ورود کاربر

دیابت ملیتوس

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارجزایر لانگرهانس پانکراس مسئول تولید انسولین هستند، ماده ای که برای متابولیسم و ذخیره گلوکز لازم است. انسولین برای انتقال و حمل گلوکز از میان غشای سلول های خاصی لازم است. ترشح انسولین در اثر بالا بودن سطح گلوکز، اسیدهای آمینه و چربی تحریک می شود و همچنین توسط کم بودن سطح گلوکز، اسید آمینه، پتاسیم و بالا بودن سطح کورتیکواستروئیدها و کاته کولامین های خون مهار می شود. ترشح مفرط انسولین منجر به پایین آمدن شدید سطح گلوکز خون و تحریک آزاد شدن گلوکاگون – هورمون دیگری که توسط پانکراس ترشح می شود؛ گلوکاگون موجب افزایش تولید گلوکز (گلوکونئوژنز) توسط تجزیه بافت چربی و بافت عضلانی می شود. این موجب در دسترس قرار گرفتن مقداری گلوکز و بالا رفتن سطح گلوکز خون می شود. زمانی که انسولین کافی در دسترس باشد، گلوکز برای تولید انرژی به بافت ها ارسال می شود، گرچه بافت های خاصی می توانند بدون انسولین از گلوکز استفاده کنند. اگر انسولین کافی نباشد یا غایب باشد، یا بافت ها به انسولین واکنش نشان ندهند، رساندن گلوکز به سلول کاهش می یابد.

وبگاه پرستاردیابت ملیتوس (Diabetes mellitus) یک اختلال مزمن است که در اثر کاهش یا تخریب تولید انسولین یا هر دو ایجاد می شود. علت دیابت ملیتوس متفاوت است، اما عواقب کمبود اثر انسولین موجب بالا بودن سطح قند خون یا هیپرگلیسمی (hyperglycemia) است. دیابت ملیتوس دو نوع است:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دیابت نوع I – قبلا دیابت وابسته به انسولین (insulin-dependent diabetes) یا دیابت جوانی (juvenile diabetes) نامیده می شد:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت معمولا قبل از 30 سالگی رخ می دهد، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بروز ناگهانی دارد اگر نتیجه نهایی یک آسیب بلند مدت باشد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کمترین شیوع را دارد (5-10 درصد موارد دیابت)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انسولین در بدن تولید نشده یا خیلی جزئی تولید می شود
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان با انسولین لازم است
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تغذیه درمانی در این بیماران نیاز است
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت نوع II – قبلا دیابت بزرگسالی (adult-onset diabetes) نامیده می شد:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت معمولا پس از 35 سالگی رخ می دهد، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بروز کند و تدریجی دارد، ممکن است برای مدت طولانی بدون تشخیص بماند
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت شایعترین نوع است (90 درصد موارد دیابت)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انسولین در بدن ساخته می شود اما واکنش بافت به آن کم است
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انسولین درمانی ممکن است لازم شود
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تغذیه درمانی لازم است.

وبگاه پرستاربالا رفتن سطح گلوکز خون به بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر (7 میلی مول در لیتر) را هیپرگلیسمی (Hyperglycemia) می نامند. اگر سطح گلوکز خون به کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر (3.9 میلی مول در لیتر) برسد، آن را هیپوگلیسمی (Hypoglycemia) یا کاهش گلوکز خون گویند. علائم و نشانه های دیابت ملیتوس (بالا بودن قند خون) و درمان افراطی آن (کاهش قند خون) در کادر زیر لیست شده است.

وبگاه پرستارصرفنظر از نوع دیابت، دو عارضه مهم ممکن است در بیماران دیابتی رخ دهد: افزایش سطح گلوکز در اثر نا موثر بودن انسولین و کاهش سطح گلوکز در اثر تجویز مقادیر زیادی انسولین.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com