات دارای شش پا است. رنگ ساس از سفید و براق تا قهوه ای متفاوت است، اما بعد از تغذیه (از خون حیوانات یا انسان)، به رنگ قرمز تیره ظاهر می شوند. ساس حداکثر تا 0.5 سانتیمتر رشد می کند و می توان با چشم غیر مسلح آن را دید. نام آنها از این حقیقت گرفته شده است که در پوشش های تختخواب و تشک و بالش قایم می شوند.

 

آیا نیش ساس با خطر آلودگی همراه است؟

bedbug-sas disease images

ساس در سراسر جهان و بخصوص کشورهای در حال توسعه یافت می شود. هنوز گزارش هایی در مورد نیش ساس در هتل های مجلل و گران قیمت دیده می شود. ساس بیشتر در متل ها، هتل ها و پناهگاه ها و مجموعه های آپارتمانی دیده می شود، جاهایی که بازدید کننده و رفت آمد زیاد است. زمانی که وارد خانه ای شوند، اغلب در چمدان، مبلمان، لباس و جعبه هایی که انتقال یافته اند، قایم می شوند. همچنین بین پشم حیوانات قایم شده و سفر می کنند. افزایش سفرهای بین المللی مسئول افزایش انتشار ساس و دیدن این حشره تختخواب در همه جای دنیا است.

 

عادت تغذیه ای ساس چیست؟

bedbug-sas disease images

سال در طول روز در مبلمان، تخت خواب، کف اتاق و زیر فرش و وسایل چوبی قایم می شود. عمدتاً از خون انسان یا حیوانات و در طول شب تغذیه می کنند و سحرگاه دوباره به مخفیگاه خود بر می گردند. پس از اینکه تغذیه کردند، که معمولا سه دقیقه طول می کشد، از میزبان خود جدا شده و در جایی مخفی می شوند. عمر ساس حدود 10 ماه است و می تواند هفته ها بدون تغذیه زنده بماند.

 

علائم و نشانه های نیش ساس چیست؟

bedbug-sas disease images

معمولا ساس یواشکی نیش زده و توسط میزبان احساس نمی شود، زیرا هنگام نیش زدن یک ماده بی حس کننده به همراه یک ماده ضد لخته به محل گزش تزریق می کند تا خون لخته نشده و به تغذیه خود ادامه دهد. جای نیش قرمز و خارش دار پوست ممکن است اولین نشانه های گزش ساس باشد. بیشتر دست ها و شانه ها را نیش می زند و نیش زدن ها معمولا در یک سطر و مستقیم رخ می دهد، همانطور که در عکس دیده می شود.

 

درمان نیش ساس چیست؟

bedbug-sas disease images

معمولا نیش ساس به درمان طبی خاصی نیاز ندارد. عفونت باکتریال ثانویه محل نیش ممکن است رخ دهد که معمولا حاصل خاراندن طولانی بوده و مستلزم درمان است. کرم های آنتی بیوتیک موضعی یا پماد ممکن است علائم عفونت ثانویه را برطرف کند. لوسیون های ضد عفونی کننده ممکن است سودمند باشد. اگر نسبت به نیش ساس واکنش آلرژیک رخ داد، ممکن است پزشک تجویز داروهای آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئید را توصیه کند.

آیا نیش ساس بیماری خاصی را منتقل می کند؟

bedbug-sas disease images

در مطالعه ای اخیر، 53 تحقیق قبلی در مورد نیش ساس و اثرات آن مورد بررسی قرار گرفته است. آنها دریافتند که شواهد اندکی مبنی بر انتشار بیماری های انسانی از طریق نیش ساس وجود دارد.

آیا این نیش ساس است یا حشره دیگر؟

bedbug-sas disease images

شناسایی جای نیش ساس خیلی سخت است، و همه نیش های قرمز مربوط به ساس نیست. پشه، کک، شپش، رشک همگی می توانند انسان را نیش بزنند و جای نیش مشابهی دارند. جمع آوری و شناسایی خود حشره می تواند به تشخیص عامل نیش زننده کمک کند. معمولا ساس را می توان در زیر تشک پیدا کرد. لکه خون ممکن است شاهد مرئی از وجود ساس باشد. همچنین درز و ترک های مبلمان و وسایل چوبی را بررسی کنید، که مخفیگاه ساس است.

 

چگونه بر علیه ساس مبارزه کنیم؟

bedbug-sas disease images

تشک و جعبه های آلوده به ساس را می توان دور انداخت یا در یک پلاستیک بزرگ پیچاند تا ساس محبوس شود. شستن ملحفه و پوشش های تخت در آب داغ و خشک کردن با حرارت بالا می تواند ساس و لارو های آن را بکشد. تمیز و جاروبرقی زدن مبلمان و کف و حاشیه های اتاق نیز کمک کننده است. زمانی که از سفر بر می گردید، چمدان را بیرون از منزل و جلوی آفتاب خالی و بتکانید. از حشره کش برای ترک ها و کنج های خانه استفاده کنید. اگر باز هم موفق نبودید، ممکن است به کمک یک متخصص دفع حشرات (exterminator) نیاز داشته باشند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com