ورود کاربر

آپاندیس آپاندیسیت  مبتلایان  عوارض  علائم  تشخیص  درمان  آپاندکتومی  مشکلات

آپاندیسیت

آپاندیس چیست؟

appendicitis-01

آپاندیس یک کیسه جیب مانند کوچک از بافت است که در بخش اول کولون یعنی روده کور (سکوم) در سمت راست پایین شکم قرار دارد. بافت لنفاوی آپاندیس به عملکرد ایمنی بدن کمک می کند. نام رسمی آپاندیس وریفرم (veriform) است که به معنی زائده کرم شکل است. آپاندیس محل پناه و پرورش باکتری ها است.

 

آپاندیسیت چیست؟

appendicitis-02

پسوند ایتیسیت (-itisitis) به معنی التهاب است و بعد از اسم هر بخشی از بدن قرار بگیرد به معنی التهاب آن بخش است. بنابراین آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که مخاط، مدفوع یا ترکیب هر دو روزنه خروجی آپاندیس را مسدود نماید که به داخل سکوم باز می شود. زمانی که این مواد در داخل آپاندیس محبوس شوند، شروع به رشد و تزاید کرده و لایه پوششی آپاندیس را عفونی می کنند. اگر التهاب و انسداد خیلی شدید باشد، بافت آپاندیس می میرد و نهایتا پاره یا منفجر می شود، که حاصلش یکی از اورژانس های پزشکی یعنی پریتونیت یا التهاب صفاق است.

 

چه کسانی دچار آپاندیسیت می شوند؟

appendicitis-03

هر کسی ممکن است به آپاندیسیت مبتلا شود، اما اغلب در افراد بین 10 تا 30 سال رخ می دهد. حدود 7% جمعیت ایالات متحده در طول عمر خود آپاندیسیت را تجربه می کنند. بچه های کوچک و سالمندان غالباً دچار آپاندیسیت نمی شوند ولی اگر مبتلا شوند، ریسک عوارض آن خیلی شدیدتر است. تشخیص زودرس و درمان فوری آپاندیسیت ضروری است، بخصوص در بیماران آسیب پذیر.

 

رایجترین عوارض آپاندیسیت کدامند؟

appendicitis-04

تاخیر در تشخیص و درمان آپاندیسیت موجب افزایش ریسک عوارض آن می شود. یکی از عوارض بالقوه آن یعنی پارگی آپاندیس می تواند منجر به تجمع چرک (آبسه) در اطراف آپاندیس شده یا عفونت را در سراسر لایه پوششی شکم و لگن منتشر نماید (پریتونیت). بلافاصله بعد از تایید تشخیص آپاندیسیت بیمار بایستی تحت جراحی آپاندکتومی (درآوردن آپاندیس) قرار گیرد. تاخیر زیاد بین تشخیص و درمان (جراحی) موجب افزایش شانس پارگی می شود. برای مثال؛ ریسک پارگی بعد از گذشت 36 ساعت از بروز علائم آپاندیسیت حدود 15% بیشتر می شود.

سایر عوارض آپاندیسیت کدامند؟

appendicitis-05

گاهی اوقات التهاب آپاندیسیت با عملکرد عضلات روده تداخل کرده و از حرکت معمول محتوای روده جلوگیری می کند. تهوع، استفراغ و نقخ شکم ممکن است رخ دهد اگر مایعات و گاز در بخشی از روده و بالاتر از محل انسداد تجمع یابد. در اینگونه موارد گذاشتن لوله معده (NG-tube) ضروری است تا محتویاتی که امکان عبور ندارند را خارج نماید.

 

علائم آپاندیسیت چیست؟

appendicitis-06

اولین علائم آپاندیسیتت درد شکم است که به سختی موضعی بوده و نمی توان موضع درد را مشخص نمود. مبتلایان آپاندیسیت غالبا درد را بخش های مرکزی شکم تجربه می کنند. کاهش اشتها از دیگر علائم زودرس آپاندیسیت است. تهوع و استفراغ ممکن است در شروع بیماری و یا بعدا ظاهر شود که حاصل انسداد روده است.

 

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

appendicitis-07

عموماً آپاندیسیت براساس علائم بیان شده بیمار و یافته های معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. شخص مبتلا به آپاندیسیت دچار درد متوسط تا شدید شکم می شود زمانی که پزشک به آرامی یک چهارم تحتانی راست شکم را به پایین فشار داده و رها می کند. این نشانه را ریباند می گویند. یکی از نشانه های بالقوه پریتونیت نیز تندرنس ریباند است، که بدتر شدن درد با برداشتن دست از روی شکم است.

 

درمان آپاندیسیت چیست؟

appendicitis-08

درمان انتخابی آپاندیسیت جراحی خارج سازی آپاندیس است که آپاندکتومی (appendectomy) نامیده می شود. به بیماران مشکوک به آپاندیسیت یا آپاندیسیت تایید شده هم قبل و هم بعد از عمل آنتی بیوتیک داده می شود. آپاندکتومی ممکن است از طریق لاپاراسکوپی انجام شود که در آن یک ابزار خاص جراحی از طریق چند برش کوچک به داخل شکم ارسال شده و با دستگاه آپاندیس خارج می شود. رویه گام به گام آپاندکتومی لاپاراسکوپیک عبارتست است:

 

آپاندکتومی : گام یک از هشت

appendicitis-09

در تصویر آپاندیس طبیعی یک خانم نشان داده می شود که بخاطر عفونت سیستم تناسلی تحت جراحی قرار گرفته است. از آنجایی که هنوز عملکرد شناخته شده ای برای آپاندیس وجود ندارد، جراح برای پیشگیری از آپاندیسیت بالقوه در آینده آن را خارج می کند.

آپاندکتومی : گام دو از هشت

appendicitis-10

برای خارج کردن آپاندیس، جراح آن را از مزانتر جدا می کند، که بافت خونرسان به این منطقه است. جریان الکتریکی توسط ابزاری به نام فورسپس دو قطبی (bipolar forceps) به منطقه ارسال می شود که عروق خونی قطع شده را کوتر (سوزانده) و عایق می کند.

آپاندکتومی : گام سه از هشت

appendicitis-11

در مرحله بعد، جراح از قیچی برای آزاد کردن آپاندیس از مزانتر استفاده می کند. پس جراح وسیله را از حالت کوتر برقی (سوختن عروق بریده شده و پیشگیری از خونریزی) به قیچی تبدیل کرده و آپاندیس را از بافت های اطراف جدا و آزاد می کند و تنها اتصال آپاندیس به کولون باقی می ماند.

آپاندکتومی : گام چهار از هشت

appendicitis-12

در این مرحله جراح یک بخیه از قبل گره خورده را در قاعده آپاندیس گذاشته و تا محکم گره بزند.

آپاندکتومی : گام پنج از هشت

appendicitis-13

در این مرحله جراح با استفاده از گره ماهیگیر (fisherman’s knot) بخیه را محکم می کند که در قاعده آپاندیس محکم شده و بخودی خود قابل جدا شدن نیست.

آپاندکتومی : گام شش از هشت

appendicitis-14

سپس جراح با استفاده از قیچی بخیه را از بالای گره قیچی می کند.

آپاندکتومی : گام هفت از هشت

appendicitis-15

جراح با استفاده از همان قیچی آپاندیس را از بالای بخیه می برد و خارج می سازد.

آپاندکتومی : گام هشت از هشت

appendicitis-16

جراح و تیم جراحی بررسی و نظارت نهایی را از نظر خونریزی انجام داده و وسیله را خارج کرده و برش کوچک روی شکم را با یک بخیه می دوزد.

 

آیا آپاندکتومی عارضه یا عاقبت بلند مدتی دارد؟

appendicitis-17

عفونت موضع جراحی شایعترین عارضه آپاندکتومی است. قرمزی و درد ممکن است در عفونت خفیف دیده شود. عفونت متوسط ممکن است با علائم شدیدتری همراه باشد. آنتی بیوتیک برای عفونت های خفیف تا متوسط پس از جراحی استفاده می شود.
آپاندیس نقش ثابت نشده ای در بالغین و نوجوانان دارد. برداشتن آپاندیس با عوارض و مشکلات بلند مدت سلامتی همراه نیست. تعدادی از مطالعات گزارش کرده اند که ریسک بیماری های خاصی پس از آپاندکتومی افزایش می یابد. بیماری کرون (Crohn’s disease) که یک بیماری التهابی روده است یکی از این بیماری ها است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com