ورود کاربر

کتواسیدوز دیابتی و سندرم هیپراسمولار دیابتی یا سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارتجمع گلوکز در بدن مشکل متمایزی برای تعادل مایع، الکترولیت و تعادل اسید – باز بدن به همراه دارد. یکی از عوارضی که ممکن است در اثر هیپرگلیسمی شدید ناشی از کمبود انسولین یا کاهش حساسیت به انسولین رخ دهد کتواسیدوز دیابتی (DKA) است. کتواسیدوز دیابتی تجمع کتون ها در جریان خون است که فرآورده تجزیه چربی ها برای تولید انرژی است (زیرا گلوکز برای تولید انرژی در دسترس نیست). کتون ها اسیدهای متابولیک هستند که pH سرم را کاهش می دهند و موجب اسیدوز متابولیک (metabolic acidosis) می شوند. به علاوه، تجمع کتون ها موجب کتونوری (ketonuria) یا دفع کتون از ادرار می شود. همراه با کتون ها، الکترولیت ها نیز در ادرار دفع می شوند و منجر به کمبود الکترولیت های خاصی می شود. به علاوه، بالا بودن غلظت گلوکز خون موجب افزایش غلظت گلوکز در ادرار (glucosuria) می شود، که اسمولاریته ادرار را بالا برده و موجب دیورز اسموتیک (osmotic diuresis) می شود که نتیجه اش دفع حجم بالایی از مایعات بدن است. همراه با مایعات نیز مقداری الکترولیت دفع می شود، بنابراین بیمار مبتلا به کتواسیدوز در خطر دهیدراسیون ، عدم تعادل الکترولیت ها، عدم تعادل اسید – باز است.

وبگاه پرستارعلائم و تظاهرات کتواسیدوز دیابتی (DKA) ناشی از دهیدراسیون (Dehydration) ثانویه به وضعیت هیپراسموتیک و عدم تعادل مایعات و الکترولیت ناشی از آن و همچنین ثانویه به اسیدوز متابولیک (metabolic acidosis) است که در اثر مصرف بافت چربی برای تولید انرژی و تشکیل کتون ها در خون ایجاد می شود. علائم کلاسیک دیابت یعنی پر نوشی، پر ادراری، پر خوری نیز دیده می شوند.

آکادمی آب و الکترولیت
آکادمی آب و الکترولیت
آکادمی آب و الکترولیت

وبگاه پرستارعارضه کمتر شایع دیگری که ممکن است در اثر در دسترس نبودن انسولین یا عدم اثربخشی آن رخ دهد نیز تجمع گلوکز است. این عارضه را سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک (HHS) می نامند و هیپرگلیسمی خیلی شدید بدون ایجاد کتون ها است. همانند DKA، HHS نیز موجب دیورز اسموتیک و از دست دادن مایعات به همراه الکترولیت ها از طریق ادرار می شود.

آکادمی آب و الکترولیت

وبگاه پرستارعلائم کتواسیدوز دیابتی (DKA) و سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک (HHS) مشابه هستند، علاوه بر علائم ناشی از تولید و تجمع کتون ها. یافته های بررسی و شناخت عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سطح گلوکز سرم در کتواسیدوز دیابتی بیشتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر (16.7 میلی مول در لیتر) است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سطح گلوکز سرم در سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک بیشتر از 400 میلی گرم در دسی لیتر (22.25 میلی مول در لیتر) است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تشنگی (در صورت هوشیاری بیمار، در سالمندان سطح تشنگی کاهش می یابد)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خشکی دهان، چشمان غروب آفتاب، برافروختگی و خشکی پوست
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت نبض سریع و ضعیف
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تکرر ادرار
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تغییر حواس (از بی قراری تا گیجی تا خواب آلودگی مرضی تا کما)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت گلوکوزوری و کتونوری و تنفس با بوی میوه (کتون) در کتواسیدوز دیابتی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تنفس سریع و عمیق (تنفس کاسمال برای دفع دی اکسید کربن)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تب (احتمالا در اثر دهیدراسیون )
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درد شکم، تهوع و استفراغ

وبگاه پرستاردرمان کتواسیدوز و سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک هر دو شامل کاهش سطح گلوکز خون از طریق تجویز انسولین است. انسولین گلوکز را به داخل سلول ها برای تولید انرژی حمل می کند. در دسترس بودن گلوکز برای انرژی موجب توقف مصرف بافت چربی برای تولید انرژی و توقف تولید کتون ها می شود، بنابراین کتواسیدوز کاهش می یابد. گرچه در سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک (HHS) نگرانی از بابت کتون وجود ندارد، اما کاهش سطح گلوکز خون حیاتی است. در هر دوی این اختلالات کاهش سطح گلوکز موجب کاهش دیورز اسموتیک و کاهش دفع آب از ادرار می شود.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com