ورود کاربر

آلزایمر علائم و نشانه ها تشخیص درمان سندرم غروب آفتاب مراقب مرحله نهایی پیشگیری

آلزایمر : دستنامه آلزایمر برای اعضای خانواده

آیا من آلزایمر (Alzheimer) دارم؟

 alzheimer disease images

این یک لحظه فراموشی سالمندی است یا بیماری آلزایمر (AD) است؟ در ادامه مطلب نشانه های آلزایمر ارائه شده است. از هر سه نفر بالای 65 ساله، یک نفر در حالی می میرد که یا بیماری آلزایمر دارد یا جنون پیری. بیشتر از 5 میلیون مبتلای به آلزایمر در حال حاضر در ایالات متحده وجود دارد.

 

علائم و نشانه های آلزایمر چیست؟

نشانه های اخطاری: حافظه و کلام

 alzheimer disease images

در اوایل بیماری آلزایمر افت حافظه و بخصوص حافظه کوتاه مدت به چشم می خورد. فراموش کردن مکالمات اخیر و پرسیدن مکرر یک سئوال رایج است. تغییر کلام از قبیل ناتوانی در بخاطر آوردن کلمات روتین و معمول در بیماران مبتلا به آلزایمر بیشتر دیده می شود. هرچند این مشکل ممکن است گاها در افراد دیده شود، مشکلات حافظه در بیماران آلزایمری تکراری تر و پیشرونده است.

نشانه های اخطاری: رفتاری

 alzheimer disease images

نوسان خلقی، قضاوت ضعیف و تغییر ظاهر (بهداشت بد، پوشیدن لباس های کثیف) و سردرگمی در مورد کارهایی که قبلا انجام می داده است، بعضی از تغییرات رفتاری است که در بیماران مبتلا به آلزایمر دیده می شود، بخصوص در مراحل پیشرفته بیماری.

نشانه ها را نادیده نگیرید

 alzheimer disease images

اگر شخص دارای نشانه های آلزایمر است، بایستی توسط پزشک با دیدن اولین علامت معاینه شود. بدین طریق بین آلزایمر و سایر مشکلات بهداشتی قابل درمان از قبیل مشکلات تیروئید یا عدم تعادل الکترولیت ها که می توانند علائم مشابه ایجاد کنند، افتراق قائل می شوید.

 

تشخیص آلزایمر چیست؟

 alzheimer disease images

تشخیص آلزایمر براساس معیارهای بالینی است و هنوز تست قطعی برای تشخیص این بیماری در دسترس نیست. تست های وضعیت مغزی و ذهنی می توانند به بررسی عملکرد مغزی و ذهنی و حافظه شخص کمک کنند. سایر تست های آزمایشگاهی، اسکن های مغزی (CT, MRI, PET, SPECT)، نوار مغزی (EEG) و تست های تشخیص دیگر ممکن است برای تعیین سایر علل (متابولیک، سکته، تومور مغزی) استفاده شوند که علائمی مشابه با آلزایمر ایجاد می کنند.

آلزایمر و مغز

 alzheimer disease images

چه تغییراتی در آلزایمر در مغز رخ می دهد؟ آلزایمر موجب مرگ سلول های مغزی می شود، این کاهش سلول های مغزی در تصاویر اسکن مغز به صورت بزرگ شدن بطن های مغزی و کوچک شدن (جمع شدگی) بافت مغزی مشخص می شود. نتیجه آن وقفه ارتباط سلولی است که شواهد آن کاهش حافظه بیمار، کلام مبهم، بی معنی و غیر قابل فهم و غیره است.

پیشرفت آلزایمر چگونه است؟

 alzheimer disease images

آلزایمر یک بیماری پیشرونده است، اما پیشرفت آن در افراد با هم فرق دارد. میانگین نرخ بقای بیماران آلزایمری بین 3 تا 9 سال است ولی بیمارانی وجود دارد که بخاطر پیشرفت کند بیماری 20 سال عمر کرده اند.

تاثیر آلزایمر بر زندگی روزمره چگونه است؟

 alzheimer disease images

پیشرفت آلزایمر با تغییراتی همراه است که روی زندگی روزمره فرد تاثیر دارد. بیمار بطور فزاینده ای دچار مشکلاتی در نگهداری حساب های مالی و روزانه خود شده یا به سادگی گم می شود. به تدریج عزیزان خود را نشناخته و مهارت های زبانی خود را از دست می دهد. مشکلات جسمی از قبیل عدم تعادل یا بی اختیاری ادراری نیز رایج است.

آلزایمر و رانندگی

 alzheimer disease images

با پیشرفت بیماری آلزایمر توانایی های ذهنی و جسمی کاهش می یابند. اما متقاعد کردن بیماران به ایمن نبودن انجام کارهای قبلی از قبیل رانندگی مشکل است. بهتر است با بیمار صحبت کرده و وی را متقاعد کنید که از انجام کارهای خطرناک صرف نظر کند. در غیر اینصورت از روانپزشک یا پزشک معالج کمک بگیرید و اگر در متوقف کردن بیمار موفق نبودید از واحد پلیس کمک بگیرید.

آلزایمر و ورزش

 alzheimer disease images

بیماران مبتلا به آلزایمر را باید به ورزش تشویق کرد زیرا توان عضلانی، هماهنگی و تون عضلانی آنها را بهبود می بخشد و خلق آنها بهتر شده و اضطراب بیمار کاهش می یابد. هرچند نباید بیمار را مجبور به ورزش کرد زیرا استرس موجب تشدید علائم وی می شود. قدم زدن، باغبانی، بازدید از موزه، رفتن به پارک نمونه هایی از ورزش ها و فعالیت های مناسب برای بیماران آلزایمری است. در مجموع ورزش و فعالیت موجب بهتر شدن توان عضلانی و کاهش اضطراب بیماران می شود.

 

آیا آلزایمر درمان دارویی دارد؟

 alzheimer disease images

علاج طبی یا راهی برای متوقف کردن آسیب سلول های عصبی در بیماری آلزایمر وجود ندارد. هرچند بعضی از داروها از قبیل آریسپت (Aricept)، اکسلون (Exelon)، رازادین (Razadyne)، نیمندا ایکس آر (Namenda XR) ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کنند و داروهای نورولپتیک یا ضد افسردگی می توانند به تخفیف علائم بیمار کمک کنند و بیمار به مدت طولانی تری استقلال داشته باشد (درمان آلزایمر).

 

سندرم غروب آفتاب

 alzheimer disease images

سندرم غروب آفتاب (Sundown syndrome) را بیماری نشستن آفتاب (sundowning) هم می نامند و اختلالی است که ممکن است بیشتر از 20% بیماران آلزایمری آن را تجربه کنند. این مجموعه علامت به صورت اضطراب، گیجی و سردرگمی در پایان روز مشخص می شود زمانی که آفتاب در حال غروب است. علت آن ناشناخته است اما عده ای آن را به عدم آگاهی بیمار به زمان و مکان، خستگی مغزی یا جسمی، اضطراب، پارانوئید و مشکلات حافظه ای بیمار تخصیص می دهند که با رفتن نور و ظاهر شدن سایه ها رخ می دهد. اگر خانه به اندازه کافی نور پردازی و روشن باشد ممکن است علائم این سندرم تخفیف یابد، تماشای تلویزیون موجب اشتغال ذهنی بیمار و کاهش علائم و راحتی بهتر می شود و بهتر است اتاق خواب بیمار روشن باشد.

 

نقش مراقب در بیماری آلزایمر چیست؟

نقش مراقب

 alzheimer disease images

مراقبت از بیماران آلزایمری امری بس مشکل است و نیازمند برقراری تعادل بین تلاش برای بهینه سازی استقلال بیمار و فراهم کردن کمک و قبول مسئولیت مراقبت از بیمار است. برای مثال، بیماران ممکن است کارهای خود را بخاطر نیاورند، بنابراین مراقب می تواند از یاداشت برای تذکر به بیمار استفاده کند (سئوالات مکرر در مورد آلزایمر).

چالش های مراقبتی

 alzheimer disease images

همانطور که بیماری آلزایمر پیشرفت می کند، چالش ها و مشکلات مراقبت از آنها زیاد می شود. بیمارانی که در مراحل اولیه آلزایمر هستند ممکن است با مراقب همکاری کنند زیرا ممکن است هنوز از بیماری خود آگاهی داشته باشند. ولی با پیشرفته شدن بیماری، بسیاری از بیماران دچار افسردگی، اضطراب، شک و ندامت و پارانویا می شوند. مراقبت دهنده در معرض رفتارهای نامناسب و حتی خشن قرار می گیرد. مراقب ممکن است باور نداشته باشد که این تغییرات حاصل بیماری آلزایمر است و با مشاهده هر یک از رفتارهای نامناسب یا خشن به پزشک مراجعه کند.

زمانی که عزیزت شما را نمی شناسد

 alzheimer disease images

بیماران آلزایمری نهایتا از بخاطر آوردن اسامی عاجز می شوند، حتی نام اعضای خانواده خود را نیز بخاطر نمی آورند. یکی از کارهایی که می تواند به این مسئله کمک کند، داشتن آلبوم خانوادگی با نام هر یک از اعضا در زیر عکس است. بعضی از بیماران ممکن است حتی اعضای خانواده خود را نشناسند. گرچه پذیرش این مسئله برای بسیاری از اعضای خانواده ها مشکل است، اما یادآوری مداوم اسامی و افراد به بیمار می تواند موجب بدتر شدن وضعیت شود و بایستی به اعضای خانواده گوشزد کرد که این موقعیت را نه بیمار بلکه بیماری وی ایجاد کرده است.

نشانه های اخطاری استرس مراقب

 alzheimer disease images

کسی که از بیمار آلزایمری مراقبت می کند، به طور مداوم در معرض تقاضاها و نیازهای بیمار است و بایستی اطرافیان وی را درک کنند. یک نفر از هر سه مراقب بیمار آلزایمری دچار افسردگی می شود. حدود 60% مراقبین بیماران مبتلا به آلزایمر دچار استرس عاطفی می شوند که سطح استرس اکثریت آنها خیلی بالا یا شدید است. نشانه های استرس در این افراد شامل غمگینی، عصبانیت، نوسانات خلق، سردرد، کمر درد، مشکل خواب و مشکل تمرکز است.

مراقبت از مراقب

 alzheimer disease images

مراقبت از مبتلایان آلزایمر امری بس دشوار است، لازم است که از تحلیل رفتن این افراد جلوگیری شود. مراقبت از بیماران آلزایمر را نباید به یک شخص سپرد و بایستی زمان هایی برای استراحت و فعالیت جسمی و ورزش و تفریح داشته باشند. گروه های حمایتی برای مراقبین آلزایمر وجود دارد که می توانند از آنها بهره بگیرند.

اسناد لازم

 alzheimer disease images

اگر بیمار مبتلا به آلزایمر در موسسات و خانه های سالمندان مراقبت می شود، لازم است که اسناد مربوط به رضایت نامه مراقبت و درمان طبی، مراقبت پایان زندگی، شخص مسئول تصمیم گیری (پزشکی، مالی) تهیه گردد و در حضور وکیل بیمار و خانواده امضا گردد.

مراقبت در منزل

 alzheimer disease images

بسیاری از بیماران مبتلا به آلزایمر در منزل آرام تر هستند. محیط آشنا برای مراقبت از این بیماران مناسب تر است. بنابراین برنامه ریزی مراقبت در منزل بیماران مبتلا به آلزایمر مهم است. لازم است که در انجام فعالیت های روزمره زندگی از قبیل بهداشت فردی، آمادگی ذهنی و روانی، انتقال و جابجایی به مراقب بیماران آلزایمری کمک شود.

 

مرحله نهایی آلزایمر

 alzheimer disease images

همانطور که بیماری آلزایمر پیشرفت می کند، علائم و نشانه های بیماری تشدید می شوند. شخص ممکن است قادر به صحبت کردن، راه رفتن، شناخت دیگران نباشد. بعضی از بیماران نمی توانند از تخت خارج شوند و حتی توانایی بلع را از دست می دهند. اینگونه بیماران که در مرحله نهایی آلزایمر (End-Stage Alzheimer) هستند، بهتر است در موسسات مورد مراقبت باشند تا مراقبت روتین و کنترل درد و تجویز دارو و تغذیه لوله ای یا دهانی سر ساعت و مرتب انجام شود. بایستی به خانواده بیماران در سازگاری با وضعیت موجود کمک شود و مشاوره روانپزشکی در اختیار آنها قرار داده شود.

 

کاهش ریسک آلزایمر

 alzheimer disease images

تا به امروز راه ثابت شده ای برای پیشگیری از آلزایمر وجود ندارد. هرچند محققان اثرات تناسب و سلامت جسمی و روانی، رژیم غذایی و محیط بر ابتلای به بیماری آلزایمر را بررسی می کنند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که رژیم غذایی سالم قلبی (رژیم غذایی سرشار از ماهی، مغزها، سبزیجات، میوه و غلات و حبوبات) ممکن است به محافظت از مغز در مقابل آلزایمر کمک کند. مطالعات دیگری نیز پیشنهاد کرده اند که ورزش منظم موجب کاهش ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر می شود. عده ای هم مدعی هستند که فعالیت مغزی از قبیل مطالعه به همراه رژیم غذایی سالم و ورزش بهترین راه پیشگیری از ابتلای به آلزایمر است.


آکادمی آلزایمر                           دانلود کتاب راهنمای حافظه در آلزایمر

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com