ورود کاربر

شبکیه

شبکیه (Retina) یک لایه نیمه شفاف است که دو سوم داخل چشم را پوشیده است. شبکیه از 9 لایه عصبی و فیبروزی تشکیل شده است و مسئول انتقال تکانه های نوری به مغز از طریق عصب بینایی است. شبکیه بخشی از سیستم اعصاب مرکزی ما است و برای هدایت تکانه های عصبی بین چشم و مغز حیاتی است. اساسا یک بافت حساس به نور است و حدود 65% سطح داخلی چشم را می پوشاند.

در داخل شبکیه سلول های حساس به رنگ (حساس به نور) قرار دارد که انرژی نوری را به سیگنال های عصبی تبدیل می کند که از طریق رشته های عصب بینایی (optic nerve) به مغز منتقل می شود.

ساختمان پایه شبکیه

شبکیه از چندین لایه نورون به هم متصل توسط سیناپس ها تشکیل شده است. این ساختار به نورون ها اجازه می دهد سیگنال های الکتریکی یا شیمیایی را دریافت کرده و در مسیر عصبی چشم به مغز انتقال دهند. نورون هایی که به نور حساس هستند را سلول های گیرنده نوری () نیز می نامند. این سلول ها دو نوع هستند: سلول های مخروطی و سلول های استوانه ای. اساسا سلول های استوانه ای با نور کم در ارتباط بوده و نسبت به رنگ حساس نیستند (دید شب).

سلول های مخروطی مسئول دید در نور روز و درک رنگ هستند. دسته سومی از سلول های درک نوری یا گانگلیون حساس به نور وجود دارد که عمدتا مسئول واکنش بازتابی به نور خیره کننده هستند. در مجموع چشم انسان حاوی حدود 120 میلیون سلول استوانه ای و شش تا هفت میلیون سلول مخروطی است و حدود یک میلیون سلول گانگلیونی مسئول نور خیره دارد.

شبکیه یک عنصر حیاتی در چشم است و اختلالات شبکیه می تواند جدی بوده و موجب از دست دادن دید شود. این اختلالات عبارتند از:

  • دژنراسیون ماکولار (Macular degeneration)
  • جداشدگی شبکیه (Detached retina)
  • رتینوپاتی دیابتیک (Diabetic retinopathy)

در پشت شبکیه یک برجستگی وجود دارد که ماکولا (macula) نامیده می شود و مسئول دید مرکزی است. مرکز ماکولا را فووا (Fovea) می نامند و بیشتر مسئول دید دقیق است.

شبکیه

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com