ورود کاربر

گردش مایعات در بدن

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارمایعات در سراسر بدن چرخیده، اکسیژن و مواد غذایی لازم را به بافت ها می رسانند. این گردش مایعات مستلزم عملکرد موثر قلب برای پمپ خون به داخل عروق خونی و حفظ فشار کافی، نه زیادی، مایعات در داخل عروق خونی است، بطوریکه مایعات را به داخل بافت براند. پروتئین کافی برای کشیدن مایعات به داخل عروق خونی و حمل ضایعات متابولیک و انتقال به ریه ها، کبد، روده و کلیه ها و دفع آنها از بدن لازم است. فشار هیدرواستاتیک (Hydrostatic pressure) فشاری است که توسط حجم مایعات بر سلول های خون وارد می شود و موجب می شود مایعات از داخل عروق خونی به داخل بافت رانده شود. فشار آنکوتیک (Oncotic pressure) فشاری است که توسط تفاوت غلظت مایعات داخل عروق خونی و مایعات خارج عروق خونی ایجاد می شود و موجب می شود که مایعات از بافت و از طریق شیب غلظت به داخل عروق خونی کشیده شود. فشار آنکوتیک همان فشار برآشامی است.

وبگاه پرستارفشار هیدرواستاتیک در شریان ها بالا و در وریدها پایین است، بنابراین خون اکسیژنه را به داخل شریان ها و بافت ها می راند و افت فشار هیدرواستاتیک وریدها موجب می شود خون اکسیژن زدایی شده به داخل وریدها رانده شده و به قلب و ریه ها برای اکسیژن گیری مجدد فرستاده شود. فشار انکوتیک در شریان ها پایین است زیرا خون رقیق تر است اما فشار آنکوتیک وریدها بالا است زیرا غلظت خون وریدی بیشتر است، نیروی قدرتمندی که خون را به داخل سیستم عروقی می کشاند (شکل 1). قوی ترین فشار آنکوتیک توسط پروتئین های موجود در جریان خون ایجاد می شود.

وبگاه پرستارفشار های داخل سلول های خونی تحت تاثیر حجم کلی مایعات بدن و همچنین پروتئین های بدن است که مایعات را در داخل عروق خونی حفظ می کند. کم یا زیاد بودن حجم داخل عروق خونی می تواند گردش مایعات به یا از بافت ها را تحت تاثیر قرار دهد. گردش خون ناکافی ناشی از عدم تعادل مایعات می تواند موجب آسیب های سلولی غیر قابل برگشت و یا نارسایی سیستمی شود.

وبگاه پرستاراغلب تبادل مایعات با تغییرات الکترولیت همراه است. سدیم (و کلرید) اغلب با آب حرکت می کنند، بنابراین دفع سدیم می تواند با دفع آب همراه باشد و بالعکس. گاهی اوقات داروها یا هورمون ها موجب از دست دادن سدیم می شوند اما همزمان احتباس آب رخ می دهد؛ این مسئله موجب هیپرولومی و رقیق شدن محتوای سدیم بدن می شود که نتیجه آن هیپوناترمی نسبی است. مایع هیپوتونیک (اسمولاریته پایین) شده، در نتیجه به داخل سلول حرکت می کند و سلول متورم می شود.

وبگاه پرستاراز دست دادن مایعات بدون دفع سدیم می تواند موجب هیپوولومی و غلظت سدیم و هیپرناترمی شود. پس مایع هیپرتونیک شده و مایعات از داخل سلول به خارج شیفت می کند که موجب چروکیدگی سلول می شود. خروج مایع از سلول در اثر تلاش بدن برای تعادل مایع هیپرتونیک است. علائم عدم تعادل مایع می تواند با علائم عدم تعادل الکترولیت ها و انحراف سایر الکترولیت ها همراه باشد که اغلب در تلاش برای متعادل سازی الکترولیت ها رخ می دهد.

آکادمی آب و الکترولیت
شکل 1. رابطه بین فشار هیدرواستاتیک و فشار آنکوتیک در شریان ها و وریدها
منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com