ورود کاربر

اشک: سیستم اشکی

تصور بر این است که اشک از گوشه چشم و در نزدیکی بینی تولید می شود. در حقیقت چنین نیست. اشک در واقع در غدد کوچکی به نام غدد اشکی (Lacrimal Gland) تولید می شود که در بالا و کنار چشم قرار گرفته اند. این غدد اشک تولید کرده و از طریق مجاری اشکی به سطح چشم ریخته می شود.

اشک آبکی توسط ماده لیز کننده تولید شده از غدد مول (Moll) و غدد کرائوس (Krause) و ولفرینگ (Wolfring) اثربخش می شود. غده میبونین (Meibonian Gland) نیز به تولید یک ماده چربی روغنی مناسب برای لیز کردن سطح چشم کمک می کند که سطح چشم را محافظت می کند.

زمانی که اشک به سطح چشم می رسد، از طریق باز و بسته شدن پلک روی سطح چشم پخش می شود. سپس از روی سطح چشم به سمت دو سوراخ تخلیه اشک در دو طرف پل بینی بنام منافذ اشکی (Lacrimal Puncta) هدایت شده و از آنجا به سمت کیسه اشکی (Lacrimal Sac) هدایت می شود (کیسه اشکی جایی است که همگان تصور می کنند اشک از آنجا تولید می شود).

سیستم اشکی

دلیل اینکه اشک روی چشم پخش شده و در کیسه اشکی جمع می شود این است که تنها راه شسته شدن اشک از چشم است. اشک تخلیه شده در کیسه اشکی به سمت بیرون و حلق هدایت شده و بلعیده می شود. دستگاه اشکی (lacrmial apparatus) این عملکرد را با هر بار پلک زدن انجام می دهد. مسیر حرکت اشک بدین صورت است: غدد اشکی – منفذ اشکی – کانلیکول اشکی – کیسه اشکی – مجرای اشکی – بینی. پیکان های شکل فوق مسیر اشکی از تولید تا تخلیه را نشان می دهد.

نکته:

وقتی ما گریه می کنیم، اشک زیادتر تولید می شود. مجرای اشکی نمی تواند این اشک را سریعا تخلیه نماید بنابراین مقداری از آن به بیرون و روی گونه جریان می یابد. به همین خاطر همگان تصور می کنند که اشک در گوشه چشم و از منفذ چشمی تولید می شود. در نوزادان تا سن 4-6 ماهگی اشک آبکی تولید نمی شود. مادران گاهی نگران گریه و اشک نداشتن نوزاد می شوند. اما این مسئله طبیعی است و اگر اشک بعد از سن شش ماهگی تولید نشود، بایستی بررسی شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com