ورود کاربر

وضعیت های دارای تاثیر چشمگیر بر تعادل مایعات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

زخم سوختگی و حاملگی

وبگاه پرستاردر این بخش به بررسی دو وضعیت شناخته شده موثر بر تعادل مایعات، الکترولیت ها و تعادل اسید-باز یعنی جراحات سوختگی و حاملگی می پردازیم. ابتدا به بحث سوختگی و تاثیر آن بر سیستم های مختلف بدن از دیدگاه تعادل آب و الکترولیت و اسید-باز می پردازیم و سپس در مورد حاملگی، تغییرات طبیعی دوران حاملگی و تاثیر آن بر عدم تعادل اسید و باز، مایعات و الکترولیت ها می پردازیم.

سوختگی

وبگاه پرستارسیستم پوششی (از قبیل پوست) کارکردهای متعددی در حفظ هومئوستاز بدن دارد. اگر این کارکردها متوقف شود، می تواند موجب عدم تعادل مایعات شود. پوست همچنین داده های ارزشمندی در مورد اختلال حواس یا وضعیت گردش خون فراهم می کند. آسیب های پوستی مثل له شدگی یا پارگی ناشی از تروما یا سایش موجب به هم خوردن عملکرد پوست می شود. پنج کارکرد و نقش فیزیکی اصلی پوست عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مقاومت در مقابل تروما و عفونت از طریق محدود کردن تروما و سایش به سطح پوست و دور نگاهداشتن ارگانیسم ها از بدن و از جریان خون.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مانعی در مقابل آب برای پیشگیری از جذب مفرط آب. به علاوه پوست بدن را از اشعه ماوراء بنفش و همچنین مواد شیمیایی از طریق محدود کردن تماس به لایه های فوقانی پوست و نرسیدن به لایه های عمقی تر، محافظت می کند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سنتز ویتامین D. اولین گام در این فرآیند از سطح پوست شروع می شود و فرآیند در کبد و کلیه ها کامل می شود. ویتامین D برای تنظیم سطح کلسیم ضروری است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت حواس: پوست در خود انتهای اعصاب دما، لمس، بافت، ارتعاش، فشار و آسیب بافتی دارد. پوست یک سیستم اخطار زودرس تشکیل داده و به مغز می گوید که از محرک های خطرناک و مضر دور شود، قبل از اینکه آسیب بافتی رخ دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تنظیم دما: یکی دیگر از اعمال پوست کمک به حفظ دما در صورت حس سرما از طریق انقباض عروقی و کاهش گردش خون به پوست است تا میزان تماس خون با سرما کم شود. همچنین به دماهای بالا از طریق آزاد کردن گرما توسط اتساع عروقی کمک می کند. پوست حاوی غدد عرق است که اجازه خروج گرما و رطوبت (99 درصد آب) را از بدن می دهد تا شخص خنک شود.

وبگاه پرستارصدمات سوختگی تخریب بخشی از پوست در اثر تماس با حرارت شدید، تماس با مواد شیمیایی سوزنده یا برق است. صدمه سوختگی بر اساس عمق سوختگی طبقه بندی می شود:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی درجه اول: فقط اپیدرم آسیب می بیند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی درجه دوم: سوختگی با ضخامت نسبی نیز اطلاق می شود و اپیدرم و بخشی از درم آسیب می بیند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی درجه سوم: سوختگی تمام ضخامت نیز گفته می شود، آسیب سوختگی به اپیدرم، درم و بافت های عمقی تر وارد می شود که گاهی به عضله هم می رسد.

وبگاه پرستارسایر صدماتی که حین سوختگی وارد می شود شامل دود و صدمات استنشاقی است. صدمات سوختگی عواقب متعددی دارند. درجه سوختگی و تاثیر سوختگی در بچه ها نسبت به بالغین با همان درصد از سوختگی سطح بدن بیشتر است (شکل 11-1). از آنجایی که محتوای مایع بدن بچه ها بیشتر است، دفع آب از سوختگی یک مسئله حیاتی است. به علاوه، راه های هوایی بچه ها کوچکتر از بزرگسالان است و بنابراین انسداد راه هوایی نیز یکی از ریسک های بالقوه بالای سوختگی در بچه ها است.

وبگاه پرستاردر این بخش روی آسیب هایی متمرکز می شویم که بر تعادل مایعات، الکترولیت ها و تعادل اسید – باز بدن تاثیر دارند.

آکادمی آب و الکترولیت
«قانون نه» در بالغین. سر و گردن 9%، هر کدام از دست ها 9%، جلوی تنه 18%، پشت تنه 18%، پاها هر کدام 18% و پرینه 1% . در مجموع 100%

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com